Bir evin dekorasyonunda en kolay atlanan detay ışıklandırmadır. Oysa aydınlatma öğeleri hem yaşam alanına sıcaklık veriri, hem de dekoratif amaçla kullanılabilir. En doğru uygulama tavana, çalışma ortamına ve evin ışık isteyen bölgelerine aydınlatma koyarak sağlanandır.

Ev dekorasyonunda modayı yakalamak için sürekli masraf gerektiğini düşünüyor ama gündemi evinizde sergilemekten de hoşlanıyorsanız, basit bir çözümü var. Renk seçiminde siyah ve beyazı baz olarak kullanın. Özellikle iyi bir kombinasyonla kullanıldığında, hiçbir zaman modası geçmeyecektir.

Üstelik bu baz renkler sabit kalarak, moda olan veya hoşunuza giden tonları birlikte kullanabilirsiniz. Perde, koltuk örtüsü, minder gibi kumaş dokuları canınızın istediği zaman değiştirerek, yepyeni bir ev yaratmanız mümkün olacaktır.

Aksesuar kullanımı evin makyajı gibidir. Çok fazla ve küçük aksesuar kullanmak, evinizi dağınık gösteriri, ayrıca gözünüzü yorar. Bunun yerine, büyük boy yerde duran vazolar, büyük ve dolgun yer minderleri ve ayaklı mumları tercih etmek çok daha şık duracaktır. Büyük ölçekli aksesuarlar, hem evinizde stil yaratmanıza yardımcı olur, hem çok fazla eşyaya para harcamanızı engeller.

Yüksek fiyatlı olan, özel tasarım ürünlerini evinizde sergilemek mutlaka çok zevklidir. Ancak fiyat olarak size pahalı geliyorsa, beğendiğiniz tasarımcıların ürünlerini takibe alın. Aynı ürünün farklı mağazalarda fiyat araştırmasını yapın ve indirim zamanlarını kollayın. Hiç ummadığınız fiyata bulabilirsiniz.

Dekorasyon alış verişinin sırrı sabırlı olmaktan geçer. Temmuz gibi ölü sezonlar, indirim kampanyalarının en fazla olduğu zamanlardır. Bu dönemlerde eksiklerinizi tamamlayabilirsiniz. Ancak şunu unutmayın ki, evinizdeki her boşluk doldurulmak zorunda değildir. Ucuz gördüğünüz için her eşyayı satın almayın.

Evinizde üst üste duran aksesuar ve malzemeler sadece size yük olur. Bunun yerine gerçekten içinize sinen ve evinizin genel dekorasyonuna uyan eşyalar almayı tercih edin ve zamanını kollayın.

Herkesin evinde bulabileceğiniz, standart sanat ürünlerinden uzak durun. Bunun yerine yaratıcılığınızı devreye sokun. Biriktirdiğiniz kartpostallardan yapılan bir kolaj tablo ya da evdeki atılacak objeleri değerlendirerek oluşturduğunuz bir aksesuar çok daha sıcak ve samimi bir görüntü verecektir.