Yüzyıllar boyunca soframızda bulundurduğumuz kaşık, çatal ve bıçakların ne kadar zaman önce kullanılmaya başladığını hiç düşünmek istedeniz mi?
Kaşık ; yemek yemek için kullandığımız araçların en başında gelen ilk örnektir, İlk olarak kaşığın bulunması ; ırmaklardan, akarsulardan ve derelerden su içmek için ve suyu bir başka kaplara aktarmayı kolaylaştıraracak bir gereç olarak incecik bir dalın ucuna deniz kabuğunu bağlıyarak, kullanılmaya başlanılmıştır. Ateşin bulunmasıyla birlikte yiyecekleri pişirme ile birlikte ağaç el oyması kaşıkların keşiflerine başvurmuşlardır. Kaşık, kımetli takımların aile vasiyetlerindede bulunmaktadır.
kasik catal bicak 350x281 - Kaşık, Çatal ve Bıçaklar
Oval şekildeki kaşık günümüzdeki durumunu 17.yüzyıl önce almıştır.
Bıçak ; Bıçağın bulunması eskiden yiyecek yemek ve kesme işleminin dışında daha çok hayvanları avlanmak için silah olarak kullandıldığı zamana dayanır. Sert yiyecekleri elleriyle yiyebildikleri için, bıçağı sadece yiyeceklerini pişirmek ve yanmasını engellemek amacı ile kullanılırdı. Dünyada en eski bıçak ucu hançer şekili gibidir. 17. yüzyılda yemekte çıkan bıçak yaralama olayından sonra o dönemin kardinali hançer biçimindeki bıçaklar yasaklanıyordu ve bunun için günümüzde kullandığımız bıçak modellerinin benzerleri (bir ucu keskin) yapılmaya başlanmıştı.
Bugünlerde kullandığımız çelik ve paslanmaz gümüş kaplama, altın kaplama, tahta ve plastik saplı ve bunlar gibi diğer maddeler kullanılarak bıçak, çatal, kaşık üretilitmektedir. Soframızda bulundurduğumuz kaşık, çatal ve bıçaklar yemeğin türüne göre değişik boyutlarda tabaklarımızın yanında bulunur.
Kaşık, çatal ve bıçaklar icat tarihinden günümüze gelene kadar farklı yollardan geçerek değişimlere uğramışlardır. Artık sofralarımızı süsleyen masamızda olmazsa olmaz kaşık, çatal ve bıçaklar daha özenli üretilip bize sunuluyor.