11438 - İşini sevmeyenler bel ağrısına yakalanıyor
Özel Adana Cerrahi Tıp Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Bayram Bayiş, yoğun çalışıp az dinlenenler ve işini sevmeyenlerin bel ağrısına yakalandığını söyledi ...

Bel ağrısının birçok sebebi olduğunu ve iş gücü kayıplarının yüzde 1'inin bel ağrısından kaynaklandığını vurgulayan Bayiş, "Bel ağrısı 45 yaş altı çalışanlarda en yaygın sakatlık nedenidir. Riskin en yüksek olduğu yaşlar ise 35-55 yaş aralığıdır. Sigara içenlerde, uzun yol şoförlerinde, çok uzun süre ayakta kalanlarda, uzun süre aynı pozisyonda oturanlarda, dönerek veya kıvrılarak ani hareket yapanlarda, işini sevmeyenlerde, çok öksürenlerde bel ağrısına yakalanma riski çok daha yüksektir." dedi.
Günümüzde yoğun çalışma periyodunun uzun olduğunu dinlenme sürelerinin az olduğuna dikkat çeken Bayiş, "Bel ağrısı problemleri çok daha fazla görülmektedir. Bel ağrılı hastalarda normal insanlara göre sırt ve karın kaslarının kuvveti daha zayıftır. Bu zayıflık bel ağrısını artırmaktadır. Bel ağrısı, fizik tedavi ve rehabilitasyon uzman hekimi kontrolünde ve takibinde yoğun egzersizlerle önlenebilir." uyarısında bulundu.
Bayiş, bel ağrısında korunmada dikkat edilecekleri ise şöyle sıraladı: "Bir şey kaldırırken dizler bükülmeli. Ağırlık, yerden yavaş kaldırılmalı. Kaldırdığımız ağırlık vücuda yakın olarak kaldırılmalı. Özellikle de vücut ağırlığının yüzde 30'undan fazlası kaldırılmamalı. Gündüz olmasa da en azından akşamları evimizde vakit geçirirken sık sık uzanılmalı. Günlük hayatımızda bel ağrısı ile karşılaştığımızda ilk yapmamız gereken iş, en yakınsağlıkkuruluşunda bu konuda uzman olan fizik tedavi ve rehabilitasyon uzman hekimine müracaat etmek ve muayene olmaktır."

CİHAN