Evinizin tekdüzeliğinden sıkıldıysanız ve yenilenme için fikir arıyorsanız, sizi buraya alalım.

Yıllardır evinizde değişiklik yapmadınız ve fazla para harcamadan ufak dokunuşlarla yeni bir ev yaratmak istiyorsunuz. Bu imkansız değil; bir abajur, bir halı ve ya bir kutu boyayla evinizi yenileyebilirsiniz. Önemli olan neyi nerede kullanacağınızı bilmek! İşte size birkaç ipucu.

Aydınlatma
Eğer yeterince aydınlık bir salonunuz varsa şık bir abajur sade dekorasyon stilinize farklılık katabilir. Ancak aydınlatma seçiminiz yaparken biraz daha gösterişli modelleri de değerlendirebilirsiniz. Büyük ve renkli abajurları kullanmaktan çekinmeyin.

Mobilyalar
Mobilyalarınızda farklılıklar yaratmaktan kaçınmayın. Kiraz bir sehpa ile beyaz lake bir yan sehpayı ya da kumaş koltukla deri koltuğu bir arada kullanabilirsiniz. Ya da cam kenarına koyduğunuz koltukları, oturma gurubunuzdan farklı olarak, perdenizle eş bir kumaşla kaplayabilirsiniz.

İnce detaylar
Salonda bir odak noktası oluşturulurken gözünüzün en çok hangi noktayı gördüğünü iyi değerlendirmeniz gerekiyor. İçerde birkaç dakika dolaşın, girip çıkın ve gözünüzün nereye takıldığını belirleyin. Ve bu objeyi odağa koyarak salonunuzu yeniden düzenleyin.

Renk seçimi
Tüm odanın renklerini birbirine uygun tonlarda seçebilirsiniz ama tek renk kullanırsanız mobilyalarınız doğal olarak odak noktası oluşturur.

Zemin
Oda içinde farklı zemin dokuları tercih edebilirsiniz. Örneğin ahşap parkeyi tamamen kapatmak yerine sehpa altında kullanacağınız desenli parça halı dikkati bu bölüme toplayabilir.

Aksesuarlar
Renk ve tarzlarına göre aksesuarları birlikte kullanabilirsiniz. Küçük cam vazolar ya da deniz kabukları, değişik boyda şamdanlar gibi. Bu, tüm salonun havasını değiştirmeye yetebilir.

Yerleşim düzeni
Salonunuzda oturma düzenini televizyona odaklı bir şekilde yerleştirmek yerine birbirine bakan konumda yerleştirirseniz bakış yönünü salonun orta bölümünde çevirmiş olursunuz.

Pencereler
Salon pencerenizde belli bir odak noktası oluşturabilir. Özellikle yaz mevsiminde güneşin yaydığı parlak ışık salonunuza direkt yansıyorsa çok davetkar bir hava yaratabilir. Bunun için koltuklarınızı pencereye doğru yerleştirebilirsiniz.