PETİNİZ KENE RİSKİ İLE KARŞI KARŞIYA MI?

Eğer kedi ve köpeğiniz varsa, sadece kırsal bölgelerde değil, parklarda ve hatta bahçenizde bile kene problemi ile karşılaşabilirsiniz.
Keneler kan emen parazitlerdir. Ağızları ve tutunmayı sağlayan organelleri ile petinizin derisine iyice tutunur ve bu sebeple çıkarılmaları güçtür. Kenelerin çoğu, vücutlarını saran sert kabukları olan 'sert keneler'dir. En yaygın kene türü, koyun veya geyik kenesi olarak bilinen Ixodes ricinus 'dur. Bu türler sadece petler için değil, hem diğer hayvanlar hem de insanlar için risklidir.
Keneler petlerinizin üzerinde sürekli bulunmazlar, dönem dönem 3-10 gün süre ile petinizin üzerine gelip kan emerek beslenirler. Yumurta dönemleri dışında, yaşam dönemlerinin bir sonraki evresine geçmek için konakçı üzerine gelerek, beslenmek amacıyla kan emerler ve gelişmelerine devam etmek üzere petinizin bulunduğu ortamda yere düşerek ayrılırlar. Tüm yaşam evrelerini 1 ila 3 yıl arasında tamamlamış olurlar.

PROBLEMİN SADECE GEÇİCİ BİR İRRİTASYON OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSUNUZ, DEĞİL Mİ ?

Problem sanıldığı gibi küçük bir irritasyon değildir. Bazı keneler petiniz için çok ciddi sonuçlar doğuran birçok probleme sebep olurlar. En azından kenelerin fiziksel varlığı petiniz için rahatsızlık vericidir ve kenenin tutunduğu bölgede deri reaksiyonu veya özellikle kene çıkarıldığında ağız organelleri deriye saplanmış halde kalıyorsa apse şekillenmesine sebep olabilir. Fakat sorunlar burda bitmez, keneler petinize bulaşabilen birçok hastalığı da taşıyabilirler.

KENELERLE BULAŞABİLEN HASTALIKLARDAN BAZILARI

Lyme hastalığı : En çok görülen kene türü olan Ixodes türü kenelerin taşıdığı Borrelia burgdorferi parazit türünün neden olduğu hastalıktır. Lyme hastalığı insanlar ve köpekleri etkilediği gibi, bazen kedilerde de görülebilir. Köpeklerde ateş, letarji, artiritis ve bazen de deri hastalığına sebep olur.
Anaplasmosis : Ixodes türü kenelerin taşıdığı Anaplasma phagocytophila parazit türünün neden olduğu bir hastalıktır. Hastalık belirtileri; depresyon, ateş, hareket etmekte isteksizlik ve genel keyifsizliktir.
Ehrlichiosis : Rhipicephalus sanguineus türü kenelerin taşıdığı Ehrlichia canis parazit türünün neden olduğu hastalıktır. Ekvatoral ülkelerde görülür. Belirtiler iştah kaybı ve orta şiddetli ateşten başlayıp, kan pıhtılaşması ve anemi ile seyreden şiddetli hastalıklardır.
Babesiosis : Dermacentor reticulatus ve Rhipicephalus sanguineus kene türlerinin taşıdığı Babesia canis parazit türünün neden olduğu hastalıktır. Hemen hemen tüm Avrupa'da görülür. Babesia kırmızı kan hücrelerini enfekte ederek şiddetli anemiye neden olur. Enfekte köpekler solgun ve zayıf, kanlı idrar ve yüksek vücut sıcaklığı görülür. Şiddetli vakalarda kollaps ve ölüm görülür.
Hepatozoonosis : Rhipicephalus sanguineus türü kenelerin taşıdığı Hepatozoon canis türü parazitler neden olur. Genellikle diğer kene kaynaklı hastalıklar ile birlikte görülmesine rağmen, çoğu köpekte herhangi bir hastalık belirtisi görülmez. Belirtiler, depresyon, ateş, kilo kaybı, letarji ve genel halsizliktir. Bazı vakalarda daha ciddi sonuçlar doğurabilir.

KENE KONTROLÜ

Keneler için petinizi düzenli olarak muayene etmek çok önemlidir. Şayet seyahatte gittiyseniz, seyehat sırasında ve döndükten sonra da, özellikle baş, kulak, bacak ve patiler olmak üzere petinizin her bölgesini iyice kontrol ediniz.
Özellikle uzun tüylü hayvanlarda, siz farkında olmadan kenelerin tutunması olasıdır. Bu sebeple özellikle kenelerden bulaşabilecek hastalıkları belirten tüm belirtilerine çok dikkat edilmelidir.

Eğer petiniz aşağıdaki belirtileri gösteriyorsa, veteriner hekiminize acilen başvurunuz:
- Ateş
- Topallık
- İştah kaybı
- Ani şekillenen ağrı
- Artiritis veya eklemlerde şişme
- Letarji veya depresyon
- Öksürük

Yurtiçi, yurt dışı seyahatinden sonra petiniz yukarıdaki belirtilerden birini gösteriyorsa, veteriner hekiminize petinizle beraber nereye gittiğinizi söylemeniz önemlidir .

KENELERLE MÜCADELE

Kedi ve köpeklerde kenelerden bulaşan hastalıklardan korunmak demek, bu hastalıkları bulaştırmadan keneleri öldürmek demektir. Evinizde veya seyahat ederken, petinize düzenli olarak keneleri öldüren bir anti paraziter damla uygulamak önemlidir.
Kenelere karşı mücadelenin sürekliliği için düzenli anti paraziter damla uygulaması yapılmalıdır. Bu amaçla kullanılacak anti paraziter ürün;
- Hastalık bulaşma riskini minimize etmek için 24-48 saat içinde keneleri öldürecek özellik göstermeli,
- Yaşadığınız veya seyahat ettiğiniz yerlerdeki kene türlerini öldürebilme gücünde olmalı,
- Köpeğin yüzmesi veya şampuanla yıkanması durumunda etkinliğini yitirmemeli.

YAPIŞAN KENEDEN KURTULMA YÖNTEMİ

Kenenin hayvanınızın derisine yapıştığı durumlarda sakin olmalısınız. Gelişigüzel çekip çıkarmaya ,ezmeye,bir şeyle sıkıştırmamaya ve kenenin üzerine alkol vBulletin. kimyasallar DÖKMEMELİYİZ.Yurtdışında kene çıkarma kaşık ve pensleri bulunmaktadır.Bu aparatlarla kene yavaşca kavranarak yavaş şekilde sağa sola hareket ettirerek çıkarılmaya çalışılır.Aksi şekilde zorla çekilme durumunda kenenin baş kısmı derinin içerisinde kalacaktır.Kimyasal bir şey dökülmesinde ve usulüne uygun çıkarılmadığında kene kusarak virüs ve bakterileri deri altına boşaltabilir.Bu da hastalığın hayvanınıza bulaşmasına neden olur.Keneyi kendi olanaklarımızla çıkartmak yerine veteriner hekiminizden yardım almalıyız.İnsanlardaki kene vakalarında en yakın sağlık biriminden yardım almak doğru olur.