Kış mevsimiyle birlikte spor yapmaya ara verenleri cidden büyük bir tehlike bekliyor. Sadece 4 dakikanızı ayırarak, önümüzdeki yaza kusursuz bir vücutla girmek sizin elinizde!

Geçen yaz, yoğun bir senenin ardından süper bir tatil geçirdiğimiz su götürmez bir gerçek! Evet beyler, kendimizi kandırmayalım; her tarafta yanık tenli bir sürü kız ve insanı fazlasıyla cezp edecek dalgalar. Malum yaz dönemi olduğundan, vücudumuzun çıplaklığı herkes tarafından rahatlıkla görülebileceği için yediklerimize dikkat etmeye çalıştık. Yeri geldi spor salonlarından çıkmadık, yeri geldi sahilde yaptığımız koşulardan vazgeçmedik. Ama her şeyin sonu geldiği gibi, yaz mevsiminin de sonuna geldik. Asıl tehlike şimdi başladı. Kuşkusuz kış mevsiminin gelmesiyle, kalın giysilerin içinde vücutlarımızı saklayabileceğimizi düşüneceğiz ve sporu da bırakacağız. Bununla birlikte yediklerimize de dikkat etmeyeceğiz. Sonra toparlayın toparlayabilirseniz. Eski kasetler gibi başa sarıp, geçen yaz antrenman yaparken gözlerimizden bile çıkan terleri bir kalemde çöpe atacağız. Haydi, çocuklar silkelenin lütfen!

Her 100 erkekten 12'si kış sezonunun gelmesiyle mevsimsel depresyona giriyor. Yani bunun anlamı; kendilerine hiçbir şekilde önem vermiyorlar! Aralık ayının ilk günlerinde, kış mevsiminin sıkıcılığına göğüs germek adına yine görevimizin bilincindeyiz. Dayanıklılık ve kondisyon denince akla ilk gelen başarılı spor eğitmenlerinden Richard Levy ile, kullanımı çok kolay bir yağ yakma programı hakkında konuştuk. Sadece 45 dakikanızı ayırarak yapacağınız bu hareketlerle depresyondan çıkacaksınız. Bir de bunlar yetmezmiş gibi salgılanan endorfin sayesinde dünyanın en mutlu insanı olacaksınız, garanti veriyoruz. "Haftanın üç günü dediklerimi yapın ve parmakla gösterilen bir erkek olun" diyor Levy. Hala ne duruyorsunuz? Artık çalışma zamanı!

1- KARDİYO ANTRENMANI
Yağ yakmak için nabzınızı yükseltin


Herkesçe bilinen mutlak gerçek; son sürat koşmanın ağır egzersizlerden daha çok yararlı olduğu. "Yapacağınız kardiyo antrenmanı, fazlasıyla yağ yakmanızı sağlayacak ve ağırlık çalışmasına geçince kalori yakımı devam edecektir" diye belirtiyor Levy.

Koş

Koşu bandına çıkarak veya sahilde açık havada koşarak bu egzersizi yapabilirsiniz. 20 saniye depara kalktıktan sonra 10 saniye yavaş tempoda koşun. Bunu 6 kere tekrarlayın ve 60 saniye dinlenin. Daha sonra programa tekrar başlayın, nabzınız fazlasıyla yükselecektir.

Süre: 9 dakika

Bisiklet


Tam performans göstererek 15 saniye pedal çevirin. Daha sonra, 45 saniye hafif bir tempoda sürün. Bunu 10 kere tekrar edin. Koşmaya göre daha az yorulacağınızdan dinlenmeye gerek görmüyoruz. Bu hareketin hakkını vermenizi tavsiye ediyoruz.

Süre: 10 dakika

2- AĞIRLIK ANTRENMANI

Kardiyo antrenmanının hemen ardından bu programa başlayın…

1- GÖĞÜS
GÜÇ GÖSTERİSİ


Ağırlık barı, omuz genişliğinden biraz daha geniş tutularak göğüs uçlarına kadar indirilir. Ve nefes verilerek başlangıç pozisyonuna dönülür. 2 setten 10 tekrar uygulayın.(Hareketin orijinal ismi: Bench press)

Süre: 5 dakika
Çalışan bölgeler: Göğüs, triseps ve alt karın

2- KARIN
BAKLAVALAR


Yüzüstü uzanıp dirsekleri gövdenizin yanına yerleştirin. Ayak parmaklarınızdan güç alarak yere eğilip tekrar havaya kalkın. 3 set, 6 tekrar idealdir.
(Hareketin orijinal ismi: Plank press-ups)

Süre: 5 dakika
Çalışan bölgeler: Alt karın, Omuz ve triseps


3- OMUZ
DELTOID EGZERSİZİ


Barbell barı, omuz genişliğinden biraz daha geniş biçimde ve avuç içleri karşıya bakacak şekilde göğüs hizasına indirilir. Daha sonra nefes verilerek kollar tamamen düzelinceye kadar kaldırılır. 3 set, 14 tekrar yapın. (Hareketin orijinal ismi: Barbell shoulder press)

Süre: 5 dakika
Çalışan bölgeler: Omuz

4- BACAK
DENGELİ ÇÖKÜŞ


Ağırlık omuzda, bacaklar omuz genişliğinde ve vücut dik şekilde hareket uygulanır. Dikkat etmeniz gereken en önemli unsur: öne doğru kesinlikle eğilmeyin. 12 tekrar ve sadece 2 set yapın. (Hareketin orijinal ismi: Barbell squat)

Süre: 4 dakika
Çalışan bölgeler: Üst bacak ve popo

5- OMUZ
ÜÇGEN VÜCUT

Shoulder press'e benzeyen bu harekette önemli olan, barbell'ı göğüs hizasına değil de, çene hizasına indirmek. Zor bir egzersiz olduğunu kabul eden Levy, bu egzersizin omuz başlarını tatmin edici bir şekilde çalıştırdığını belirtiyor. (Hareketin orijinal ismi: Pull-up)

