Merhaba Sevgili dostlar ,

Güzel ama benim için yorucu gecen bir pazar akşamından sonra formlarıda incelediğimde gözüme takılan bir konu hakkında sizlerle paylaşmak istediğim düşüncelerim var..

Malüm Türkiye Cumhuriyeti devleti laiklik ve demokrasi ilkesini benimser.
Laiklik ise bilinen sözlük anlamıyla din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmasıdır.
Peki bu ayırım nasıl olmalı yada nasıl oluyor da sorunlar bir türlü bitmek tükenmek bilmiyor...

Bunun tek bir nedeni var dostlarım.Oda siyasi menavlar ve siyasetin sonucunda ki bir takım kazanılmak istenen rantlar..
Mesala pek fazla dokundurmadan muafezakar olan bir partiye A partisi diyelim , diğer yandan muzafezakarlık dan biraz daha uzak olan partiye de
B partisi diyelim.
Elbette iktidara gelen A yada B partisi kendi benimsediği parti tüzüğü ve buna bağlı olarak da kendi misyonunu iktidara taşımak ister..
Dolayısıyla sorunlar da bu gelen yeni misyonlarla hep ters düşmekte kişi ve kuruluşlar topyekün bir değişime uğramaktadır..

Aslında işin özünde kimse Ayşe baş örtüsü takmış yada takmamış bunula ilgilenmiyor.
Yani sorun türban sorunu değil.Fakat olaylar o kadar çok değişime uğruyor ki bu türbanlı bu türbansız meselesi gündeme düşmesiyle gerek görsel gerekse metinsel basın da gündemi olusturuyor..
Evet herkez kendi inancını yaşamasında hürdür.Buna bizim sözümüz olamaz olmamalıda.
Çünkü ülkemizde cumhuriyet ve demokrasi rejimi hakimdir.
Şu durumda demokrasi olan toplumlarda kimse kimseye zarar vermediği sürece ve kanunlara saygılı olduğu sürece herhangi bir sorun problem olmaz.
İyide peki neden bizim ülkemizde var..

İşteee yazımın da başında dediğim gibi iktidara oynayan ve iktidara gelen partilerin üzerlerinde ki misyonların ülke yönetimindeki olması gereken haraket ve tutumlarında ki davranışlarıyla ters düşmesinin bir neticesi..
Türkiye Cumhuriyeti islam dinini kabül eder.
(bu kabül eder sözüm diğer dinlerin kabül olmayacağı anlamında değil)İslam dininin gerektirdiği bir takım emir ve yasakları iyice bilmek ve özümsemek gerekmektedir.Yani her baş örtüsü takan aşırı dinci vs değildir
Eğer baş örtüsü takıp bir takım provakatörlerle yurdu bölmek anayasaya aykırı haraketlerde bulunmak , hukuka ve demokrasiye karşı topyekün mücadeleye giriyorsa kişi yada kişiler , o zaman da yine hukuka anayasaya ve demokrasiye göre yargılanmalı ve neyse işlem yapılmalıdır..

Şu durumda eğitim ve öğretimde öğrenci arkadaşların bence istediği gibi
ama dikkat çekip aşırı uç noktalara kaçmadan kılık ve kıyafetlerinde ki tarzlarının hür bırakılması gerekmektedir.
İnsanların hür iradeleri vardır.Ve demokrasinin de hakim olduğu gelişmiş ülkelerde kılık kıyafetten ziyade kişinin neyi nekadar basarabildiği ve ülke yarırına neyi nekadar güzel olumlu yapabildiği önemlidir..
Elbette uç noktalarda olmadığı sürce Ahmet'in Ayşe'nin neyi giydiğinin yada hangi dine sempatisi olduğunun ne önemi olabilir ki..
Sonuçta Ahmet ve Ayşe bir T.C vatandaşı başarılı ve çalışkan bireyler.Ülkelerini seviyor ve ülke ekonomisinden tutun bir çok dallara kadar ülkesinin ve kendisin basarılı olabilmesi için ter akıtıyorlar..
Neden bunların giydiği elbiselere saplanıp kalalım ki..

Haa eğer bağlı yada sempatisi olduğu dininin kanunlarıyla yaşadığı o ülkenin anayasısına karşı tehditkar bir tutumdaysalar işte o zaman bir yerde durdurulmaları ve toplumun huzurunu bozmamaları için gereken tedbirlerin alınması kaçınılmazdır..

Aslında dostlarım , kimsenin kimseye tehdikar tutumda olduğunu ben ülkemiz içerisinde sanmıyorum.Ha var olanlar ise azınlıktır ki azınlıklar daima yok olmaya mahkümdurlar.
O bakımdan baş örtüsünün başı açık olan kişilerle yani kısacası her iki şekilde giyinenlerin birbirleriyle bir husumeti olduğunu sanmıyorum.
Aksine bunu sorun haline getiren partilerin misyonları olduğu kanısındayım..
Şu durumda da iktidara gelen partilerin kendi misyonlarını biraz daha geride tutup ülke misyonu ve menfaati için teraziyi dengede tutmak koşuluyla demokrasinin ve anayasanın gerektirdiği şekilde davranmaları ve kendi çıkarları oy amacı yada ona benzer rant sağlamak için insanlar üzerinde ince hesaplar yapmadan bu 2 farklı görüşteki insanları kaynaştırmak suretiyle , ülkemizin gelişiminde daha da katkıda bulunmak amacıyla bir çok öğrenci arkadaşa olabildiğince en iyi imkan ve olanakları sağlamalıdırlar.

Bununda en iyi yolu insanları sevmek, çıkar gözetmeden , onlarla aynı dili konuşabilmekdir.
Sevgiler.