2012'de dekorasyonlar geçmişle beslenerek modernize ediliyor. Daha doğal ve rahat mobilyalar ise öne çıkan detaylar arasında.

7881368067375147 WA1WuM3a c - 2012'nin konsepti: Dengeyi koruyabilmek
Geçmiş ile gelecek arasında kurmaya ve korumaya çalıştığımız denge terazisinin kefelerinde zengin ve derin renk tonları, modernize edilmiş daha mat nötr tonlamalar, gruplanarak kullanılan aksesuarlar ve foksiyon konusunda kullanıcısını özgür bırakan tasarımlar karşımıza çıkıyor.
Renk uzmanı Benjamin Moore, renklerin hem ruh halimizi, hem de çevremizdeki enerjiy etkilediğini vurguluyor. Ve dengeye dair dört farklı tema üzerinde duruyor:
- Doğallığa dönüş
- Düzenli yalam
- Kaostan kaçış
- Tribal dokular 2011'ın dekorasyon konseptini oluşturdu.
Benjamin 2012 yılı içinde 2011'ın konseptiyle benzerlikler taşıdığını söyleyerek önemli bir yenilik üzerinde duruyor: Dengeyi koruyabilmek. Geçmişle gelecek arasındaki dengeyi sabit tutabilmek.
'Denge' konsepti kendi içinde dört farklı trend yaratıyor:
Semboller ve hikayeler
Geçmişten bugüne yolculuk
Geleceği aydınlatmak
Hassasiyeti koruyabilmek
icdeko 1 - 2012'nin konsepti: Dengeyi koruyabilmek
Semboller ve hikayeler

Geçmişin izlerini ve geçmişten bugüne getirdiğimiz semboller, hikayeler ve kişisel miraslar bize kendimizi güvende hissettiriyor. Sürdüğümüz yaşamın içerisinde geçirdiğimiz süreçler ve tarihimizle gurur duyuyoruz. Bu trendin yansımasını moda sektöründeki nostaljik ve vintage seçimlerin öne çıkmasından da görebiliyoruz.
Renk

Bu trende ayak uyduran renkler arasında toprak tonları, koyu ve zengin renkler ve mücevher renkleri bulunuyor. Doğal tonlar canlı ve zengin bir görünümle göz önüne çıkarılıyor. Haki, bej, kahverengi, devetüyü ve kum renginin takipçisi olun! 2012'nin en popüler rengi devetüyü olacak. Kırmızı da diğer öne çıkan bir detay. Altın rengi tonlarıyla etrafımız daha da çok ısınacak. Turkuaz dokunduğu her tasarıma enerji verecek. Sofralarda daha sofistike bir görünüm yaratmak için lacivert, indigo ve koyu mavi renklerini kullanacağız.
Trendin ana hatları:

- Yöresel geometrik çizgiler ve modernize edilmiş otantik desenler
- Fosilleşmiş kalıntılar
- Güneybatının etkisi
- Totem simgeler ve grup halinde kullanılan tasarımlar
- Dantel işleri, elde dokunan ve büyük şişlerle örülen tasarımlar
- Nakış işlemeli ve süslerle bezenmiş parçalar
- Kültüre sadakat ve bağlılık
- Geridönüştürülmüş ve farklı bir kullanım için yeniden tasarlanmış objeler
- Damask desenler
- Yıpranmış görünümlü halılar
- Hikayesi olan kilimler