Evinizde zeminde nasıl bir çözüm düşünüyorsunuz? Ahşap mı, halı mı yoksa ikisini birlikte mi tercih ediyorsunuz? Vereceğimiz küçük ipuçları en güzel döşemeyi seçmeden önce size yardımcı olabilir.


trans - Ahşap mı, halı mı?
TERCİHİNİZ AHŞAP İSE
Zaman tanımayan, iyi görünümlü ahşap bir zeminin yerini hiç bir şey tutamaz. Zemininizde farklı ağaç türlerinden yapılmış ahşap plakalar ya da parke kullanabilirsiniz. Alternatif olarak laminat parke ya da zeminde dekoratif görüntü yaratan ahşap karo parkeleri de seçebilirsiniz.

parkemialirsin - Ahşap mı, halı mı?

Sert dokuya sahip ağaçlan evinizin trafiği bol olan alanlarında kullanmanız daha uygun olacaktır. Eğer zemininize çekici bir görünüm vermek istiyorsanız, doğal görünümlü kesintisiz, parlak renkte laminat parkelerle döşeyebilirsiniz. Bu tarz parkeler koridorlar için çok uygun olacaktır.

Eviniz modern ya da klasik döşenmiş olsun, parlak ya da mat koyu renk ahşap mekanınızda dramatik bir etki yaratacaktır. Önemli olan koyu renkte bir zemine cesaret edebilmeniz. Doğal olarak koyu renkte olan ceviz ve venge daha zor bulunduğundan pahalı bir seçim olabilir. Koyu renklere boyanmış meşe ağacından ahşap plakaları seçerseniz fiyat avantajı sağlarken doğayı da korumuş olursunuz.

Açık bir yaşam alanına sahipsiniz zeminlerle bu alanları birbirinden ayırabilirsiniz. Örneğin salonla birleşik açık bir mutfağa sahipseniz, mutfakta açık renkte seramik döşeme, salonda ise koyu renk ahşap kullanarak bu alanları kontrast yaratarak ayırabilirsiniz.

Ahşabı nasıl korursunuz?
Ahşap zeminleri korumak için onlara özen göstermeniz gerekiyor. Bu yüzden bazı konulara dikkat etmelisiniz:
• Çelik kapınızın yer döşemenizi çizmemesi için dış kısma olduğu kadar iç kısmına da bir paspas yerleştirebilirsiniz.
• Ahşap zeminini elektrik süpürgenizin fırçalı ucuyla düzenli olarak temizleyin. Sonra da bir mop ile ahşap temizleyici kullanarak silin. Zemininizin ıslak kalmasına izin vermeyin. Bu ahşaba zarar verecektir.
• Sandalye ve masalarınızın ayaklarında yapışkanlı keçe kullanarak zemininizi koruyabilirsiniz. Ayrıca ağır mobilyalarınızı hareket ettirirken zeminin çizilmemesi için dikkat etmenizde fayda var.
• Eğer evinizde ayakkabı ile dolaşıyorsanız döşemelerinize zarar verebileceğini de göz önünde bulundurmanız gerekiyor.
• Cilalı ahşap zemininizi deterjanlı su ile temizlemeyin. Mutlaka ahşap temizleyici kullanın. Ayrıca yılda iki kere zemininize ahşap cilası uygulamanızda fayda var. Ancak trafiği daha fazla olan alanlarda bu bakımı daha sık olarak yapabilirsiniz.
• Laminat parke döşenen odalar özellikle pencerelerde çift cam söz konusu olduğunda uzun süreli kapalı bırakılmamalıdır.
• Bitki saksılarına gerektiğinden fazla su dökülerek suyun saksı altlığından taşmasını engelleyin, kalorifer peteklerinden ve kış aylarında camlardan sızan sular için tedbir alın.
• Laminat parkelerin altında kullanılan polietilen şilte ve benzeri malzemelerin gerektiğinden fazla kalın kullanılması aşırı esnemelere yol açabilir.


Doğru tipte ahşabı seçerken
Oda ve bütçenize uygun ahşabı seçmenizde yarar var.

Rabıta: Ceviz, meşe, akçaağaç gibi sert ya da çam, ladin gibi yumuşak ağaçları tercih edebilirsiniz. 18 mm.den daha ince olan ahşap kaplamayı mevcut zemininizin üzerine uygulayabilirsiniz. Doğal ahşabın dezavantajı zaman içerisinde kuruduğundan, etrafında boşluklar oluşmasıdır. Bu tarz kaplamalar ayrıca diğerlerine oranla daha pahalıdır. Zaman içerisinde üzerini zımparalayıp cilalayabilirsiniz.

Ahşap parke: Zemin döşeme malzemeleri arasında en çok tercih edilen parke çeşitlerinden biri olan, uzun ömürlü, ısı ve ses izolasyonu sağlamaması, sistre olabilmesinden dolayı masif parke yıllardır tercihlerimiz arasında yer alır. Üretim dayanıklı, uzun ömürlü ve sert ağaçlardan yapılmaktadır. Birbirine geçmeli olduğundan döşemesi de kolaydır. Yerden ısıtmalı sistemlerde de kullanılabilir.

