Bilim adamları, gün içinde yapılan egzersizin geceleri daha iyi uyumanıza yardım ettiğini belirlediler.


ersiz - Egzersiz Gece Uyumaya Yardımcı
Northwestern Üniversitesi'nde düzenlenen araştırmada, bilim adamları aerobik egzersizin uykusuzluk için çare olabileceğini tespit ettiler. Özellikle uyuma güçlüğü çeken ve uyuyamayan 55 yaş ve üstü kadınların yer aldığı 23 kişilik bir grubu inceleyen araştırmacılar, uykusuzluğun çeşitli olumsuz etkileri olduğunu söylediler.

Araştırmacılar, koşu bandı ya da egzersiz bisikletini kapsayan aerobik egzersiz programından 16 hafta sonra uyku kalitesinin iyileştiğini açıkladılar. Uykusuzluk çeken birçok kişinin egzersizden sonra geceleri rahat uyuduklarını belirten araştırmacılar, uykusuzluk çeken kişilerin Amerikan nüfusunun yüzde 25'ni oluşturduğunu ve daha yaşlı insanlarda bu oranın yüzde 40'lara ulaştığını ifade ettiler.

Egzersizin şeker hastalığı, zihin sağlığının korunması ve kanseri önlemede ilaçlardan bile daha iyi olabileceğini söyleyen araştırmacılar, egzersizin uyku saatinden önce yapılmasını tavsiye ettiler. Ayrıca, yatmadan önce video oyunu oynamanın, kitap okumanın, kahve içmenin uykunuzu kaçırabileceği kaydedildi.