32510100dc7 - Mükemmel iftar sofraları için...


Ramazan ayında hepimizin en büyük keyfi, birlikte yenen iftar yemekleridir. Peki bu yemeği nasıl unutulmaz yapacağınızı biliyor musunuz?

İftara davet ettiğiniz misafirlerinize değişik ve şık sofralar hazırlayarak, bu yemeği unutulmaz yapabilirsiniz. Çünkü bir yemek davetini unutulmaz yapan sadece yemekler değil, o yemeklerin nasıl sunulduğudur.

Bizim önerimiz birbirine uygun pastel renkler kullanmanız. Bir rengin bir kaç tonunu kullanabilirsiniz. Örneğin; koyu yeşil bir masa örtüsü üzerine biraz daha açık yeşil tabaklar ve biraz daha açık renkli bardaklar kullanabilirsiniz. Veya bardakları normal cam bardak olarak kullanıp bu renk oyunlarını peçetelerinizde kullanabilirsiniz.

Konsept uygulamaya gelince, diyelim gül desenli tabaklarınız var. Bunlarla birlikte masaya içinde tek bir gül barındıran ince küçük vazolardan kullanabilirsiniz. Ama vazo ve çiçeklerin insanların birbirlerini görmesini engellememesine dikkat edin. Aynı zamanda masanın boş kalan yerlerine gül yaprakları serperek dekorasyonu tamamlayabilirsiniz. Bu fikri diğer çiçeklerlede kullanabilirsiniz tabi. Ama unutmayın ki masaya en çok yakışan çiçeklerin başında güller gelir.

Veya deniz kabukları kullanarak bir sofra hazırlayabilirsiniz. Nasıl bir konsept kullanırsanız kullanın masanızdan birkaç tanede olsa mum eksik etmeyin. Sadece romantik yemeklerde değil, kalabalık davetlerde de mumlar şıklığın önemli birer unsurlarıdır. Mumları eşit aralıklarla kullanmaya dikkat edin.

Kağıt peçete yerine kumaş peçete kullanırsanız, masanız daha kaliteli görünecektir. Aynı zamanda gül yaprakları yada deniz kabukları gibi şeyler kullanmaktansa daha sade bir masayı tercih edecekseniz, masa dekorunuza uygun peçete bileziklerinden kullanmanız masanızın şık görünmesinde katkıda bulunacaktır.