japonyatakoturmacocukgeun5 - Perde seçimi konusunda göz önünde bulundurulacak bir kaç öneri...Evlerimizin en önemli , en fazla kullanım gerektiren unsurlarından biridir perde..peki nasıl seçilmelidir ? her yaşam alanı aynı olmamakla beraber , evlerimizin kullanım alanlarıda farklıdır...bu nedenle her odamıza farklı özellikte perdeler seçilmelidir..İşte bir kaç ipucu ;Misafi Odası Perdeleri

Evimizin bu kısmında otel odalarını hatırlatacak tarzda hem kullanım hem de estetik olarak çok yoğunluk sağlamayacak ürünlerle içeriyi giydirmek en doğru seçim olabilir. Bu doğrultuda seçebileceğimiz perde çeşitleri kumaş stor perde veya kumaş katlamalı perde olabilir. Kumaş stor perdelerin bir çokr renk ve desen alternetifinin bulunması, ortama renk uyumunu sağlamak açısından bizi seçim yaparken pek zorlamayacaktır. Yine odanın renk bütünlüğüne uygun bir kumaştan çubuklu katlamalı perde diğer seçiminiz olabilir.
Misafir odamız için tül perde düşündüğümüzde ise uygun dikiş şekilleriyle dikilmiş mekana uyumlu bir tül perde ve güneşlik perde tercihiyle odayı sade ve şık olarak tamamlayabiliriz. Odamızın pencere yapısına göre tavan yada duvara uygulayabiliriz.


Yatak Odası Perdeleri

Yatak odaları için kişiye göre değişik perde çeşitleri kullanılabilir. Yaşadığımız bu alanlarda yatak odasının tarzına göre perdeleri şu şekilde ayarlayabiliriz.
Klasik yatak odasına sahipseniz organze veya ipekten bol pilili bir tül perde kullanabiliriz. Bunun kenarlarında genel görünümü bütünleyici tafta, ipek veya kadife kumaşlardan fon perdeler kullanabiliriz. Farbala yada drape ise işin daha süsleyici kısmını arttırmanıza yardımcı olacaktır. Tül perde arkasında ise örtücülüğü sağlayıcı stor perde tercih edebiliriz. Gün ışığından rahatsız oluyorsak karartma özelliğine sahip kumaş da düşünebiliriz. Perde aksesuarları olarak pirinç, sarı metal çeşitleride kullanabiliriz. Modern yatak odasına sahipseniz doğrudan seçilecek kumaşın desenleriyle istediğimiz modernliği elde edebiliriz. Serbest pilili tüller ve kapatır kenar perdeler kullanabiliriz. Perde aksesuarları olarak krom, mat nikel metal çeşitleride seçebiliriz.
Yatak odalarında perdelik kumaşlardan yapılacak yatak örtüleri odayı bir bütünlük içerisinde daha şık hale getirecektir.


Genç Ve Çocuk Odası Perdeleri

Genç ve çocuk odaları için özellikle mor, lila, kırmızı gibi renkli tüllerden dikilmiş perdeler veya ekoseli kumaşlardan dikilmiş katlamalı perdeler bu mekanlar için düşünülebilecek tercihler arasında olabilir. Genç odalarında perde kullanımında yer sıkıntımız var ise sadece desenli stor perde ile de odamızı güzelleştirebiliriz.


Salon Perdeleri

Klasik mobilya ve aksesuarların bulunduğu bir salonda tül olarak organze ve ipek tül kullanabiliriz. Bol büzgü ile dikilmiş güzel bir organze tül, yanlarına astarlı ve miflonlu dikilmiş jakar bir kumaş yine aynı havada o güzelliğe sahip özel bir drape veya farbala düşünülebilir.
Mekanizmalı perde sistemi kullanılmak istendiğinde tülden doğal (pilise) katlamalı perde tercih edilmelidir. Tül perdelerin kenarlarına tafta, ipek kumaşlardan pano perdeler düşünülebilir. Bu perdelere işlemeli bordür, saçak ya da boncuklarla hareket kazandırabiliriz. Pano kumaşlarımızın enlerini daha geniş yaparak ve boylarında ise yere oturtarak genel görünümünü zenginleştirebiliriz.


Oturma Odası Perdeleri

Mekanda aksesuarlar yoğunsa katlamalı perde uygun olabilir. Burada katlamalı perde yalın ve şık bir hava katar, aksesuarlarınız ile bir bütünlük sağlar. Fon kullanıp kullanmamak ise seçeceğiniz tarzla direkt olarak doğru prantıda olacaktır. İkinci bir seçenek ise oda aksesuar olarak kısıtlı ise perdelerinizin etekleri yerlere kadar dikilmiş, bol büzgülü ve renki kumaşlardan fon perdeler tercih edilmelidir.


Çalışma Odası Perdeleri

Evinizin çalışma odası kısmında ahşap jaluzi kullanabiliriz. Ortama katacağı sıcaklık ve ofis ortamı yaratması onu birinci tercih yapabilir. İşlevselliği ve perdenin toz alınarak kolaylıkla temizliğinin yapılabilmesi diğer bir tercih sebebimiz olabilir. Odanın yada pencerenin genişliğine göre 25mm 50mm bant genişiliğindeki jaluzileri seçebiliriz.


Mutfak Perdeleri

Mutfaklarımızda dolaplarımıza uyum sağlayacak ahşap storlar yada kumaş storlar kullanabiliriz. Bunların dışında temizliği kolay yıkanabilir perde düşündüğümüzde ise tül katlamalı perdeler yada işlevsellik ön plana çıktığında, kapı ve pencere doğramalarına uygulanacak briz çubuklu kumaş perdeler kullanabiliriz. Bu tür uygulamalarda perde hareketli kanatlarla birlikte çalıştığı için bize kullanım kolaylığı sağlayacaktır.