Bahçenizdeki hüzünlü manzarayla vedalaşın artık. Şimdi rengârenk çiçeklere bakarak baharın tadını çıkarma zamanı…


Çiçek fidelerinizi, fide kök tüpünden daha büyük hacimde açtığınız çukurlara dikebilirsiniz. Dikimden öce çukura azot ve fosfor da ilave edebilirsiniz. Ayrıca diğer elementleri içeren kompoze granül gübreler de faydalıdır. Dikimden sonra süzgeçli kovayla can suyu vermeyi unutmayın.

• Soğanlı ve yumrulu çiçeklerinizin soğan ve yumrularını, toprak fungusları ve toprak altı zararlılarına karşı korumak için uygun bir ürünün toz ya da solüsyonuna batırıp, kuruduktan sonra dikebilirsiniz. Toz ürünlerin daha başarılı olduğunu hemen hatırlatalım. Soğan ve yumru çukurunu hazırlarken ilk maddede belirtilen şekilde yapmaya dikkat edin.

• Güllerinizin kök çevresini bitki izdüşümüne kadar çapalayın. İçeriğinde fosfor ve demir bulunan granül gül gübresi de kullanabilirsiniz. Desteklemek için iyi yanmış, içinde yabancı ot tohumu bulunmayan çiftlik gübresinden de faydalanabilirsiniz.

• Havaların ısınmasıyla, güllerin kök diplerinde çıkan yabancı otları her gün temizlemeye çalışın. Böylece yayılmalarını önleyebilirsiniz.

• Çim alanlarınızdaki yamanacak kısımları, hazır çim kalıplarıyla onarabilirsiniz. Çimlerinizin kökleri kuvvetlenene kadar süzgeçle sulayabilirsiniz.

• Su bahçelerinizin eksikliklerini gidermek için çalışın. Havuz ve akarsu yollarındaki sızıntıları onarın. Su bitkilerinin çürümüşlerini temizleyin ve yeni bitkilerle takviye yapın.

• Kıştan kalmış yaprak ve kuru dalları, düz tırmık ya da çim tırmığıyla uzaklaştırın ya da yakın. Uygun ilaçları kullanarak, ağaç kabukları altında kışlayan zararlı ve mantarların baharda yayılmalarını önleyebilirsiniz.

• Çamlarınızı ve ibreli ağaçlarınızı, mantar ve oluşabilecek diğer hastalıklara karşı 2-3 hafta aralıklarla ilaçlayın. Ancak kullandığınız doza çok dikkat edin. Özel çam gübrelerini de uygulamanın tam zamanı. Kök izdüşümlerinin bir metre çapındaki daireyi topraklı bırakın ve çim alanların çam dibine kadar yayılmasına izin vermeyin.

• Çam köklerinin çevresinde, topraklı görmek istemediğiniz yerlere iri çakıl taşları döşerseniz, hem görsel güzelliğe katkı sağlar, hem de toprağın devamlı nemli kalmasını ve çim alanların buralara yayılmasını önlersiniz.

• Çim alanlarınızı devamlı sulayarak, çamlara nemli ortamdan kaynaklanan hastalıkların yayılmasını ve fazla suyun köklerini boğmasını engelleyebilirsiniz. Unutmayın ki, çamlar fazla suyu sevmezler.


Prof. Dr. Hüdaver Coşkun/Ev Bahçe Dergisi