697712900900?85411275776 - Çalışma odanız kişiliğinizi yansıtsın

Evinizde zevkle çalışabileceğiniz alanlar düzenlemek istiyor ama işe nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, House Beautiful dergisinin derlediği pratik önerilere kulak verin
Evinizde kendinize bir çalışma odası yaratmak ya da var olan çalışma odanızını daha verimle hale getirmek istiyorsanız, işe aşağıdaki önerileri okuyarak başlayın...

AMAÇ BELİRLEYİN
Çalışma odanızı düzenlerken öncelikle kendinize, burayı hangi sıklıkta ve ne amaçla kullanacağınızı sorun. Ara sıra bir şeyler yazıp çizeceğiniz bir köşe yeterli mi? Yoksa ev-ofis gibi mi düzenleyeceksiniz?

MEKAN SEÇİN
Evinizdeki mekanları gözden geçirin, çalışma odası yaratabileceğiniz yerleri düşünün. Kullanılmayan bir odayı bunun için tamamen ayırabileceğiniz gibi, çok işlevli bir çalışma mekanı da yaratabilirsiniz.

MAVİ TEŞVİK EDER
Çalışmanın her zaman çok heves uyandırmadığı bir sır değil. Sıcak mavi tonları huzur duygusunu uyandırmada garantilidir. Ama dikkatli olun, açık maviler biraz soğukluk etkisi yaratabilir.

DİNGİN OLMALI

İdeal bir çalışma odası dingin olmalı, işlevsel dekore edilmeli, konsantre olmaya müsait ve yaratıcılığa açık bir yere dönüşmeli. Bilgisayarınızı yerleştirip, fatura işlerinizi halledebileceğiniz ya da kitap okuyabileceğiniz sessiz bir köşe hiç de fena olmaz.

BİTKİLERE YER AÇIN
Yeşil çalışmaya teşvik edebilen bir renk. Parlak yeşili, kahverengi ve kremlerle buluşturmayı deneyin, sıcak ve konforlu bir çalışma odanız olacak. Natürel dokunuşlar katmak için bambulara ve bitkilere yer açın.

ENERJİ KATIN
İşiniz yaratıcılıkla mı ilgili? Ya da bir genç odası mı düzenleyeceksiniz? Sarı ve kırmızı gibi enerjik renklere başvurun. Ama bu renkleri dozunda kullanmazsanız enerjinin gerginliğe dönüşebileceğini de unutmayın.

BOL ÇEKMECE
Masa, çalışma alanlarının en önemli elemanıdır. Çok ıvır zıvırınız varsa, bol çekmeceli bir masa seçin. Tekerlekli bir çekmece ünitesini masa sınırlarının dışında tutmak da bir çözüm.

İHTİYACA GÖRE...
Çalışma odalarının başlıca problemi dağınıklıktır. Çalışırken gereksinim duyduğunuz eşyaları belirleyip onlara daha rahat ulaşabilecek şekilde bir düzenleme yapın. Kolay açılır çekmeceli üniteler seçin.

ŞEFFAF KUTULAR İDEAL
Kırtasiye malzemeleri, dosya, kitap, defter gibi eşyaların toparlanması için klasör, saklama kutuları ve dolap kullanın. Aradığınızı rahatlıkla görebilmek adına şeffaf kutular idealdir.

SANDALYEYE DİKKAT!
Verimli çalışmak istiyorsanız, ergonomik, rahat ve sırtı destekleyen sandalyeler tercih edin. Evinizdeki herhangi bir masa ve sandalyeyi çalışma amaçlı kullanmamaya dikkat edin.

BOL IŞIK VERİMİ ARTIRIR
radioBullet - Çalışma odanız kişiliğinizi yansıtsın Aydınlatma dikkatle ele alınması gereken bir konu. Mümkünse çalışma odanızın iki cephesinde pencere olsun. Bol ışık ve sağlıklı havalandırma çalışma veriminizi artırır.
radioBullet - Çalışma odanız kişiliğinizi yansıtsın Işığın doğrudan bilgisayar ekranınızın üstüne gelmesini ve masanızda gölge oluşturmasını engelleyin. Yükseklik ayarı yapılabilir masa aydınlatması kullanın ve ışığın ekranın arkasında kalmasını sağlayın.
radioBullet - Çalışma odanız kişiliğinizi yansıtsın 'Ev-ofis' sisteminde, bilgisayarınız için ayırdığınız alandan çok daha fazlasına ihtiyaç duyarsınız. Faks, yazıcı ve tarayıcı gibi cihazları yerleştirdikten sonra konfor içinde çalışabileceğiniz bir yer kaldığından emin olun.

TASARIMCILARA GÖRE İDEAL ÇALIŞMA ODASI
CAN YALMAN
Çalışma ortamında ergonomik unsurlar kadar kişiselleştirme faktörleri de önemlidir. Günümüz çalışma ortamında, çalışma mekanı kullanıcının sağlam, güçlü ve karakterli bir yansıması olabilmelidir.

MEHTAP OĞUZ
Çalışma hayatı, günümüzde daha esnek, mobil, rahat ve sempatik bir yolda ilerliyor. Ben son çalışmalarımda sadelik ve hafifliğin yanı sıra mevcut işlevlere pratik yenilikler eklemeyi amaçlıyorum.

DERİN SARIYER

Çalışma odalarında kullanılan mobilyalar, kendine özgü işlevleri konforlu bir şekilde verebilmeli. Küçülen elektronik eşyalar ve azalan kablolar, çalışma odalarındaki mobilyaların teknik özelliklerini ve formlarını da etkiliyor.

ATİLLA KUZU
Çalışma odalarında, kişisel renk ve formların yanı sıra, çalışma disiplini de işlev olarak mekanı şekillendirmede çok önemli. Bilgisayar ve cep telefonları, mekanlarda arşiv ve dosyalama gibi hayli yer kaplayan eşya ihtiyacını aza indirgedi.

ADNAN SERBEST
Artık bilgisayarlar ceplere sığıyor. Her mekan bir anda bizim için bir çalışma alanı olarak algılanabiliyor. Ayrıca esnek çalışma saatleri ve koşulları, ev-ofis kavramına olan ilgiyi statü ve meslek gözetmeksizin artırıyor.