Süre: 3 dakika
Çalışan bölgeler: Biseps ve omuz

6- BACAK
SIKI KALÇA


Hafif bir halter aldıktan sonra omuzlarınıza yerleştirin. Sol bacağınızı geri alırken sağ adımınızı ileri atın. Dengeyi sağlayıp bir ileri bir geri hareket edin. Kolay bir hareket olduğu için 3 set, 14 tekrar uygulayabilirsiniz. (Hareketin orijinal ismi: Multi-directional lunge)

Süre: 4 dakika
Çalışan bölgeler: Üst bacak ve popo

HİLELİ BESLENME


Antrenmanda daha fazla yağ yakabilmek için diğer insanlardan farklı beslenin:

Her gün 4 litre su için


Su kurbağası olma şansınız yüksek ama vücudunuza girecek 4 litrelik su hacmi daha fazla ter atmanızı sağlayacaktır. Bol bol için, bol bol terleyin. Ter atarken " Nasıl da sporun hakkını veriyorum değil mi" diyecek, daha fazla gaza geleceksiniz!

Sağlıklı yağlar

Özellikle fındık ve balıktaki yağ oranı diğer abur cuburlara göre daha sağlıklı görünebilir. Bu tür yiyecekleri tercih ederseniz vücudunuz daha fazla yağlanacaktır. Böylece yaptığınız kardiyo antrenmanlarının sonunda yaktığınız yağ sizi daha fazla tatmin edecektir. Yine kendinizi kandırmanın farklı bir yolunu sunuyoruz.

Daha fazla yeşillik

Brokoli, ıspanak, karalâhana gibi sebzeleri tüketerek oturduğunuz yerde bile yağ yakmanız mümkündür. Hem de vücudunuzda depolanacak B vitamini zihninizin de gelişmesini sağlayacaktır. Daha fazla oyalanmayın, yiyin gari!

Günde en az 150 gram protein alın

Kırmızı et, balık, yumurta, tavuk ve süt gibi ürünler yoğun protein içerdiği için kas yapılanmasında önemlidir. Bunlardan bir tanesini, yeşilliklerle kombinasyon yaparak yediğiniz zaman, fazlasıyla doyacaksınız.

Lifli yiyecekler

Yulaf, buğday, çavdar, esmer pirinç, fasulye ve mercimek gibi lifli yiyecekleri tercih ettiğiniz zaman kendinizi tok hissedeceksiniz. Çünkü içlerindeki lif oranları bağırsakların çalışma hızını arttıracak ve oluşan hacim uzun süreli tokluk hissine sebep olacaktır.

Sık sık ve azar azar yiyin

Günde üç öğün yerine, altı öğün yemek yemeyi tercih edin. Metabolizmanın hızlı çalışması yağ yakışını doğrudan etkileyecektir.

İLGİ ÇEKİCİ BİR ERKEK OLABİLMENİN YOLLARI

Aşağıdaki yiyeceklerle kusursuz mükemmelliği yaşayın:


1 Saç
Soya sosu


Hazırladığınız herhangi bir yemeği, soya sosuyla iyice ıslatın. İçindeki equol maddesi, sindirimi kolaylaştırır ve testesteron hormonlarının düzenli çalışmasını sağlar. Bu durum saçlarınıza da yansır ve daha gür çıkmasına neden olur. Prostat kanserine de bire bir iyi geldiği söylenir. Zaten bilinen bir gerçektir ki, Japonların (soya sosunu en fazla kullananlar) prostat kanserine yakalanma olasılığı çok düşüktür. Ayrıca bu memlekette kelliğin neredeyse hiç olmaması gözle görülen bir örnektir!

2 Alın
Köri


Bu yazıyı okuyunca, acılı yemek yerken terlediğinize sövüp durmayacaksınız çünkü bu durum sağlıklı olduğunuzu gösteriyor. Kaliforniya Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre erkekler, kadınların tam 4 katı fazla terliyor. Bunun nedeni kan basıncının ve nabzın kadınlara göre daha hızlı olması.

3 Gözler
Biftek


Et sevip sevmediğinizi bilemeyiz ama kesinlikle biftek yemelisiniz. 300 gramlık bir biftek gün boyu karşılayabileceğiniz çinko miktarını tek kalemde karşılıyor. Hafızanızı güçlendirdiği gibi, (böylece birlikte olduğunuz kızların adını unutmayacaksınız) gözleri de keskinleştiriyor. Çiğnerken sarf ettiğiniz efor ise, yüz kaslarını çalıştırarak, olası yüz felci hastalığını engelliyor. Kısacası biftek tam bir nimet!

4 Deri
Tatlı patates


Birçok insanın marketlerde görüp de burun kıvırdığı tatlı patatesler, tabir-i caizse hayat kurtarıyor. Cildinizin yaşlanmasına engel olamıyorsanız, tatlı patates yemeyi deneyin. İçerisindeki "beta carotene" (A vitamini) maddesiyle cildiniz bebek poposu gibi olacak!

5 Ağız
Nar


En kutsal meyvelerden bir tanesi sayılan nar, ağız ve diş sağlığında önemli bir rol oynuyor. İsrailli bilim adamlarının açıklamasına göre, meyvenin içindeki vitaminler, kış mevsiminde çatlayan dudaklarınızı yumuşacık yapıyor. Ayrıca her gün bir bardak nar suyu içerseniz, ereksiyon problemi yaşamayacağınız da garanti! "Anne bana bir bardak nar suyu hazırlar mısın?" diye bağıranları duyar gibiyiz!