Evde Çalışma Köşesi Yaratmak!


Birçok kişinin evinde ihtiyaç olan çalışma köşesi, bilgisayarınızı koymak, fatura ve diğer kağıt işleriyle uğraşmak, kitap okumak için gereklidir. Özellikle evden çalışanlar için elzem olan bu köşe için tavsiyelerimize göz atın!
Evde Çalışma Köşesi Yaratmak!
526DBDCA8641C02BD55694A2FCC0F4 - Evde Çalışma Köşesi Yaratmak!

Öncelikle neye ihtiyacınız olduğunu belirleyin. Çalışma alanınızın nasıl olacağına karar vermek için, sahip olduğunuz alanları gözden geçirin. Yeriniz kısıtlı olsa da çalışma alanı yaratmanın pek çok yolu var. Mesela oturma odaları için en ideal çalışma üniteleri, içlerinde entegre bir masa, bol raf ve çekmece barındıranlardır.
Eğer evden çalışıyor ya da çalışmayı planlıyorsanız, bir bilgisayar koyma alanından daha fazlasına ihtiyaç duyacaksınız demektir. Bilgisayarı rahat kullanabileceğiniz, fatura ve evrakları kontrol edip, dosyalama yapabileceğiniz bir alan yaratmanız gerekecektir.
Çalışma köşesinde ihtiyaç duyacağınız eşyalar şunlardır: Çekmeceli bir çalışma masası, ofis sandalyesi, dosyalama sistemleri, printer masası, konuk ağırlayacaksanız koltuk, klasörler, raf sistemleri.
Mesele, çalışma köşesi için en uygun alanı yaratmaktır. Bunun için evinize bu gözle bakarak, tekrar inceleyin. Misafir odası kullanılmıyorsa, burayı çalışma odasına dönüştürmeyi düşünebilirsiniz. Eğer bütün bir odayı çalışma odası haline getiremiyorsanız, çift işlevli bir oda olarak dekore edebilirsiniz. Merdiven altındaki kullanılmayan alanı, çalışma köşesi yapmak hoş bir fikir olabilir. Mutfak veya oturma odasındaki, sorunlu alanları değerlendirebilirsiniz.
Çalışma odanızda hangi renkleri kullanacağınız konusunda iyi düşünmenizde fayda vardır. Renkler, odanın içinde bulunanların ruh halini etkiler. Bu yüzden, doğru atmosferi yaratmak için uygun rengi kullandığınızdan emin olun.
Sarı uyarıcı ve enerji veren bir renktir. Kırmızı, kalp ritmini yükseltir. Mavi, odaklanmayı sağlar ve zekayı keskinleştirir. Pastel renklerin çoğunlukla yatıştırıcı etkisi vardır. Süt beyaz kullanmaktan kaçınmakta fayda var. Aşırı sakinlik vereceği için, çalışma ortamına uygun olmayabilir. Turuncu ve pembe gibi canlı ve parlak renkler, enerji, yaratıcılık ve dışa dönüklüğü simgeler. Bu renklerden hangisini seçeceğiniz, yaptığınız işe ve karakterinize göre değişiklik gösterecektir.
Başlı başına bir çalışma odası yaratırken, sadece yaptığınız işe göre bir renk teması belirleyebilirsiniz. Ancak oda çift taraflı kullanılacaksa, bu durumda zamanın büyük kısmında hangi işlev için kullanılacağına göre karar vererek renk seçmek, daha başarılı bir tercih olacaktır. Yarattığınız çalışma odası, yatak odanızda yer alacaksa, pastel bir ton seçmenizde fayda var. Her ne kadar yaratmaya çalıştığınız çalışma alanı olsa da, yine de keyifli ve zevk alacağınız bir köşe oluşturmaya dikkat edin ve tadını çıkarın.