Pvc yer döşemesi ev zemininin ilk olarak plastik kaplaması 40 yıl önce ortya çıkarılmış bir uygulamadır. Bakımı ve temizliği çok kolay ve yoğun kullanımlara karşı dayanıklıdır. Günümüzdeki zemin plastik döşemesi, vinil yani PVC kaplama denilir. PVC kaplama dendiğinide ise akla ilk olara organik, zarif bir zemin gelir. Cretim aşaması esnasında istenilen varyasyonları uygulamak mümkündür. Vinil kapalamanın en iyi özelliği boşluksuz olarak süreklilik görüntüsü sağlar. Ahşap kadar emici olmaması nedeni ve seramikte olduğu gibi birleşme çizgi desenleri oluşmamasıdır.


pvc yer dosemesi 300x225 - Pvc yer döşemesi


PVC Yer Kaplaması
Deri gibi zemini örten yapısı ile kolay bakımı sağlar. Vinil alternatik olarak bir tek bulunan zemin kaplaması değildir. 19. yüzyılların ortasında ilk kullanılılan linoleum günümüze kadar gelmiştir. Keten tohum yağları, talaşlar, reçine, kireçtaşı ile pigmentler hem parçalı hem de kağıt olara imal edilmiştir. 1960′lı yıllarda mutfaklarda ve banyolarda yaygın bir şekilde kullanılıyordu. Linoleumun periyodik olarak balmumu ile desteklenmesi gerekiyordu buda bir dezavantaj olduğu için daha kolay bir çözüm yolu olarak PVC yer döşemesi sistemi geliştirildi.
Pvc temel özellikleri pşaral PVC( polivinil klorid) yani çeşitli birlerşimler eklenerek, ürünlere renkleri, esneklikleri ve parlaklıkları gibi özellikleri katmaktadır. PVC has elemani vinil tabakasıdır. Bazı sıvılar ile karıştırılıp vinil rulo haline getirilir ve zemine incecik bir tabaka olarak yayılır. Daha sonrasında sıvı plastik, ısı ile havaya maruz bırakılarak zeminin sertleşmesi sağlanır.
Bu tür PVC yer döşemesi kaplamalarının saten cilaları bulunduğu için belirli zaman aralıklarında parlatılması ve temizlenmesi gerekir. Aşınma etkenlerine karşı dayanıklı PVC kaplamaları bünyesine katılarak ortaya çıkarılan dekoratif renk tonları ile çizgiler sınırlı seviyededir.
Çekirdek tabakaları ile arkalik tabakaları arasına konumlandırılan laminat tabaka dayanıklılığı yükseltmek için kullanılan bir yöntemdir. Katlı vinil parçalı tabaka formlarda imal edilmektedir. Parçalı vinil diğerlerine göre daha rahat bir şekilde döşenir. Evin zeminine PVC yer döşemesi yapmak isteyenler genelde bu yöntemi seçer. Ancak parça vinil desen çeşitliliği göstermez.