Akıllı bir planlama ile mutfakta harcadığınız zamanı yarı yarıya düşürebilirsiniz. Kısa zamanda çok iş halledebilmenin yolu doğru planlamadan geçiyor.

Mutfakta Zaman Kazandıracak Yöntemler!
1- Akıllı Mutfak Planlaması: Mutfağınızı iyi planlarsanız, iş yapmak için harcadığınız zamanı kısaltabilirsiniz. Mutfaktaki araç gereçleri depolarken, sahip olduğunuz alanları nasıl kullandığınız önem kazanır. Bulaşık makinesine en yakın olan rafa, tabak, kase ve bardakları koyun. Bulaşık makinesini boşaltmak için harcadığınız vakitten tasarruf edeceksiniz.

Bıçak ve kesici aletleri, duvara monte edin. Mıknatıslı sistemler işinizi görecektir. Bunun başka bir faydası daha olacaktır, çocuklar bu mesafeye ulaşamazlar. Bu aletleri de kesme, doğrama gibi işlemleri yaptığınız bölüme en yakın alana monte edin. En önemli noktalardan biri de, çöp kutusunun yeridir. Çalışırken çıkan çöpleri atmak için, mutfağın diğer ucuna kadar gitmek zorunda kalmayın. Tezgah altı çöp kovası sistemleri, bu iş için en ideal yöntem olacaktır.

2- Düzen: Her şeyin yerli yerinde durduğu bir mutfakta çalışmak mı daha zevklidir yoksa karmaşanın ortasında mı? Mutfağınızı her zaman temiz ve düzgün tutun. Bu sayede hem yemek yaparken aradıklarınızı hemen bulursunuz, hem vakitten kazanmış olursunuz. Çalışmanız esnasında, işi biten malzemeyi ortadan kaldırın. Mutfakta fazla yayılmazsanız, işiniz bittiğinde uzun süre toplamak için vakit harcamazsınız. Kullandığınız ve kirlenen gereçleri hemen bulaşık makinesine koyun. Böylece derli toplu bir alanınız olacaktır.

3- Derin Dondurucuyu Fonksiyonel Kullanın: Yemek yaparken biraz fazlaya kaçmış olabilirsiniz. Bu durumda tüketemeyeceğiniz miktarı, derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Aceleniz olduğunda, saklamış olduğunuz yemeği ısıtabilir veya pişirebilirsiniz. Bu da size zamandan tasarruf ettirecek bir yöntemdir. Ayrıca yemekleri derin dondurucuya koyarken, fırın kaplarını tercih ederseniz, saklamak, pişirmek ve servis yapmak için aynı kabı kullanmış olursunuz. Servis tabağı ve kirli kaplara zahmet harcamanız gerekmez.

4- Erzak Bulundurun: Hazır milföy, pastabanlar gibi yiyecekleri dolabınızda bulundurun. Sürpriz misafirler ve acil durumlar için cankurtaran vazifesi göreceklerdir.

5- Püf Noktaları Bilin: Bütün bir tavuk etini veya bonfileyi marine etmek saatler sürer. Sizinse zamanınız az ve değerli. Kilitli poşetlerde eti terbiyesiyle beraber koyar ve çalkalarsanız, eti daha kolay marine edersiniz. Bu yüzden, elinizin altında kilitli poşet ve buzdolabı poşeti gibi pratik malzemeler bulundurmayı unutmayın.