Karo parke: Belirli bir şekilde döşenmiş masif bloklardır. Geometrik tasarımlarla yerleştirilir. Bu nedenle döşemesi bir profesyonel tarafından yapılmalıdır. Düzenli olarak cilalanmalıdır. Döşeme yapılabilmesi için alt zeminin düz olması gerekir.

Laminat parke: Masif parkenin uzun süre dayanıklı kalması ve kolay montaj gibi özelliklerine sahiptir. Antre, hol, mutfak, yaşam mekanları ve hatta banyo gibi ıslak zeminlerde rahatlıkla kullanılır. Diğerlerine göre daha ucuzdur. Zor aşınır, ama tamiri zordur. Üzerine sistre yapılamaz.


TERCİHİNİZ HALI İSE
Bukleli ya da örgü, doğal ya da sentetik? Halı seçerken önce seçeneklerinizi ve bütçenizi göz önünde bulundurun, bu arada yenilikleri de takip etmeyi unutmayın.

halimialirsin - Ahşap mı, halı mı?


Halının kullanılacağı zemin seçiminizde önemli bir rol oynar. Örneğin oturma odası gibi yaşam alanlarında aşınmaya dirençli halıları tercih etmeniz gerekir. Halının yumuşaklığı, kırışma yoğunluğu, suya ve ışığa karşı duyarlılığı da dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında yer alır. Yeni görünümünü uzun süre muhafaza edebilen, dayanıklı ve düşük bakım maliyetli halılar; kullanım kolaylığı ve maliyet avantajı sağlar. Halının kolay döşenebilmesi, kolay temizlenebilmesi, ses emiciliği ve ısı yalıtımı gibi özelliklere sahip olması, kolay tutuşmayan bir yapıya sahip olmasına da dikkat etmeniz gerekir.

Duvardan duvara halılar desen, renk ve doku olarak sınırsız seçenekler sunar. Hareket özgürlüğü sağlaması, her türlü zemine uygulanabilmesi ve kolaylıkla sökülebilmesi nedeniyle tercih edilebilir. Halının rengi ve deseni mekanın havasını ı doğrudan etkiler, Açık renk bir halı, alanın daha geniş ve ferah görünmesini sağlarken, mekanı daha aydınlık yapar. Koyu renkler ise daha sıcak bir atmosfer yaratılmasına yardımcı olabilir.

Halı çeşitleri
• Yün halı: Sıcak, lüks ve esnektir. Ancak lifleri dayanıklı olmadığından genellikle sentetik ile karıştırılır. Sırf yün halılar oldukça pahalıdır.
• 80:20: Yüzde 80 yün, yüzde 20 sentetik karışımı. Bu karışım yumuşaklık ve sıcaklık hissi verir, aynı zamanda dayanıklıdır.
• Naylon: Güçlü ve esnektir. Kolaylıkla temizlenebilir. Yüksek trafiği olan alanlar için oldukça uygundur. Ayrıca fiyatı da ekonomiktir.
• Polypropylene: Halı üretiminde kullanılan en popüler liftir. Üretim aşamasında renk liflerin içine işlediğinden kirlenme ve solmaya daha dayanıklıdır. Genellikle yün ile karıştırılır.
• Polyester: Parlaktır. Naylona göre daha az dayanıklıdır. Kolay katlanabilir, kir tutmaz. Geniş alanlar için fiyat açısından oldukça uygun bir seçim olacaktır.

En uygunu hangisi?
• Oturma odası: Bu alanlarda stil ve konfor ana unsurlardır. Yüzde 100 yün halılar oturma odanızın görünümüne değer katar. Açık planlı oturma odalarında dayanıklı halılar tercih etmelisiniz.
• Antre ve merdiven: En çok kullanılan alanlar olduklarından halının çok esnek dokunmuş olmasına özen gösterin. Koyu renkler lekeleri gizler,
• Yatak odası: En az kullanılan alan olduğundan halınız çok yıpranmaz. Bu yüzden yumuşaklık hissini pekiştirecek kadife gibi malzemeleri tercih edebilirsiniz. Hasın gibi sertlik hissi uyandıran döşemeleri bu alanda kullanmamaya çalışın.
• Yemek odası: Dökülmelere ve kirleri son derece açık bir alandır, bu sebeple yüzde 100 sentetik halıları tercih edebilirsiniz.

Halı temizliği
Halınızı sadece yıkayarak temizlemeniz şart değil. Yazın güneşli havalarda hav kısmı yere gelmek suretiyle en az üç saat güneşte bekletilip, sırtına hafif darbeler vurarak içinde biriken tozlardan arındırabilirsiniz. Temizlik İşlemi yapılırken saçaklara çok dikkat etmek gerekir. Saçakların nemden dolayı çürümesi ve eksilmesi, halının değerini düşürür. Uzun süre havalandırılmayan mekanlardaki halılar güve tehlikesi ile karşı karşıya kalabilir. Bu durumda halınızı naftalinlemelisiniz. İpek ve yün halıların birinci ve en önemli düşmanı rutubettir.