Son zamanlarda televizyon ekranlarının vazgeçilmez programlarından birisi olmayı başaran Yemekteyiz yarışma programı Türk kültüründeki misafirlik anlayışını yeniden gözden geçirmeye ve yemek masası dekorasyonunda değişikliğe gitmemize sebep oldu. Yer sofralarının çok geride kaldığını düşünecek olursak, artık masada yemek yemek de bir lüks olmaktan çıktı ve masalarımızı da nasıl daha hoş gösteririz düşüncesine kapıldık…
Aslında yemekteyiz programıyla tekrar gündeme gelen yemek masası dekorasyonu konusu oldukça önemli, çünkü masa dizaynına verdiğimiz önem misafirlerimize verdiğimiz önemle eş değer tutulabilir. Bu sebeple elimizdeki ürünlerin başarılı bir uyumla masayı süslemesi gerekmektedir.
Peki Nasıl Bir Masa Dekorasyonu İzlemeliyiz?
Bu soruya direk cevap vermek mümkün olmayacaktır. Yemekteyiz programında olduğu gibi gelen misafirleriniz evinize ilk defa mı ziyaretçi oluyor, yoksa daha önce gelip giden yakın arkadaşlarınız mı… bu çok önemli. Misafirler olan iletişiminize göre masayı dekore edeceğiz ve misafirlerinizin evinize çok sık gelip giden insanlar olmadığını kabul ederek başlıyoruz işe.
Öncelikle ne çok klasik, ne de çok modern olmayın. Uç noktalar her zaman kaybeder. Bu sebeple masa dekorasyonumuza hafif geçişler sağlayacak modern dekoratif ögeler kullanırken, masayı da klasik ve sade dizayn edeceğiz. Yani modern ve klasik çizgiler birbirini tamamlayan ögeler olacaklar…
Nasıl Bir Yemek Masası Seçimi Yapmalıyım?
Yemek masası dekorasyonunda dikkat ettiğimiz gibi burada da misafirlerimize göre masa seçimine dikkat etmeliyiz. Çünkü yemek masasınız geometrik şeklli, sohbet ortamının samimiyetini bir nebze ortaya koyacaktır. Eğer çok samimi bir ortam oluşturmak istiyorsanız, yemek masası seçimi konusunda küçük bir tüyo verebiliriz. Özellikle kare ya da dikdörtgen masası seçimi yerine, yuvarlak masa seçimi ve masanın olabildiğince küçük olması(kişi sayısına göre büyüklük ayarlanmalıdır) çok önemlidir. Bu ortamın samimi havasına daha çok samimiyet katacaktır.
yemek masasi 350x227 - Yemekteyiz Masa Dekorasyonu
Fakat daha resmi, daha çok iş yemeği tarzında misafirlikler için dikdörtgen tarzı masaları tercih etmeniz daha mantıklı olacaktır. Ne çok samimi ne çok soğuk bir ortam fakat gerektiği kadar mesafeli bir atmosfer yaratacak olan bu masa seçimi, yemeklerinizin de güzel olması dahilinde iş yemeklerinde birebir seçimdir diyebiliriz.