Araştırmalara göre, sağlıklı beslenen ve düzenli spor yapan erkeklerin baba olma şansı daha yüksek.Amerika'nın Florida eyaletinde gerçekleştirilen tıp toplantısı, çocuk sahibi olmak isteyen anne ve babaların sağlıklı beslenip spor yapmalarının bebek sahibi olmalarında önemli bir rol oynadığını açıkladı.

Yapılan araştırmaya göre, Akdeniz dieti uygulayan; taze balık, meyve ve sebze tüketen erkeklerin sperm kaliteleri, yediklerine dikkat etmeyen kırmızı et tüketen erkeklere oranla daha yüksek.

Harvard Üniversitesi Toplum Sağlık Bölümü araştırmacılarının 188 öğrencinin üzerinde gerçekleştirdiği araştırmada, 99 öğrenci balık, meyve, sebze yiyerek sağlıklı beslenirken, diğer 99 öğrenci pizza, kırmızı ve işlenmiş et yiyerek ve enerji içecekleri içerek beslendi.

Araştırmanın sonunda, sağlıklı beslenen grubun sağlıksız beslenenlere oranla yüzde 11 daha fazla sağlıklı sperm ürettiği ortaya çıktı.

Yamaguchi Üniversitesi Tıp Bölümü'nün 215 erkek üzerinde gerçekleştirdiği bir diğer araştırma ise, spor yaparak yaşayan yüzen, düzenli yürüyen erkeklerin daha üretken olduğunu söylüyor.

Kaynak:CNN Türk Sağlık