Duvar Kağıtları Duvardan İnecek!


Dekorasyon ve ev tekstilinin kendini aştığı günümüzde, duvar kağıtları son derece özgün tasarımlara kavuştu. Ünlü ressamların tablolarından tutun da, istediğiniz renk ve çeşitte geometrik desene kadar, her türlü duvar kağıdını bulmak mümkün.
Duvar Kağıtları Duvardan İnecek!
D97288E894A23ADD634B2231D2014 - Duvar Kağıtları Duvardan İnecek!

Peki, bunları başka nerede kullanabiliriz?
Duvar kağıdını evinizin birçok noktasında kullanmanız mümkün. Bunun için gerekli olan nerede kullanacağınıza karar vererek, doğru kağıdı seçebilmek. Bazı kağıtlar vinil denilen malzemeden oluşuyor, bu tarz kağıtların silinebilir özelliği var. Bu özelliği kullanabileceğiniz yerleri gözden geçirebilirsiniz. Doğru cinste bir duvar kağıdı masa ve sandalyelerde bile kullanmanız mümkün olacaktır.
Gerek yeni objeler yaratmak, gerek eskiyen objelerinize farklı bir görünüm kazandırmak için, bugüne kadar duvar kağıdı kullanmak aklınıza gelmediyse, evinizi şimdi bu gözle tekrar bakarak değerlendirin. Üstelik uygulama aşamasında hiçbir sınırlamanız olmayacak. Kaplamayı düşündüğünüz eşyanın kullanılabilirliliğine göre bir kağıt seçtiğiniz takdirde, uygulama kısmının çok basit olduğunu göreceksiniz. Biz birkaç fikir verelim, sizin yapacaklarınızı hayal gücünüze bırakalım.
Üzerinde resim olan, bir hikayeyi anlatan duvar kağıtlarını, tablo olarak kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken uygun boyutta bir plaka kestirip, üstünü duvar kağıdı ile kaplamak. Kenarına çerçeve taktırmak istemiyorsanız, kenarları da aynı kağıt ile kaplayabilirsiniz. Zaten kenarsız ve resmin devam ettiği resimler çok moda!
Masanızın üstüne koyacağınız cam vazolarınızı daha dekoratif göstermek isterseniz, yardımınıza bordürler koşacaktır. Desenini beğendiğiniz bordürü, vazonuzun çevresi uzunluğunda kesin. Arkasına çift taraflı yapıştırıcıyı tutturarak, vazonun etrafında döndürün. Stilinize uygun bir desen seçerseniz, bambaşka bir görüntü elde etmiş olacaksınız.
Metal, karton veya ahşap bir kutuya istediğiniz görüntüyü vermek artık çok kolay. Kutunun kaplamak istediğiniz yerlerini ölçüp, duvar kağıdını bu ebatlarda kesin, daha sonra yapıştırma işlemine başlayın. Kutunun boyutu küçükse, bordürler de işinize yarayacaktır. Büyük kutuların kapak kısımlarında, yanlara sarkan tarafları bordürle, üst ve diğer bölümleri uygun desende duvar kağıdı ile kaplayabilirsiniz.
Masada tabak altlarına kullanılan amerikan servislerinizden sıkıldıysanız, üstlerini suya dayanıklı duvar kağıdı ile kaplayarak, yeni ve silinmeye elverişli bir takım yapabilirsiniz. Yukarıda anlattığımız gibi bir vazoyu da aynı desende bir bordürle kaplarsanız, bunları mumluklarla destekleyerek şık bir takım elde etmiş olursunuz.
Duvarınızı kapladığınız kağıttan artanları, abajurunuzun üstüne kaplamaya ne dersiniz? Elinizdeki abajurun kaplayacağınız kısmını ölçün, bu ölçüye uygun olarak duvar kağıdını kesin. Daha sonra çift taraflı bant kullanarak kağıdı abajurun dış yüzeyine yapıştırın. Uyumlu ve hoş bir görüntü elde edeceksiniz. Geriye kalan sizin hayal gücünüzle sınırlı…