Antrenmanlarınızı Değiştirin

i35nxd - Antrenmanlarınızı Değiştirin

Antrenmanlarınızda kısa değişikliklerle büyük fayda sağlayın peki neler yapmalısınız?


Eğer devam eden sonuçlar görmek istiyorsanız, idman programınızda çok sık değişiklikler yapmanız gerekmektedir. Böyle yaparsanız, kullandığınız kaslara her zamankinden farklı bir baskı uygulayacaksınız nasıl başa çıkacaklarını bilmedikleri. Antrenman sabitlerini hızlandırmak, kaslarınızı güçlendirecek ve vücudunuzun şeklini değiştirecektir.

Konu fitness programınızı, antrenman sabitlerini hızlandırma ile değiştirmeye gelince bu; çalışma hızınızı, yaptığınız egzersizlerin sıralamasını ve yaptığınız egzersizlerin şeklini değiştirmenizi kapsamaktadır.

Genelde unutulan bir değişmez ise: ağırlık kaldırmadan pazu bükmeye kadar her antrenmanınıza yeni bir hareket eklemektir. Bazı hareketlerde küçük değişiklikler yaparak, antrenmandan antrenmana yeni faydalar kazanabilirsiniz.

Antrenman değişmezleri, çok az olduğu için, onu antrenmanınızın herhangi bir yerinde sizi hızlandırması için kullanın. Bu kasınızı zorlayacak ve her antrenman seansına daha fazla ilgi göstermenizi sağlayacaktır.

Çömelme fiksi

Squat: (çömelme egzersiz) Demir çubuğu veya dumbbel'ları sırtınızın bir tarafından diğer tarafına ve sanki sandalyeye oturacak gibi yavaşça çömelme pozisyonuna geçmenizdir. Bunu yaparken sırtınız dik durmalıdır. Eğer ön ve arka squatı yapıyorsanız, ayaklarınızı çok az dışarı döndürerek , hareketinizi yeniden ayarlayabilirsiniz. Bu küçük değişim , ağırlıkların farklı kaslara dağılmasına neden olmaktadır. İç kasların daha fazla kullanılmasını sağlayarak antrenman sabitlerini hızlandırmayı sağlamaktadır. Bu değişikliği yaparken dizlerinizin parmaklarınızın üstüne geldiğine dikkat edin, yoksa diziniz ağrıyacaktır.Ağrının sebebi ayağınızı çok fazla dışarı çevirmeniz olabilir, o yüzden değişiklikleri çok az yapmalısınız.

Stiff-legged deadlift fast fix (Ölü kaldırma egzersizi): Ölü kaldırma egzersizi kas geliştiren çok iyi bir alt vücut hareketidir. Normal deadlift: ayaklarınızın üstüne ağırlık çubuğunu yerleştirip, çubuğu üstten kavradıktan sonra elinizi bileklerinizi büküp , ağırlık çubuğunu kavrayın. Dizlerinizi hiç bükmeden ayakta durma pozisyonuna kadar ağırlığı kaldırın.

Antrenman sabitleri hızlandırması, için 2 şey yapabilirsiniz: Birincisi ayak parmaklarınızı çok az kaldırabilirsiniz. Onları sizi rahatsız edecek veya esnekliğinizi bozacak kadar kaldırmayın sadece arka baldırlarınızda esnemeyi hissedecek kadar kaldırın. Bunu yapmanız ağırlığı kaldırırken arka bacak kaslarınızın daha fazla çalışmasına sebep olacaktır. Bu belli hareketi değiştirmenin bir başka yolu ise, ağırlık çubuğunu yere kadar indirmenizdir. Bu hareketi yaparken insanlar genelde ağırlık çubuğunu ayaklara kadar indirmeyip hareketin tüm faydalarından yararlanmamaktadırlar, sizin onu yere kadar indirmeniz hareketin tüm faydalarından yararlanmanızı sağlayacaktır.

Şınav fiksi: Eğer spor salonundan uzak çabuk antrenman yapmak istiyorsanız, şınav iyi bir örnektir. Temel şınav, yüzüstü yere yatarak, ellerinizi omuzların önüne gelecek şekilde yerleştiriniz. Ayaklarınızı uzatın böylece vücudunuz yatay pozisyonda olsun. Dirseklerinizi bükerek vücudunuzu yere yaklaştırın,ve sonra tekrar dirseklerinizi düzelterek hareketi tamamlayın. Şınavı nasıl yaparsanız yapın, size antrenman fikslerini hızlandırır. Bir dahaki sefere spor salonuna gittiğinizde, ellerinizin altına egzersiz topu koyup, hareketi öyle deneyin. Sağlanan desteğin, karın kaslarının da çalışmasında çok büyük etkisi olacaktır. Göğüs kaslarınız topu sabit tutmak için daha fazla enerji harcayacak, bu kas liflerinizin de çalışmasına yardımcı olacaktır.

Egzersiz topu ile yaptığınız şınav kolay geldiyse, bunu bir adım daha ileri götürüp ayaklarınızı da egzersiz topunun üstüne koyun. Bu sizin düzgün hareket etmenize engel olacaktır.

Pazu bükme

Tipik pazu bükme hareketi ayakta durup, elinizde bir set dumbell'la, dirseklerinizi yanlarınızda sabit tutarak, ağırlıkları dirseğinizi bükerek üst vücudunuza doğru itmenizdir. Çok kolay bir düzeltme yapılabilir: dumbelları elinizle alttan kavramak yerine üstten kavrayabilirsiniz. Bu da ön kolunuza daha fazla baskı uygulayacaktır. Sadece bir tekrarla bile farkı hissedeceksiniz.

Göğüs presi

Son olarak hızlı çalışma sabitlerini değiştirmek için göğüs presini kullanabilirsiniz. Bunu benchpress uzanarak elinizle çubuğu omuz hizasında veya biraz daha açık bir şekilde kavrarsınız. Ağırlığı yukarı kaldırırsınız , böylece dirseklerinizi uzatırsınız. Sonra ağırlığı indiririsiniz. Omuz genişliğinde ağırlık çubuğunu tutmak göğüs kaslarınızn daha fazla çalışmasına neden olacaktır.

Çalışma sabitlerini hızlandırmak için ellerinizi birkaç inch ayrık olacak şekilde ağırlık çubuğunu kavrayın, ve ağırlığı indirip kaldırın. Üçlü kaslarınızın çalıştığını hemen fark edeceksiniz. Antrenman sabitlerini hızlandırma tekniğinde, hareketi yapacağınız zaman ağırlığı azaltın, en azından ilk deneyişinizde. Diğer yapacağınız değişiklik ise ağırlık çubuğunu alttan kavramak yerine üstten kavramak olacaktır. Bu da pazu ve üçlü kaslarınızı çalıştıracaktır.

Değiştirin ve görün

Birkaç antrenman sabitlerini hızlandıran hareketi deneyin Çalıştırdığınızı kasları sonrasında esnetmeyi unutmayın.