Hamsterlar mısır keçi boynuzu buğday arpa yulaf çekirdek gibi kuru gıdaları yemeye uygun bir bünyeye sahiptir. Yemlerin içeriği de aşağı yukarı bu malzemelerden oluşur.

Piyasada pahalıdan ucuza doğru Vitakraft Witte Molen Bonnie Champion gibi yemler mevcuttur.

Ekonomik bir yem istiyorsanız marketten alacağınız 500 gramlık Eti Yulaf Ezmesi'ni 250 gram papağan çekirdeği (petshoplarda veya kuruyemişçilerde bulunur minik üçgen şeklindedir hamster sayısına ve tercihe göre miktar artırılabilir) ve bir paket kaliteli yem örneğin Witte Molen 400 gram karıştırılır. Böylece size 1 ay yetecek olan yem yerine 3-4 ay yetecek olan ucuz maliyetli ve besleyici bir yem elde edersiniz.

Hamsterınızı besleyecek besinler haşlanmış yumurta ve peynirdir. Haftada 3 kez ikisinden birini vermek iyi olur. Yiyebileceği kadarını verip yenmeyen yiyecekleri hamsterınız saklama eğilimli olacağı için bozulup mikrop oluşturmasını engellemek amacıyla kafesten almakta fayda var.

Elma az muz az portakal (muz hareketlendirici özelliğe sahiptir portakalsa asitlidir) haşlanmış veya çiğ havuç brokoli karnabahar vermek de oldukça besleyicidir. Bu besinler haşlanmış ve az zeytinyağlı verildiği takdirde tüylerin de parladığı ve kolay yiyebildiği görülür.

Haşlanmış makarna patates gibi besinleri de yağsız olarak az miktarda verebilirsiniz. Haşlanmış baklagillerden verebilirsiniz nohut mercimek gibi yine az miktarda.

Yağlı tuzlu domatesli soğanlı sarımsaklı kızartılmış şekerli besinleri asla vermeyin.

Alıntı.