balkon dekorasyonu 279x300 - Balkon Dekorasyonu İçin Dekorasyon Önerileri

Bağ, bahçe, balkon sezonunun açıldığı şu günlerde geriye dönüp eski yazılarıma bir göz attım daha önce bu sezonda neler yazmışım diye ve fark ettim ki Evim dergisinde nerdeyse 3. yılımı doldurmuşum. Eskiden bana klişe bir laf gibi gelse de yadsınamaz bir gerçek, zaman gerçekten de hızla akıp gidiyor… Bloğumla beraber Evim’e ilk yazmaya başladığım zamanlar beni Facebook’tan bulup mesaj atıp buluşmak isteyen yıllardır görmediğim arkadaşlarım olmuştu, hepsi de meğersem iç mimar olduğumu düşünüyormuş ve yeni evleri dekore etmek için benden profesyonel yardım almak için buluşmak istemişler!

Yavaş yavaş Google Page Ranking’cı kimliğimin bile önüne geçen dekorasyon merakım artık gerçek işimi bilen arkadaşlarımın ve hatta annemin arkadaşlarının bile bana gelip evleri için dekorasyon fikirleri istemesine kadar vardı. Hele ki yaşam alanlarımızı bir heves dış alanlara taşıma isteği içinde olduğumuz bugünlerde bana gelen bir numaralı talep balkonumu dekore et! Son 1 ay içinde o kadar çok teklif aldım ki bir yandan profesyonel olarak dekoratörlük işine de girsem mi diye düşünmeden edemedim.

Balkonlarımızı nasıl dekore edebiliriz diye araştırırken en sevdiğim yerli ve yabancı markaların yeni sezon koleksiyonlarına göz atarak İşe başladım. Hepsinin ortak teması doğallık, rahatlık ve renk! Doğadan İlham alan desen, form ve renklerde aksesuarlar, neon renklerde ya da ham ahşap balkon mobilyaları, bolca minder, biraz huzur, mevsim çiçekleri ve evlerimizde 2013 yazı başlasın! Balkonunuzu sezona hazırlamak için işe Ikea’nın Platta masif akasya dış mekan yer kaplamalarından edinerek başlayabilirsiniz. Balkon ve ayna konsepti bazılarına ters gelse de bence yeterli alanınız varsa balkonu olduğundan da geniş göstermek için enlemesine bir aynayı zevkinize uygun çerçeveletip balkon duvarınıza asabilirsiniz. Ben olsam kuru ağaç dallarıyla farklı bir çerçeve tasarla-yabilirdim.

En sevdiğim fikirlerden biri ise Palet Sofa. Basit, ucuz, doğal ve yaratıcı bir balkon mobilyası! Palet, depolarda üzerine mallar dizilen ve forkliftler aracılığıyla yerden kaldırılan düz platforma verilen bir isim. Bu basit ve ucuz tahta platformlardan balkon mobilyası olur mu demeyin, birkaç paleti üst üste koyup üzerine bolca minder atarak kendi keyif köşenizi yaratabilirsiniz.

Orta sehpa yerine de bir sandık ya da üst üste koyacağınız tahta meyve kasalarını kullanabilirsiniz. Biraz çiçek, bolca mum ve renkli yastıklar, bu yaz balkonunuzdan başka ne istersiniz..

Bu kadar rustik ve bohem bir balkon bana göre değil, şehirli balkonuma daha modern ve daha renkli bir dekorasyon isterim derseniz Habitat, Mudo Concept ve IKEA gibi adreslerden bulabileceğiniz sezon trendi neon renkli balkon mobilyalarını tercih edebilirsiniz. Tik bir masa etrafında neon turuncu ya da sarı sandalyeler, çiçeklerinizi sergilemek için duvara monte edebileceğiniz endüstriyel görünümlü raflar da tercih edebilirsiniz. Bu sezon sıkça karışınıza çıkacak tropikal desenler , yeşil, turkuvaz, turuncu, açık mavi, neon san ve neon pembeyi de balkonunuzda kullanacağınız ev tekstillerinde tercih edebilirsiniz.