Hep birlikte bahçeye çıkıyoruz!

İlkbahar rengârenk örtüsüyle etrafımızı sımsıkı sarmaya başladı. Bitkiler sabırsızlıkla yazı karşılamayı bekliyor.
Bahçelerimizin sağlıklı ve göz alıcı bir yapıya sahip olmasında mevsime uygun sulama, gübreleme, ilaçlama, budama gibi bakımların zamanında ve tekniğine uygun olarak yapılması önem taşır. Bahçe sezonunun açıldığı bahar aylarını iyi değerlendirerek rüya gibi bir bahçeye sahip olabilirsiniz. Nisan'da toprağın ısınmasıyla birlikte kıştan kalan işleri bitirip bahçenizi yaza hazırlamaya başlayabilirsiniz. Bahçe ve bitki bakımında en önemli noktalardan biri işinize en uygun yardımcı aletleri kullanmaktır.

Bitkileri, çalıları ve küçük ağaçları budayın: Yapılacak işlerin en başında budama gelir. Uygun şekilde ve doğru zamanda yapılacak budama, bitkilerinizin sağlıklı gelişimi için çok önemlidir. Nisan ayında yağan yağmurlar budadığınız dalların yeşermesine yardımcı olacaktır. Budama işini yaparken öncelikle, zayıf daU lan, birbirinin üstüne gelenleri ve bitkinin formunu bozan dalları almalısınız. Doğru seçilmiş bir bahçe makası ile en zorlu dalların bile kolayca üstesinden gelebilirsiniz

Bahçenizi temizleyin, toprağınızı havalandırın:< Bahçenin temizlenmesi, hastalıklı ya da kurumuş dal ve yaprakların kesilip bitki köklerinin havalandırılması bahçeyi yaza hazırlamada önemlidir.
Bahçeyi yabani otlardan temizlemek ve oluşabilecek zararlılardan korumak için önlemlerinizi almalısınız. Çapalar ve tırmıklar bu işleri yaparken size yardımcı olacaklardır.

Çim alanlarınızın bakımını yapın: Çim alanların bakımı için yapılacak işler sulama, biçme, silindirteme, havalandırma ve gübrelemedir. Bu işleri doğru metotlarla ve doğru aletleri kutlanarak yaparsanız çiçek bahçelerinin tamamlayıcısı, olmazsa olması yemyeşil çim alanları da elde edebilirsiniz.
Yeni bitkiler dikin, saksıları değiştirin: Yazın taze salata yemek istiyorsanız yeşil soğan, marul, turp gibi sebzeleri dikmenizin tam zamanı. Ayrıca bu ay begonvil, sardunya ve camgüzeli için de doğru zaman. Hem yeni bitki dikerken, hem de saksı değiştirirken doğru gübreyi ve aletleri kullanmak da çok önemlidir.

Ev bitkilerinin bakımı
Ev bitkilerinin, saksı ve topraklarını en fazla iki yılda bir değiştirmek gerekir. Saksı değişimi sırasında bitkinin köklerine zarar vermemeye özen göstermelisiniz. Bahar aylarında yapılması gereken saksı değiştirme işlemi sırasında şu noktalara dikkat edin:
• Saksı değiştirirken, yeni saksının bir önceki saksıdan bir boy büyük olmasına ve saksının altındaki drenaj deliğinin açık olmasına dikkat edilmeli.
• Saksı değiştirirken bitkinin keçeleşmiş kökleri kesilmeli.
• Değişim sonrasında bitki besini katılmış su ile cansuyu verilmesi.
• Evde yetiştirilen bitkileri bulundukları ortamın ısı, ışık ve nem durumuna göre seçmek ve yerleştirmek gerekir.
• Sulama yapmadan önce toprağın nemini parmağınızla kontrol edin. Aşırı sulamanın bitki köklerinin çürümesine sebep olduğunu unutmayın.
• Bitkilerin yapraklarını periyodik olarak temizlemek gerekir. Bu işlem bitkinin gereksinim duyduğu ışık, nem ve karbondioksit alımını kolaylaştıracaktır. Küçük yapraklı bitkilerin yapraklarını ılık su ile yıkayabilirsiniz. Büyük yapraklıları ise ıslak bez veya sünger ile temizleyin. Tüylü yapraklıları ise yumuşak kuru bir fırça ile hafifçe temizleyebilirsiniz.
• Kök gelişimlerini toprakta yapan bitkiler su ve besin ihtiyaçlarını da yine topraktan karşılarlar. Bu yüzden bitkiler için kullandığınız toprak ve gübre desteği de bitki yetiştirmede çok önemlidir. Ayrıca belli periyotlarda vitamin takviyesi de yapılmalıdır.