Bugüne kadar ev konforu denildiğinde akla ilk gelen kanepedir. Eğer yeni bir ev dekorasyonuna başlanacaksa ilk satın alınan mobilya kanepedir. Anahtar dönüp, eve girildiği anda varılması gereken ilk hedef yine kanepedir.

Bugüne kadar tasarım ve dekorasyon dünyasının renk, form, işlev ve malzeme kombinasyonu olarak takla üstüne takla attırdığı kanepe kategorisi binlerce seçeneğin bulunduğu devasa bir dünya.

Evin en fazla vakit geçirilen alanlarından biri olan salon için, doğru kanepeyi seçmek demek, mekanın istediği ile kullanıcının istediğini aynı anda verebilen kanepeyi bulabilmek demek. Biçim, hacim, tarz ve en önemlisi de ergonomi olarak. Şimdi mükemmel kanepeyi bulma zamanı.

1. Önce hangi boyutta bir kanepe almanız gerektiğine karar verin. Bu kararınızı belirlerken sadece odanızın boyutunu dikkate almanız yeterli olmaz. Örneğin kanepe odanızın kapısından sığmayabilir. Yahut, dördüncü katta oturuyorsanız kanepenizin asansör veya merdivenlerden taşınamaması riski ortaya çıkabilir. Bütün bu ihtimalleri göz önünde bulundurun.
2. Canlı renkleri seçmenizi her zaman tavsiye etmiyoruz. Naturel renkler iç mekanlarda hala en ideal renkler olarak karşımıza çıkıyor. Yine de sıcak ve çarpıcı renkler konusunda ısrar ediyorsanız bu durumda kanepe aksesuarlarından yararlanın.
3. Yaşam tarzınızı düşünün ve bu stilden hareketle kanepe döşemenizin nasıl olacağını belirleyin. Aynı zamanda kanepenin evinizin hangi bölümünde yer alacağını belirleyin. Kanepenizi oturma odanızda mı yoksa salonunuzda mı kullanacaksınız? Eğer çocuğunuz varsa seçiminizi tekrar gözden geçirmeniz gerekebilir.
4. Kanepede sade tasarımları tercih ediyorsanız, seçimlerinizi açık tonlarla daraltmanız daha doğru olur. Buna karşın desenli bir döşeme seçimi başlı başına bir risktir. Ama evde çok fazla çocuk varsa renkli desenleri öneriyoruz ki çocuğunuzun eseri olan kir ve lekeleri temizlemek kolay olsun.
5. Satın alacağınız mağazada kendinize, alt konstrüksiyonundan dış görüntüsüne kadar kanepeyi rahatlıkla inceleyebileceğiniz bir zaman ayırın. Üzerinde kendinizi nasıl hissettiğinizi anlamaya çalışın. Evinizdeymiş gibi üstünde oturun. Bu size kanepenin üzerinde kendinizi nasıl hissedeceğiniz konusunda bir fikir verecektir.
6. Kanepenin ayrıntılarını oluşturan unsurları inceleyin. Süslemeleri, konstrüksiyonda kullanılan ahşap malzemeleri minder dolguları ve tüm tasarımı tek tek kontrol edin