Da vinci şifresini pariste çözmek isteyenler

TIKLAYIN

Oyunun amacı olabildiğince kısa sürede bölümleri tamamlamak.
Toplam 7 bölüm var fakat her seferinde bir tane bölümü atlıyor. Aşağıda belirttiğim şekilde ve hızlı bir şekilde çözünce ilk 6 bölümü oynuyorsunuz. 7. bölümü pas geçiyor. Açıkcası bir türlü 7. bölümü ikinci defa oynayamadığım için onun açıklaması ya da çözümü yok. Ama şimdi size aşağıda diğer tüm bölümlerin kendimce açıklamasını ya da çözümünü sunuyorum. Bunları bir çırpıda okumak yerine oyuna başlayıp, o bölüme geldiğinizde gerekli bölümü okumanız yararınıza olacaktır.

1. Oyun : Taş Döşeme

Resimde hangi taşı hangi kısıma yerleştirdiğiniz yazıyor.
Ben taşlara 1'den 8'e kadar rakam verdim. Size de el maharetiyle bunları alttaki resimdeki sıralama ile yerleştirmek kalıyor.

1. Oyunun Resimi

2. Oyun : Başyapıtlardaki İşaretler

Amacınız tabloların arasındaki anahtarları bulmak. Ben size hangisinin nerede olduğunu söyleyeceğim.
Başladığınız noktadan sağa doğru ilerleyin.
İlk resimde yok
2. resimde sol üstte.
3. resimde sağ altta, çerçevenin üzerinde.
4. resimde sol üstte.
5. resimde (monaliza), resmin sağ üst köşesine tıklayın. Orada resimin ucunun kıvrıldığını göreceksiniz. Onu kıvrılan köşeyi mouse ile tutup aşağıya çekin, resimi yerinden sökmüş olacaksınız ve anahtarı göreceksiniz.
6. resimde sağ üstte.
7. resimde çerçevenin sağ alt köşesine tıklayın, tablo çerçevesi ile sola kayacak, tablonun arkasında bulacaksınız.
8. resimde tam üstte (çerçevenin de üzerinde)
tablolar bitti, 8. resmin hemen sağına aşağıya(yere) bakın. 9. anahtarı yerde (en sağda) bulacaksınız.

3. Oyun : Anahtarlar
Amacınız anahtarlar arasından 2 taneyi seçmek.
Cevap V ve X harfi yer alan anahtarlar.
V harfli olan üstten 3. , X harfli olan ise alttan 2. anahtar. Onları yerleştirin ve yerleştikleri yerdeki sağ tarafta yer alan butona basın.

4. Oyun : Hesap Numarası =>
Amacınız 4 haneli şifreyi bulmak.
Denemelerini şu şekilde yapın. 0000 girin. Eğer ? ya da + işareti görmezseniz 0 rakamı 4 haneli şifrede yer almıyor demektir. (0000 örnek verilmiştir, 9999 gibi birşey de deneyebilirsiniz)

Hemen şöyle bir deneme yapın 1000 .Eğer ? işareti alırsanız sayı doğru, yeri yanlış anlamına geliyor bu yüzden 0100,0010,0001 değerlerini deneyin (1 rakamını diğer yerlerde deniyoruz; çünkü 0 rakamı daha önceki denememizde hiç olmamıştı). + işareti ise sayı ve yerinin doğru olduğu anlamına geliyor bunu aldığınız zaman işte 1 rakamı o kısımda yer alıyor demektir. Benzer şekilde diğer rakamları da deneyerek kısa sürede bulabilirsiniz. Hızlı deneme yapabilmeniz için, şifreyi girdikten sonra klavyenizdeki boşluk(space) tuşuna basarak orada yazan yazıları hızlıca geçebilirsiniz. Eğer birazda şansınız varsa 10-20 denemede bulabilirsiniz bu şekilde. Benim 10. denememde bulduğum oldu. Siz daha kısasını yapabilirsiniz.

Ya da

0000,1111,2222,3333,4444... şeklinde 10 rakamıda tek tek girin (10 deneme) hangilerinde + işareti varsa o rakamdan bir adet var. Diyelim 2222 4444 7777 9999 rakamlarında + çıktı. Öyleyse siz 2 4 7 9 rakamlarının değişik dizilişlerini denemek zorundasınız. 2479,2479,2749,2794,2947,2974....gibi.

5. Oyun : Kilit Taşı
Amacınız şekilleri yer değiştirerek soldan başlayan şekli sağdaki ile sonlandırmak. Aşağıdaki cevap ile çok çok kısa bir sürede bu bölümü geçebilirsiniz.

5. Oyunun Resimi

6. Oyun : Pentegram
Amaç, farklı şekilde devam eden şekil serilerinin devamını getirmek.
Yine aşağıdaki resimde cevaplar var. Çok olmasada yine kısa zamanda bu bölümü de geçebilirsiniz.

6. Oyunun Resimi

Hepsi bu. Geçmiş olsun.