U.S Polo Association'ın tasarımcısı Alev Ciliv, Karaağaç Zeytinlibahçe'deki yazlık evinde, soğuk ülkelerin yalın stilini benimsemiş.


trans - Alev Ciliv'in İskandinav stili evi
Alev Ciliv'in evindeki doğal beyaz dokumalara, düz hatlı açık renk mobilyalar ve az miktarda renkli objeler eşlik etmiş. Bu tarzı beğenip uygulamak isteyenler için, ondan İskandinav stili üzerine tüyolar aldık.

Dekorasyonda çıkış noktanız ne oldu?

Bir kere kasvet sevmiyorum bir evde. O yüzden bu tarzı kendime uygun buluyorum. Her yeri beyaz olan bir yerdi hayal ettiğim. Buradaki kahve tonlarındaki seramik yer zeminine, beyaz bir fon hazırladım. Sade bir şıklık yakalamak için bu çıkış noktamdı. Bu da ancak beyazın gücüyle mümkündü. Elinizdeki mevcut eşyaları üzerlerini boyayarak mekanda değerlendirebilirsiniz. Dağınık görüntü sevmiyorum evde, o yüzden az aksesuar seviyorum.

Stilin anahtar renkleri neler?

Başta beyaz olmak üzere krem rengi, mavi, kırmızı ve turkuvaz renklerini sayabilirim. Mobilyalar ise düz hatlı ve zarif kıvrımlara sahip ve fonksiyonel olmalı.

Peki, kumaş seçimleri nasıl yapılmalı?

Hepsi keten ve pamuk gibi doğal malzemelerden olsun. Üzerinde çiçek motifleri ve çizgileri olabilir.

Aydınlatma için öneriniz nedir?

Tercihim nokta aydınlatmalar, abajurlar ve mumlar. Ama evin dışında örneğin verandada renkli fenerler tercih ediyorum. Eğer yanıyorlarsa, bu aynı zamanda o akşam evimizde parti anlamına geliyor.

Kaynak: İnstyle Home


1 28620109010 19216 - Alev Ciliv'in İskandinav stili evi Beyaz kullanmaktan çekinmeyin!

Evin girişinde yer alan bu oturma bölümündeki beyaz köşede renkli ve grafik desenli aksesuarlarla yalın bir köşe yaratmış Ciliv. “Beyazın yanı sıra pastel tonlar, açık renkler de bu stilin anahtar renkleri. Beyaza hareket katmak için yanında kullandığınız objelere vurgu yapın. Örneğin beyaz keten kaplı koltuğun üzerine beyaz ama desenli bir yastık veya yanında çini taşından yapılmış bir sehpa tercih edebilirsiniz. Duvara renkli, dikkat çeken bir aksesuar astım ben” diyor Ciliv. Koltuk ve yastık; İkea. Duvarda eski bir kar ayaklığı asılı. “Bunu eskiciden bulmuş, üzerini kırmızıya boyamıştım” diye anlatıyor Ciliv.

3 28620109010 19216 - Alev Ciliv'in İskandinav stili evi Ahşap çerçeveler

“Desenli yatak takımını sakin obje seçimleriyle dengeleyebilirsiniz.” Çerçeveler İkea.


4 28620109010 19216 - Alev Ciliv'in İskandinav stili evi Tiki beyaza boyayın!

Ciliv, tik malzemenin grileşen rengini hiç sevmediğini anlatıyor ve bu durumu onları satın alır almaz boyayarak çözüme kavuşturuyor. “ Ben her yerde beyaz renk görmeyi seviyorum ama beyaza boyanmış tik özellikle tercih ettim. Bu verandadaki tüm tikler tarafımdan boyanmıştır. Tepsi, sehpa, yemek masası ve iskemleler de bu işlemi gördü. Özellikle de yazlık evde bu görüntü hoş duruyor. Koyu renkli, boğucu ve ağır duran mobilyalardan ve aksesuarlardan oldum olası uzak durdum” diyor Ciliv. Ferforje oturma grubu İkea’dan, sehpalar Casa Club’tan alınmış. “Üzerindeki kılıflar lekelendiği anda makinada yıkanmak üzere çıkabilmeli” diyor Ciliv.


1 28620109032 19216 - Alev Ciliv'in İskandinav stili evi

Bu yatak örtüsünü gördüğü an ileride sahip olacağı yazlık evin yatak odasına sereceğine karar vermiş Ciliv. “Bana göre her dönemin vazgeçilmez müthiş ikilisi siyah – beyaz. Bu örtünün desenini çok beğenmiştim ve Amerika’dan almıştım vakti zamanında. Ama kendi sevdiğiniz bir kumaşı yorgancıya vererek de bu havada bir örtüye rahatlıkla sahip olabilirsiniz. Başucundaki çıkabilen kılıfların rengiyle mevsime ve ruh halime göre rahatlıkla oynayabiliyorum” diyor Ciliv ve ekliyor: “ Karmaşık bir görüntüyü engellemek için yatak odasında mobilya ve dekoratif objeleri, basit ve gözü yormayan şekilde yerleştirin.”


2 28620109032 19216 - Alev Ciliv'in İskandinav stili evi Kırmızı renge yer açın!

Düz hatlı mobilyaların bu stili yansıtan doğru seçimler olacağını söylüyor Ciliv. “Ben bu köşede kırmızı ahşap düz hatlı bir şifonyeri büfe olarak kullanmak istedim. Beyazın etkisinin fazla olduğu evin bu köşesine kırmızı canlılık kattı. Üzerine buranın antika dükkanlarından aldığım eski cam turkuvaz pirinç kavanozları yerleştirdim. Arkasına sevdiğim bir Fransız karikatüristin moda kataloğunda bulduğum renkli resimlerini çerçeveleterek astım” diyor Ciliv.

3 28620109032 19216 - Alev Ciliv'in İskandinav stili evi Farklı tarzlar

“İskandinav tarzı stilin yanına farklı objeler koyabilirsiniz.” Pirinç kafes, Mis En Demeure.


4 28620109032 19216 - Alev Ciliv'in İskandinav stili evi Alev Ciliv