Vitrinlerde birbirinden güzel ve renkli yaz sezonunun kıyafetleri yerlerini aldı. Çok yakında üst üste giyilen kapalı kıyafetler dolaplara kaldırılacak. Yerlerine vücudu daha çok gösteren sarıp sarmalayan şık kıyafetler alacak. Peki vücudumuz bu kıyafetleri giymek için hazır mı? Kış boyunca bol ve kapalı giyisiler içinde kalan bedenimizdeki fazlalıklar ne olacak? Özellikle pek çok kadının sorunu olan karın yağları nasıl gidecek? İşte karın bölgesindeki yağlardan kurulmanıza sağlayacak bazı öneriler;

Önce karın ve bel çevresi yağlanmasının sebebini araştırmak gerekir. Karın bölgesi yağlanmasının oluşmasında altta insülin direnci, kortizol fazlalığı, böbrek üstü hormonların fazla çalışması gibi sağlık sorunlarının olup olmadığının araştırılması gerekmektedir.

Yağlanma sebeplerinden bir diğeri de gıda alımında dengesiz tüketimdir. Hareketsizlik ve buna bağlı enerji harcamada azalma karın bölgesi yağlanmasına zemin hazırlar.

Fazla alkol tüketimi de bel çevresi yağlanmayı artırmaktadır.

Kronik stres, bel çevresinde yağlanmaya en önemli nedenlerdendir. Bilinmesi gereken en önemli gerçek vücutta oluşan yağ ile tüketilen yağ farklı şeylerdir.

Vücut yağı; yağ ve yağlı gıdaları tüketme dışında örneğin, simit, börek gibi hamur işi besinler, meşrubatlar, bisküvi, cips, gofret, tatlılar, hazır et suları, salata sosları gibi daha sayabileceğimiz karbonhidrat ve proteinli gıdaların gereğinden fazla tüketilmesi sonucunda da vücutta artar, karın ve bel çevresinde depolanır. Akşam sadece meyve yiyip yatmak, saat 18.00'den sonra yemek yememek, kahvaltı ve öğle gibi ana öğünleri atlamak, diyette hiç ekmek yememek, ara öğün yapmamak, yüksek karbonhidratlı besinleri diyette çok sık almak yapılan hataların başında gelir.

Uzun açlıklar başta karın bölgesi olmak üzere yağlanmayı artırır. Önemli olan sık aralıklarla yeterli miktarda tüketmeyi öğrenmektir.

Pilav, makarna, tatlı, mantı, çorba ve börek gibi yemekleri aynı öğünde bir arada tüketmemek gerekir. Kuruyemiş, kuru meyve gibi gıdaları gereğinden fazla yememeli.

Egzersiz yapmak vücutta genel yağlanmayı azaltan en önemli parametrelerden bir tanesidir. Özellikle yürüyüş ya da yüzme vücutta hem bölgesel hem genel yağlanmayı düşüren iki spor şeklidir. Haftada 4 kez 35-45 dakika tempolu aralıksız yapılan aktivite yağlanmayı azaltır.