Antrenman İçin Doğru Ayakkabı Seçimi

sporayakkabi - Antrenman İçin Doğru Ayakkabı Seçimi

Doğru ayakkabıyı seçmek çok önemlidir, eğer doğru ayakkabıyı giymiyorsan, doğru faydayı, tamponu sağlayamıyorsa demektir bu da istenilmeyen sakatlıklara neden olabilir. Hangi tarz ayakkabı ile hangi sporu yapmalısınız?

Sizin en çok yaptığınız sporla ilgili ayakkabı aldığınıza emin olun. Örneğin zamanının çoğunu koşarak, geri kalanını ağırlık çalışarak geçiriyorsanız, koşu ayakkabısı alın. Satıcılarla konuşmak faydalı olabilir, fiyat aralıkları dahilinde satıcılar size dürüst davranabilirler ama onların size en son çıkan ve en pahalı olan ayakkabıyı satmaya çalıştıklarını düşünüyorsanız, ikinci bir fikir almak isteyebilirsiniz. Her zaman moda ayakkabılar güzeldir ama hiçbir zaman fonksiyondan fedakarlık etmeyin.

Uzun koşu

Neye bakmalı: Koşu ayakkabısı bakıldığında, en üstün tampon kullanımı, ve yüksek düzeyde dayanıklılık aranmalıdır. Satıcıdan ayağınıza bakmasını ve ona göre size ayakkabı önermesini rica edin. Bazılarının ayakları inceyken, bazılarınınki yandan taşma yapabilmektedir. Bu size hangi ayakkabının uygun olduğunu ve hangi kemer desteğine ihtiyacınız olduğunuz belirleyecektir.

Faydası: İlk fark edeceğiniz şey bilekteki destek olacaktır, bu uzun koşularda çok önemlidir. Ayakkabının tamponları iyiyse, daha az diz ve sırt ağrısı çekeceksiniz. En son olarak kaliteli bir ayakkabı eskime belirtileri göstermeden önce 500 mil kullanılmalıdır.

Tavsiye: Asics GEL-Nimbus VIII

Yürüyüş ayakkabısı

Neye bakmalı: Bu durumda topuk kısmındaki tampon önemlidir. Bu ayakkabıyı birçok aktivitede kullanacağınız için, her çeşit hareket için size destek olmalı. İz yapmayan plastikten olması spor salonunda kullanmak için iyi olacaktır. Antrenmanlarda kullanacağınız dayanıklı bir ayakkabı olması.

Faydaları: Ayakkabının altında yer alan plastiğin esnekliği her türlü hareketi rahatça yapmanızı sağlayacaktır. Yerden çekiş gücü iyi olacaktır bu da dur-kalk aktivitelerinde faydalıdır. İyi bir tamponlama ile antrenman sonrası yorgun hissetmeyeceksiniz.

Tavsiye: Nike Air Max 90 TR LTR

Ağırlık kaldırma

Neye bakmalı: En önemli şey bilek desteğidir. Buna ilaveten ayakkabının hafif ve rahat olmasını istersiniz.

Faydaları: Ayağına destek verecek ve bilek dönmesine engel olacaktır. Hafif olduğu için ayakkabı ekstra bir ağırlık yapmayacaktır.

Tavsiye: Otomix Ultimate Trainer

Kort sporları

Neye bakmalı: Ayağı kavrayan ve esnek bir ayakkabı olmalı. Zaman içinde ayakkabı esneyeceği için, başta biraz sıkı olması normaldir. Kort ayakkabılarının, ani yapılan hareketlerden dolayı altının tırtıklı olması gerekir. Eğer basketbol ayakkabısı kullanıyorsunuz bileklikli alın.

Faydaları: Ayağı kavrayan bir ayakkabı olması ve hafif olması avantajdır. Kort içinde ani değişiklikler yapıldığı için bu çok önemlidir.

Tavsiye: Nike Air Zoom Revive

Bir dahaki sefere spor ayakkabı için alışverişe çıktığınızda , bu etkenleri aklınızda tutun. Çok çeşitli sporlarla uğraşıyorsanız, hepsi için ayrı bir ayakkabı almanızı tavsiye ederim. Eğer bunu karşılayamazsanız, bu sporların hepsinde kullanabileceğiniz bir ayakkabı alın, sadece daha az sakatlanma ile değil, daha iyi sonuçlarla karşılaşacaksınız.