Hareketsiz yaşam tarzı, düzensiz besleme alışkanlıkları ve kalsiyum eksikliği nedeniyle oluşan osteoporozdan korunmak için Uzmanlar düzenli beslenmeyle birlikte günde iki bardak sağlıklı süt içilmesini öneriyor. Halk arasında Kemik Erimesi adıyla bilinen hastalığa yakalanma riskinin Kadınlarda daha yüksek olduğunu belirten Uzmanlar, 50 yaşın üzerindeki herkesin günde iki bardak süt içerek hastalık riskini azaltabileceklerini kaydediyor. Dünya Osteoporoz Günü’nde, osteoporozun önlenebilir bir hastalık olmasını vurgulayan Uzmanlar, toplumun bu konuda bilinçlendirilmesine dikkat çekiyor.

Kalsiyumun Kaybolması

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve diyetetik Bölüm baskanı Prof Dr Neriman İnanç, “Osteoporoz kemiklerin güçlü ve sağlam kalması gereken kalsiyumun büyük bir kısmının kaybolması anlamına gelir. Yaşlanma, hareketsiz yaşam tarzı ve menopoz döneminde östrojen hormonu seviyesinin azalması ile birlikte Kemikler kendilerini yenileyemiyor. Aynı dönemde kemikler daha fazla desteğe ve kalsiyuma ihtiyaç duyduğu için günde tüketilecek iki bardak, sağlıklı koşullarda üretilmiş ve paketlenmiş süt ile gerekli mineral ve vitaminler vücuda alınmış olur “dedi.

Menopozla Birlikte Görülüyor

Günümüzde 50 Yaş ve üstü kadınların Yüzde 50′sinde menopoz ile Birlikte osteoporoz belirtilerinin de görüldüğüne dikkat Çeken İnanç, düzenli egzersiz yapılmasının, yeterli Kalsiyum ve D Vitamini alınmasının met sıkıntının giderilmesinde büyük önemi olduğuna değindi. Neriman İnanç, ayrıca osteoporoz ile birlikte kemiklerin hassaslaştığını ve kırılma, çatlama gibi acil müdahale gerektiren çalışma olayların sıklıkla yaşandığını, menopoz döneminde Kemik taramalarının da düzenli yapılması gerektiğinin altını çizdi