zaman zaman nasıl olduğunu düşündüğüm öğüttür. çocuğum olduğunda ona mutlaka söylemem gereken öğütlerdir bunlar:
aşık olduğunla herşeyi dolu dolu yaşa, eğer kalbin inanıyorsa ki doğru insan "0" duygularının akıp gitmesine izin ver. kendini tutmayı ama yeri gelince de hiç düşünmeden yaşamayı bil.
aşık olduğundan aldığın tek bir gülün, öpücüğün, küçücük bir hediyenin değerini bil. farketmeyeceksin ama kendi hayatını en boş hissetiğin anlarda ya da onunla kavga ettiğin, ona her kızdığında bütün bunları, paylaşılmış anları hatırlayarak affedecek ve affedileceksin.
kendine karşı dürüst olmayı dene. kafandaki bazı acı gerçekleri ertelemek, hiç bir şey yokmuşçasına kendini ikna etmek acı verir. bazı gerçekleri kabul etmek kısa süreli anlık bir acı doğurur.
her zaman çalış, başarmaya çalış. hırslı ol ama bunu kendin için yap sakın kendini başkalarıyla karşılaştırma. başkalarının başarılarını, yeteneklerini kıskanmak kendini zehirlemek, kendi yeteneklerini ve başarabileceklerini piç etmektir. bu duygu sadece sana acı getirir. kendinin farkına var. yapabileceklerinin bilincinde ol.
sadece öss zamanı çalışma alışkanlığı edinmeye çalışma. öss ta ilkokula dayanan bir süreç. ilkokuldan itibaren çalışıp, derslerini düzenli tutarsan çok rahat edersin. kendine bir anda yüklenmektense adım adım hedefine ulaş.
kendine rahat bir yaşam kurmayı dene. maddi açıdan kimseye muhtaç duyma. para tutkusuyla yaşama ama maddi durumunu yüksek tutmaya çalış.
her zaman kendi ayaklarının üzerinde durmaya çalış. büyüyüp adam olduğunda bir anda çevrende ne kadar az insan olduğunu görüp şaşırma. hele de liseyi bitirdikten sonra hep var sandığın o kalabalık çevre bir anda yok olacak. çevrende sevdiğin ve güvendiğin birkaç insan kalacak. senin bunda hata payın olsa da olmasa da bu durumu kabullen. o birkaç kişiyle ve kendinle mutlu olmayı dene.
kafandaki sorunlar kaldıramayacak kadar ağır geliyorsa kendini işine ver. bu seni oyalar.
büyüdüğünde de babanın öpücükleri ne kadar sulu olursa olsun seni öpmesine izin ver. benim yapamadığımı yap. ailenle bir çok şeyi paylaşmayı dene. bizim hep yanınıda olduğunu bil.
sevdiğinin, aşık olduğunun elini hiç ama hiç bırakma. onu gereksiz yere üzme, yıpratma. bu dünyada aşkı bulmak çok zor ve masum bir sevgi çok değerli. bunun farkına var. bütün mutlulukları, üzüntüleri ortak yaşa. sevmenin ve sevilmenin tadına var.bu dünyada en değerli şeyin sevgi ve aşk olduğunu sakın unutma..................sizin ne olurdu=??