Dünyanin en ince seramiği 1 cm olarak bilinirdi fakat, Kaleseramik yeni ürün koleksiyonunda bunu aşarak 3mm kalınlığında seramik üretti.


dunyanin en ince seramigi - Dünyanin en ince seramiği


Kale araştırma müdürü Aydın Göktaş ” Kalesinterflex” isimini verdikleri üründe yüksek yapılarda dış cephe kaplaması için tercih edilebileceğini ve inca oluşu nedeniyle yük taşımadığından binalardaki depreme karşı dayanıklılığı arttıracağınız açıkladı. Göktaş %40 TCBITAK tarafından desteklenmiş Dünyanın en ince seramiği bu projeden elde edilecek gelirin 2.2 Milyon$ aştığını belirtti. Tamamlanan profelerinin hakkında bilgi veren Göktaş Seramiklere parlaklık verilmesi işlemi FRİT Cretiminde Yeni Fırın Teknolojisini 2004 yılında 10 ton kadar üretim yapan FRİT fırınları grubunda yer alırken bu seviyeyi 15 tona yükselten bir fırın imal ederek faaliyet çalışmalarına devam ettikleri açıklandır. Önümüzdeki yollarda yapmayı düşündükleri frit fırınları yatırımları ile bu rakımı dahada arttırarak 18 tona çıkarmak istediklerini Bildiren Göktaş, üretim faaliyetlerini arttıracak bu yatırım sayesinde Türkiy üzerinde kurulu bir diğer seramik firmaların ürettiği fritler ile yerli imkanların ihtiyacını karşılayarak döviz kaybına engel olmayı hedeflediklerini dile getirdi.
Ayrıyetten ” Katı Atıkları Geri Kazanma Projesi ” sayesinde endüstriyel değerde olan günde yaklaşık olarak 21 ton yer karosu atığının geri kazanma projesi ile sağladıklarını açıklayan Göktaş ” Esnek Cretim Sistemi Rulolu ve Kısa Seramik Pişirim Fırını Projesi” sayesinde de Türkiye üzerinde faaliyet gösteren aynı sektördeki ilk rulolu yerli fırını ürettiklerini ifade etti. Göktaş diğer bir projesinde sır üretiminde %50 zaman tasarrufu ile %15 ve %3 hammadde tasarrufunu sağladıklarını açıkladı. Kaleseramik 200 milyon$ ihracat geliri elde etmek üzere toplam 650 milyon $ cirosu vardır. Firmanın Ar-Ge yatırımları ise 25 milyon $ bulmaktadır.