Cam kenarlarındaki kalorifer borularının örtüleceği denizi gören bir salon; duvara bakan karanlık bir çocuk odası; panjuru olduğu için karartma problemi olmayan ama perde tarzı bir dekor isteyen bir yatak odası...

curtain200 - Yaratıcı perdeler, daha şık evler...

1. Perde süsü
Yapı market veya bir nalburdan ince bir tel alın. Bu teli Euro Flora gibi çiçek malzemeleri satan yerlerde veya takı malzemeleri satan toptancılarda da bulabilirsiniz. Evdeki artık kumaşlardan minik minik üçgenler yapın. Bunların içlerini artık elyaf, pamuk veya kumaş parçaları ile doldurarak dolgun durmasını sağlayabilirsiniz. Sonra bunları eşit aralıklarla tele dizin. Seçtiğiniz kumaş yumuşak bir kumaş olursa tel, iğne gibi içinden kolaylıkla geçer. Kumaşları üçgen forma sokmadan önce telin içinden geçebildiğine emin olun. Her kumaşı geçirdikten sonra deliğin dibindeki tele düğüm atıp sabitleyin ki kaymasın.

perdesusupembe - Yaratıcı perdeler, daha şık evler...

2. Braçol
Özellikle yazlık evdeki perdeleri duvara tutturmak için değişik bir fikir. Biraz sineklik teline ihtiyacımız var. Teli makasla kullanacağımız uzunlukta kesiyoruz ve uçlarını elimize batmasın diye içine kıvırıyoruz. Duvara sabitlediğiniz teli taze veya yapma çiçeklerle süsleyin.

bracollll - Yaratıcı perdeler, daha şık evler...

3. Kumaş pililer
Rustik boruya farbela (kumaşa pililer yaparak uygulanan süsleme) olmaz demeyin. Üstelik değişik kumaşlarla uygulayacağınız birkaç kat farbela bile yapmanız mümkün. Püf noktası bütün kumaşları birlikte dikmek ve tek halkaya asmak. Rustik borunuzu bu kumaşlardan biri ile akıca sararak sıklaştırmayı da unutmayın.

gercekkumaspililer - Yaratıcı perdeler, daha şık evler...

4 .Kumaş stor
Kumaş storlarınızdan sıkıldıysanız size yaratıcı bir uygulama öneriyorum. Storunuzu uç kısmındaki ağırlığı ile birlikte dikkatice çizgisini bozmayacak şekilde kesin ve bir karış yüksekliğinde püskül elde edene kadar kumaşın dokuma iplerini tek tek bir toplu iğne yardımı ile çekin. Tutma ipi kısmına da bir tarçın çubuğu veya bir ağaç dalı bağlayarak kullanabilirsiniz.

kumastorreeee - Yaratıcı perdeler, daha şık evler...

5. Çocuk odasına iyi gider
Bu uygulama çok şık ama biraz uğraşmak gerekiyor. Çünkü harflerin önce şablonunu çıkartıyorsunuz (cetvel yardımıyla bir kartona harfleri çizip makasla kesin) sonra bu şablonu kumaşa uyguluyorsunuz. Ayrıca bu kumaşları perdeye dikme kısmı var. harfleri dikmeyip Yapışkan tela ile (tuhafiyelerde bulabilirsiniz) ütü yardımıyla perdeye yapıştırın. Kenarlarını renkli bir kurdele ile duvara tutturup yapma bir çiçekle süsleyin.

kumaspililerrrr - Yaratıcı perdeler, daha şık evler...


6. Alternatif perde
Dört bir tarafı pencerenize uygun ölçülerdi kesilip dikilmiş bir kumaşın bir tarafına kuş gözü ile delikler açtırın (bu uygulamayı tuhafiyelerde yaptırabilirsiniz.) Pencerenin üstüne çakacağınız çivilere delikleri geçirin. Kumaşın ortasına bir brit dikin, kumaşın alt iki ucuna da birer kordon tutturun. Perdeyi kaldırmak gerektiğinde kordonları britin içinden geçirip birbirine bağlamanız yeterli.