572324EF8726BE776118E169C7C7 - Patchwork!

Patchwork!
Elde kalmış artık kumaşları değerlendirmenin en iyi yoludur patchwork. Ancak elbette her konuda olduğu gibi, onun da bilinmesi gereken bazı teknik özellikleri var.

Kullanacağınız kumaşların türü aynı olmalıdır. Ya tamamen pamuklu kumaşlardan, ya sentetik kumaşlardan oluşmalıdır. Kumaş kalınlıkları aynı olmalıdır. İnce ve kaygan kumaşlarla çalışmak istiyorsanız, yapışkan tela kullanarak kumaşı kalınlaştırabilirsiniz.

Kumaşlar kullanılmadan önce yıkanmalıdır. Böylece hem apresini alırsınız, hem çekecek veya boya verecek olanları ayıklarsınız. Her zaman ihtiyacınızdan biraz fazla kumaş bulundurun. Eksik kalırsa, çalışmanız da bitmeyecektir.

Yapacağınız model için, kağıt üzerinde boya kalemleriyle eskiz çalışması yapın. Kullanacağınız yere ve modele göre, en fazla 3 ana renk üzerinden hareket edin. Patchwork yaparken, ufak desenli kumaşların güzel sonuç verdiğini unutmayın.

Bazı dikiş makinelerinin modellerinde patchwork yorganlama ve aplike yapmak, sanıldığından daha kolay ve çabuk olur. Makinenin dekoratif dikişleriyle, patchwork üzerinde rahatça süsleme yapabilirsiniz.Patchwork uygularken, hazırladığınız kalıbı kumaşın tersine yerleştirin ve kenarlarından kumaş çizme sabunu ile çizin. Çalışmanıza yetecek kadar çizdikten sonra, her kareyi tüm kenarlarından 0.5 cm dikiş payı bırakarak kesin. Kumaşınız poplin gibi kenarlarından atmaya meyilli ise, 1 cm pay bırakın. Sentetik kumaş ise, kenarını hafifçe çakmakla yakmanız, kumaşın atmasını engelleyecektir.

Tüm kareleri bu şekilde hazırladıktan sonra, üzerine nemli bir bez koyarak tersinden ütüleyin. Kapak kısmını bitirdikten sonra, araya elyaf koyarak arka yüz için kumaş kesin. Kenarları verev biye ile temizleyin. Çalışmanın üzerine yer yer çengelli iğneler takarak, elyafın kaymasını önleyin. Sonra kalıplama kullanarak, yorganlama desenini kumaşa aktarın ve dikin.