13774707wj3 - Mutfağınıza işlevsellik katın!Hem yemek hazırlığını kolaylaştırmak hem de mutfağı evdeki keyifli mekanlardan biri haline getirmek mümkün. İşte mutfak düzenlemesinde çözüm önerileri, yaratıcı fikirler ve dekorasyon için ipuçları…


Mutfak, evin belki de en talepkar mekanı. Sadece yemeklerin hazırlandığı, depolandığı bir alan değil, aynı zamanda bütün ailenin toplandığı, günlük olayların konuşulduğu, kimi zaman arkadaşların ağırlandığı yer. Günümüzde oturma odasına dönüşen mutfak, evde en çok vakit geçirilen mekanlardan. Yaratıcı, faydalı ve güzel görünen depolama alanlarıyla mutfak düzenlemesi bir dekorasyon seçimi değil zorunluluk. Mutfağı, kullanan kişilerin ihtiyaçları, tercihleri ve alışkanlıkları doğrultusunda düzenlemek gerekiyor ayrıca küçük bir mutfağınız varsa alanı genişletmek için eşyaları azaltmalısınız. Büyüklü küçüklü pek çok parçanın ve dolayısıyla detayın olduğu mutfakta, yer sorunu için mekandaki potansiyel depolama ve raf alanları doğru değerlendirmelisiniz. Eğer tezgahınızda yeterli yer varsa mutfak araç gereçlerini burada bırakabilirsiniz. Mutfaktaki bazı parçalar, birlikte dizildiklerinde şekilleri ve formlarıyla dekoratif objeler haline gelebilir.

Çeşitli ölçülerde değişik malzemelerden üretilen rafları mutfakta her alanda kullanılabilir, baharat, zeytinyağı gibi her zaman el altında bulundurulması gereken malzemeleri buraya yerleştirebilirsiniz.

Pratik öneriler
• Hediye olarak gelen ya da eşi kırılan parçalan kullanamıyorsanız mutfağınızdan çıkarın.
• Mutfak dolaplarını tavana kadar yükseltebilir, en üst raflara daha az kullandığınız parçaları koyabilirsiniz. Böylece hem daha fazla yer kazanırsınız hem de çok tozlanan dolap üstlerinin temizlik sorunu da çözülmüş olur.
• Küçük mutfak araç gereçlerini şeffaf kutular içinde muhafaza edebilir ya da kutuların üzerine içerisinde ne olduğunu belirten etiketler yapıştırabilirsiniz.
• Mutfakta daha fazla çalışma alanına ihtiyaç duyanlar için ikinci bir lavabo, ekstra tezgahtan daha fazla işe yarayabilir. Bu ikinci lavabo sebze meyve yıkamak için tercih edilebilir.
• Boş duvarları açık raflarla doldurabilirsiniz. Servis takımları, yemek kitapları gibi daha sık kullanılan eşyalar için çok uygun.
• Tezgaha raylı bir sistemle eklenen raf açılınca iki kişilik, pratik bir yemek masası ya da çalışma alanına dönüşebilir, işiniz bittikten sonra kapatılabilen bu raflar, özellikle küçük mutfaklar için ideal bir uygulama.
• Mikrodalga fırın gibi bazı mutfak araç gereçlerini üst raflara yerleştirerek tezgahta çalışmak için yer açabilirsiniz.Tavandan asma
Sık kullandığınız tencere, tava ve çeşitli kapları, ocağın üstüne tavandan sarkacak şekilde asabilirsiniz. Böylelikle hem yemek pişirirken kullandığınız parçalara kolay ulaşırsınız hem de dolaplarda yer açılmış olur. Özellikle küçük mutfaklar için ideal olan bu sistem tasarımıyla dekoratif bir unsur haline getirilip mekana sıcaklık katılabilir.

Plastik raflar
Dolap içine ya da kapaklarına monte edilen raflar, mutfaklarda kiler sistemi olarak ayrı bir bölüm olarak düzenleniyor. Benzerini Bauhaus'da bulabileceğiniz bu sistemlerle depolama alanlarını daha verimli kullanabilirsiniz.

Orta tezgah
Eğer mutfağınızda yeteri kadar depolama alanı yoksa orta tezgahla daha fazla yer kazanabilirsiniz. Üstüne mutfak araç gereklerini yerleştirebilir, alt dolapları ise kiler sistemleri için kullanabilirsiniz. Tekerlekli tezgahlarla mutfağınızdaki boş alanları değerlendirebilirsiniz.

Düzenleyici sistem
Çekmeceleri koyacağınız parçaların ebatlarına göre bölmelere ayırarak daha etkin şekilde kullanabilirsiniz. Çatal bıçak takımlarının yanı sıra tabaklar için olan modeller de bulunuyor. Baharatları, daha az miktarlarda, hava sızdırmayan cam kaplara koyup etiketleyebilirsiniz. Hem kullanım kolaylığı olur hem de büyük kavanozlar gereksiz yer kaplamaz. Fiyatı ölçülerine ve kullanılan malzemeye göre değişiyor.

Kiler bölümü
Soğuk hava depoları, mutfakta dolaplarla uyumlu olarak tasarlanıp kiler olarak kullanılabiliyor. Yiyecekleri mekanın ısısından koruyarak muhafaza edebiliyorsunuz.

Güvenli yöntem
Tel ya da ahşap gibi bir ayırıcı sistemle tabakları açık raflara yerleştirebilirsiniz. Hem kırılma tehlikesi azalır hem de tabaklara daha kolay ulaşırsınız. Marangozunuzdan yardım alabilirsiniz.

Yerden kazanın
Amerikan servis, masa örtüsü, tepsi gibi günlük kullanılan birtakım eşyaları daha az yer kaplayan ve kolay ulaşılabilen hareketli raflara yerleştirebilirsiniz.

Alternatif dolap
Mutfakta yeterli alanınız varsa açık, yoksa kapatıp dolap olarak kullanabileceğiniz fonksiyonel depolama sistemleri de mevcut. Kadehlerin, fincanların ve çeşitli mutfak araç gereçlerinin dolap kapağına asıldığı bu sistemde, tabak, tencere gibi daha fazla yer kaplayan eşyalar raflara yerleştiriliyor. Fiyatı ölçülerine ve kullanılan malzemeye göre değişiyor.