Hazır rulo çim daha önce başka bir alanda özel olarak ekilmiş ve bu alandan kökleri ile birlikte alınıp rulo halinde başka bir alana konulmak için hazırlanan çimlerdir. Hazır çim uygulaması oldukça yaygın bir yöntemdir. Hazır çim yapılması kadar sonradan bakımıda çok önemlidir. Bahçeniz için size uygun olan sorunsuz, kolay ve pratik hazır çim döşediniz. Ama daha sonrasını hiç düşündünüzmü? Bahçenizin güzel görünümünü korumak için ne yapmanız gerekiyor? İşte bunların sırrı. Satın alıp bahçenize güzelce döşediniz hazır rulo çim yine sizin çabanızla daha uzun ömürlü olacaktır.
hazir cim rulo cim 350x261 - Hazır rulo çim bakımı
Ocak - Şubat ayında
Kışın kendini gösterdiği en sert geçtiği iki ay; ilk olarak etraftaki büyük ağaçların dökülmüş yapraklarını toplamak gerekiyor. Bu dönemlerde yağışların çok olacağı çimleriniz için yapabilceğiniz fazla birşey yoktur. Sadece hazır çim üzerindeki yabancı maddeleri, pislikleri ve yaprakları toplayınız. Yağışlı soğuk olacak bu dönemde sizin üzerinize düşen fazla bir iş bulunmaz.
Mart ayı
Genel olarak çimler mart ayında büyüyüp uzamaya başlarlar. Bu ayda hava durumu ve toprağın bakımının en önemli olduğu dönemdir. Yine bu ay içinde dökülen yaprakları tırmıklama yaparak çimlerinize zarar vermeden temizleyin. Bu ay çimlerimizi silindirlememiz için çok uygundur çünkü çetin geçen kışın soğuk günlerini atlatmıştır. Üzerlerinden bir parka kesmenizinde zamana gelmiş olabilir. Tabi bu biçme olayını yapmak için kendinize kuru bir hava seçmeyi unutmayın. Bu ay boyunca çim biçme işlemini iki kereden fazla yapmayınız. Mart ayında çimlernizde sararmalar olup olmadığını kontrol edip hastalık varsa bunun önlemini alınız. Gerekli durumda ilaçlama yapınız.
Nisan ayı
Nisan ayı; sıcaklığın iyice arttığı, toprağın ısındığı, çimlerimizin gübreleme zamanının geldiğini gösterir. Çimlerinize amonyum nitrat uygulamak için nisan ayının ikinci dönemini beklemelisiniz. Sık zaman aralıklarında çimlerinizi biçiniz çok fazla uzamalarını engelleyiniz. Normal bir çim uzunluğu en az 2,5 santimetre olmalı.
Mayıs ayı
Bu ayda biçimlendirmeyi hızlandırmanız gerekecek sık zaman aralıklarında sürekli biçme işlemini yapınız. Boyutunu 2.5 santimetreninde altına düşermenizde herhangi bir sakınca yoktur. Çimlerimize zarar verebilecek böcekleride temizlemek için en uygun zaman mayıs ayıdır. Mayıs ayı süresince çimlerimiz kuru topraklarımız ise nemli olmalıdır.
Haziran ayı
Haziran ayı sıcak ve kuru geçeceği için, bu ayda yaz gübreleme işlemini başlatabilirsiniz.
Temmuz ayı
Temmuz ayı içerisinde düzenli zaman aralıklarında çimlerimiz biçmeli ve sulamalıyız. Güneş battıktan sonra sulamayı yapmaya özen gösteriniz.
Ağustos ayı
Bu dönemide temmuz ayı içerisinde yaptıklarınız işlemleri sürdürerek geçirebilirsiniz.
Eylül ayı
Sonbahara girdiğimiz bu ayda öncelikle çimlerinizi kışa hazırlayacak bir şekilde kısaltmalısınız. Bu ay solucanların en aktif olacağı zamandır.
Ekim ayı
Ekim ayında çimlerinizi sürekli biçmenize gerek yok çünkü çimler bu dönemde çok yavaş uzamaktadır. Ağaçlardan dökülmüş olan yapraklar varsa daima temizleyin.
Kasım ayı
Kasım ayı boyunca çimler üzerinde herhangi bir işiniz olmaz. Bu dönemi solucan ve böcekleri ilaçlama yaparak, yaprak temizliği ile geçirebilirsiniz.
Aralık ayı
Aralık ayı artık dinlenme zamanının geldiğini gösterir.