Yaşadığınız çevre ne kadar güvenli?

Evinizin yakınındaki elektrik kablolarından şehir çöplüğüne kadar etrafınızdaki her şey sağlınızı tehdit ediyor olabilir. Peki, ama bu risklerin hangileri gerçekten sizin için tehlike taşıyor?
Evinizin bulunduğu alan ne kadar güzel olursa olsun bu alanda baz istasyonları, elektrik kabloları, sel tehlikesi veya çöplük bulunuyorsa sağlığınız için birçok potansiyel tehlike de söz konusudur. Bu potansiyel tehlikeler hakkında az çok bilgi sahibi olsanız da bunlardan hangilerinin ne kadar ciddiyetle ele alınması gerektiği asıl meseledir.

Baz istasyonlarından uzak durun
Yaklaşık olarak 45 milyon kişinin cep telefonu kullanımı 24 bin baz istasyonunu gerektiriyor. Cep telefonu kullanımının sağlık sorunlarına yol açtığı ise herkes tarafından bilinen bir gerçek. Ancak baz istasyonlarının çevresindeki elektrik ve manyetik alanların çok daha ciddi hastalıklara yol açabileceği gerçeği pek çok kişi tarafından göz ardı edilen bir nokta. Belirli alanlarda normalden daha sık görülen hastalıklar, çevre sakinleri tarafından baz istasyonlarına yakın olmaları ile açıklanıyor. Baz istasyonlarıyla uyku bozukluğu, halsizlik, burun kanaması ve epilepsi arasında da bir ilişki olduğu düşünülüyor. Baz istasyonlarının, yüksek fiyatlar karşılığında umumi binalara da yerleştirilmeye başlaması ve bunların çeşitli şekillerde kamufle edilmesi problemi, bir sağlık sorunu olmaktan öte çok daha genel bir sorun haline geldi ve artık baz istasyonu yakınlarındaki evlerin değerlerinde düşmeler görülmeye başlandı.

Baz istasyonları hakkında daha fazla bilgi için...
Yakınlarınızda baz istasyonu bulunup bulunmadığını öğrenmek için çeşitli araştırmalar yapabilirsiniz. Birçok durumda cep telefonu operatörleri, yeni baz istasyonları kurabilmek için yerel yetkililerden izin almak zorundadır. Bu nedenle eğer bu konuda endişe ediyorsanız sık sık bu konudaki planlamaları kontrol edin. Planlama uygulamalarını, yerel yetkililerle bizzat görüşerek ya da yetkili kurumun internet sitesinden bilgi edinerek öğrenmeyi deneyebilirsiniz. Dünyada birçok hükümet baz istasyonlarının kurulumu için planlama izni, yerel yetkililerden de sağlık endişelerini göz önünde bulundurmalarını istiyor. Bu durum bölge halkı, operatörler ve belediyeler arasında birtakım tartışmaların alevlenmesine yol açabiliyor. Bu yüzden, bir uygulama planlanırken çevre halkı olarak yetkililerle görüşerek görüşlerinizi bilmelerini sağlayın.

Çöplükler sağlınızı tehdit edebilir
Günümüzde çöpleri en aza indirme konusunda alınan birtakım önlemlere rağmen, çöplerin büyük bir bölümü, doğrudan büyük şehir çöplüklerine gidiyor. Bu, sadece çevresel bir sorun yaratmakla kalmayıp aynı zamanda bu alanların çevresinde yaşayanlar için sağlık risklerini de beraberinde getiriyor. Birçoğumuz genel çöplük alanlarının çok yakınında yaşıyoruz ve raporlara göre, çöplükler ile ciddi doğum bozuklukları arasında bir bağlantı bulunuyor. Kimse bu probleme tam olarak neyin yol açtığını bilmiyor ama çöplük alanlarının yakınında yaşamanın uzun vadede ne gibi etkiler doğurabileceği üzerinde yeni incelemelerin yapılması gerektiği de bir gerçek. Sağlık üzerinde tehdit oluşturduğuna dair hiçbir kanıt bulunamasa da, çevreciler endüstriyel atıkların sağlık üzerindeki etkileri ile ilgili kamuoyunu uyarıyor. Ayrıca şehir çöplüklerine 400 metreden daha yakın mesafedeki evlerin, daha uzaktaki benzer evlerle karşılaştırıldığında çok daha fazla değer kaybına uğradığı biliniyor.

Güç kablolarına dikkat!
Genel güç kabloları ve elektrik direkleri yalnızca evinizin manzarasını çirkinleştiren etmenler değil, aynı zamanda birçok sağlık sorununun da habercisidir. Hava kirliliğini oluşturan egzoz gazları, endüstriyel ve zirai yayılımların sebep olduğu kanser yapıcı maddelerin, güç kablolarının çevresinde bulunan elektrik akımı tarafından çekildiği ve ardından çevreye dağıldığı düşünülüyor. Örneğin, yeterince kanıt bulunmamasına rağmen manyetik alanların çocuklarda lösemiye yol açtığına dair bir bulgu söz konusu. Kendi güvenliğiniz için yaşadığınız çevrede manyetik alan ve elektrik akımından kaynaklanan etkilere maruz kalmadığınızdan emin olun. Baz istasyonları gibi, güç kablolarının da kanser kümeleri oluşturduğunu iddia eden çevreciler, güç kablolarına 50 metre mesafede ev yapılmasını engellemek için çağrıda bulunuyorlar. Kablo ve elektrik şirketleri, kablo döşenmesi konusunda her ne kadar titizlikle davranıyor olsalar da müteahhitler güç kablolarının bulunduğu arazileri ucuza alıp üzerine ev inşa edebiliyor. Pek çok ülke Sağlık Bakanlığı tarafından bu uygulamanın doğurduğu risklerin kanıtlanmasının akabinde kanun değişiklikleri yapmayı hedefliyor.

Detaylı bilgi için:
Yaşadığınız çevrede çöplük ya da baz istasyonu gibi sağlığınızı tehdit eden etmenler varsa ve bunlarla ilgili daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız:
• Sağlık Bakanlığı'nın resmi sitesinde konu ile ilgili yayınlanan raporlardan bilgi alabilirsiniz, www.saglik.gov.tr
• Tüketici Dernekleri Federasyonu'nun web sitesinden çevre sorunları ile ilgili bilgi alabilirsiniz. www.tudef.org.tr
• Tübitak'ın konu ile ilgili bilimsel araştırmalarına göz atabilirsiniz.
• Çevre ile ilgili gönüllü çalışmalar yapan dernek ve kuruluşlardan bilgi edinebilirsiniz.