03112008112916 393 573200kom - Mutfak tezgâhında doğru seçim yapın rahat edin


Dayanıklı ve bakımı kolay bir mutfak tezgâhınız olmasını istiyorsanız, kompozit tezgâhlar tam size göre.
Nereden başlamalı?
1. Hangi malzemeden yapılmış?
Dayanıklı kompozit yüzeyler reçine ve taş karışımından yapılmaktadır. Kullanılan taş malzeme tezgâhların sağlam olmasını sağlar, ama doğal taş tezgâh kadar şık bir görünüm vermez. Bu tezgâhlar, su geçirmediklerinden silikon kullanılmasına gerek yoktur. Birçok renk seçeneği bulunan bu tezgâhların bazı modellerinde ekstra parlaklık sağlamak için kuvars ve
cam kullanılır. Reçine malzemeli kompozitler asma lavabo, gömme lavabo ve kavisler için eğritebilirler. Kuvars içerenler ise daha az esnektir.

2. Kompozit tezgahlar mutfakta kullanılabilir mi? Mevcut tezgâh iskeletleri granit gibi ağır bir malzemeyi bile tutabilecek şekilde tasarlanmıştır. Kompozit ise granit kadar ağır bir malzeme değildir. Bu nedenle sadece tezgâhınızın ölçülerinin mutfağınıza uygun olup olmadığını düşünmeniz yeterli.

3. Nasıl montaj yapabilirim? Düz uzun mutfaklara kendiniz montaj yapabilirsiniz. Eğer yüzeyin kesilmeye ve birleştirilmeye ihtiyacı var ise, bu işler ile uğraşan bir montaj ustasını arayın. Tezgâhlar genellikle hazır olması gereken son parçadır. Bu yüzden montaj ustası ünitenin kalıbını alacak ve tezgâhı sipariş edecektir. Tezgâh üretimi normal şartlar altında 15 gün sürmektedir.

4. Mutfak tezgâhına nasıl bakmalıyım? Kompozit tezgâhlar su geçirmezler ve kaynaksız birleştirildikleri için birleştirme yerleri bakterileri barındırmazlar. Yüzeyini yumuşak deterjanlar ile silin. Çizikleri ovalama süngeriyle veya ince zımpara kâğıdı ile çıkartın, sonra cilalayın.

5. Satın almak için ne kadar bütçe ayırmalıyım? Mutfak tezgâhlarının metrekaresi ortalama 300–500 YTL arasında değişiyor.

Avantajları:
• Tamir edilmesi kolay: Çizikler zımpara ile düzeltilebilir.
• Kaynaksız birleşim: Bağlantı yerleri neredeyse görülmez. Bu sebepten yüzey temizliği kolaydır.
• Yüksek ısıya karşı dayanıklılık: Kompozitler 240 C dereceden fazlasına bile dayanabilir.
• Esnek tasarım: Reçineli kompozitler bağlantı yeri olmadan lavabo ve oluk şeklinde de yapılabilir.

Dezavantajları:
• Pahalılık: Özel montajlar fiyatı arttırır.
• Montaj öncesi süre: Tezgâhınız düz bir duvara uygulanmıyor ise, yapılması 15 günden fazla sürebilir. Görünüş: Kompozit, taşın doğal güzelliğini yansıtmayabilir.
• Renk farklılıkları: Kompozitlerin renkleri sık gördüğümüz tezgâh renklerinden değildir. Kullandıkça renk farklılıkları meydana gelebilir.