Biotin’in Genel Özellikleri

Biotin, Koenzim R ya da H Vitamini olarak da bilinir. Suda çözünür, sülfür içerir ve B kompleks ailesinin bir başka üyesidir. Yağ ve proteinin normal metabolizması için gereklidir. Bağırsak bakterisi tarafından sentezlenebilir. Çiğ yumurta vücutta emilimini önler. B2, B6, niasin ve A ile sinerjiktir ve sağlıklı cilt sağlar.

Faydaları

Saçların beyazlaşmasını önlemeye yardım eder.
Kellik için önleyici tedavide yardımcı olur.
Kas ağrılarını yatıştırır.
Egzama ve deri iltihaplanmasını azaltır.
Kırık ve çatlak tırnakları önler ve iyileştirir.
Yetersizliğinin Neden Olduğu Hastalıklar

Yüzde ve vücutta egzama, aşırı bitkinlik, yağ metabolizmasının bozulması, anoreksi, alopesi, depresyon.

En İyi Doğal Kaynaklar

Sığır karaciğeri, yumurta sarısı, soya unu, bira mayası, süt, fıstık ezmesi ve parlatılmamış pirinç.

Vitamin Destekleri

Biotin genellikle birçok B kompleks desteği ve çoklu vitamin tabletlerinde yer alır. Genellikle kullanılan günlük dozlar 25-300 mcg.dir.

Düşmanları

Çiğ yumurta beyazı (biotinin emilmesini önleyen bir protein olan avidin içerir), su, sulfa ilaçlar, östrojen, gıda işleme teknikleri ve alkol.

Kişisel Öneriler:

Eğer çiğ yumurtadan yapılmış yüksek proteinli içecekler içiyorsanız muhtemelen biotin desteğine ihtiyaç duyuyorsunuz demektir. Antibiyotik ya da sulfa ilaçlar kullanıyorsanız, günlük olarak en az 25 mcg. biotin aldığınızdan emin olun. Kelleşen erkekler biotin desteğinin kelleşmeye başlayan ölgedeki saçlarının daha uzun süre kalmasını sağladığını göreceklerdir. Biotinin; B2, B6, niasin ve A vitamini ile sinerjik olarak aha etkin bir şekilde çalıştığını aklınızda bulundurun. Biotin seviyeleri hamilelik süresince ilerleyen bir şekilde düşer. Düşük doğum ağırlığı ile herhangi bir bağlantısı [mamasına rağmen doktorunuzla beraber size en uygun an besin desteğini kontrol ediniz. Kırılmış ve çatlamış tırnakları iyileştirmeye yardımcı olması için günlük olarak 300 mg.yi üç aylığına deneyin, eğer bir gelişme görürseniz günlük dozu azaltın. Öte yandan eğer gelişme görülmezse, desteği almayı kesin ve bir dermatoloğa başvurun.