Teoman son albümü 'İnsanlık Halleri'ni sanki son albümüymüş gibi yaptığını söylüyor. Bunu söylemesinin ardında artık müzikten çok hayatla ilgilenme isteği yatıyor elbette. Hayranlarını çok şaşırtacak samimi açıklamalarda bulunuyor. Evlenme isteğinden, kendisini huzura kavuşturacak bir çocuğa duyduğu arzudan bahsediyor. Hatta "Keşke her şeyi bırakıyorum kardeşim' desem... Satıp savsam her şeyimi." diyecek kadar yıpranmış bu hayattan. Ama en özlediği şeyler onu en çok korkutan şeyler aynı zamanda. Teoman'ın halleri bu samimi sohbette....Beni dünyada herkes sevsin isterim

Son albümünüz olan 'İnsanlık Halleri' genel bir durum tespiti mi yapıyor, yoksa Teoman'ın hallerini mi konu ediniyor?
Zaten ben genelde birinci tekilden yazıyor ve kendimden bahsediyorum ama üçüncü tekil yazdığım, hikâye formunda yazdığım şeyler de var. İnsanlık Halleri sadece beni anlatmıyor, başka başka insanları anlatıyor ama bir şarkı yazarı yazdığı zaman başkasını anlatsa da bir şekilde kendisini anlatmış oluyor.

Diğer albümlerden farkı ne oldu bu albümün?
Üç senedir hiçbir şey yapmıyordum ve içimden gelmiyordu açıkçası. İçimden gelmediği halde kendimi zorlamak için elime alıyor ve kendimi zorlamak için 'Hadi bir şekilde artık başlayayım yazmaya.' diyordum. İçimden gelmeyince yazamıyorum. Bir türlü şarkı yazamaz olmuştum. 'Herhalde belki de yazmam bundan sonra.' diyordum. Yazın bir şekilde, nasıl olduğunu bilmeden yazmaya başladım. Hedef koymadan başlayınca, kendi kendine oldu. Daha evvelden zorluyordum. Birdenbire heveslendim. Bu sekizinci albümü, daha değişik bir şekilde yapayım istedim. Yedi albümde öğrendiğim şeyleri bilsem de, elim ilk kez onlara gidiyor olsa da onları kullanmayayım diye uğraştığım bir şey oldu. Şarkı formlarıyla da küçük küçük oynayayım istedim, bazılarına nakarat bölümleri koymadım, uzun uzun sözler yazdım, hikâyeler anlatıyorum. Yalnız Kalpler Sütunu'nda olduğu gibi fazla melodik atlamaların olmadığı şeyler. Zamanlarıyla oynadım, 4-4'lük giderken parça 6-8'liğe dönüştürdüm. Daha doğrusu biraz daha denedim. Benim geniş bir zevk spektrumum yoktu aslında, yine bu zevkin içinde minik oynamalar yaptım. Diğer albümlerde yapmadığım şeyler yaptım bu albümde.

Bu bir arayış mı?
Daha evvel yaptığım şekilde yapıyor olsaydım çok daha kolay olacaktı ama istediğim bazı şeyleri ileriye atmış olacaktım. Bu albüm sanki son albümümmüş gibi, içimde de bir şeyler kalmasın diye yapmak istedim.

Son albümünüz mü peki?
(Gülüyor) Olabilir. Ben istemesem de olabilir. Sektörel durumlardan dolayı yani. Belki de artık albümler çıkmayacaktır diye öyle bir beklentim var. Albüm satışları 15'te birine düştü. Prodüksiyon ve plak şirketleri olmazsa biz bu albümleri 500-1000 kişiye ulaştıracağız internetten ya da başka şekillerden. Ben insanlar albüm olarak alsın istiyorum ama.

'Gerekirse 15 günde bir albüm çıkarabilirim' diyordunuz. Şimdi ne oldu? Teoman enerjisini ve sözlerini mi kaybetti? (Gülüşmeler)
Ben kendi istediğim standardımda olmayan bir albüm çıkarırım. Başkalarından da iyisini yaparım. Yetenekten bahsetmiyorum. İşler nasıl yürüyor, nasıl yapılıyor onu biliyorum, ama içerisinde şarkının sicili yoksa ben ona elimi atmıyorum. Bazen elime hiç gitarı almadan şarkı nasıl olsun, anlatısı nasıl olsun diye günlerce düşündüğüm oluyor. Öyle olunca da kolay oluyor. Çünkü kafamdaki bütün resimleri, ön çalışmasını yapmış oluyorum. Ondan sonra elime gitarı aldığımda bitirebiliyorum. Bir de ben müzikten çok şarkı formuyla ilgiliyim. O şarkı formu içerisinde de sözlerle daha çok ilgileniyorum. Öyle olunca da başka anlatı formlarına bakıyorum. Hikâyede olsa nasıl anlatılırdı, sinematografik bir şey anlatmaya çalışsam karşı tarafa ben onu nasıl tarif ederdim diye formlardan da yararlanmak istiyorum. Her birinin kendi hikâyesinde başka şarkılara benzemeyen bir şey olmasına gayret ediyorum.

Sözler bu kadar çoğalıp baskın hale gelince Teoman rap müziğine doğru kayıyor diye mi düşünmeliyiz? (Gülüşmeler)
Rap daha 20'li yaşların müziği gibi duruyor bana. Ben o taraflara gidemem, ayrıca hızlı da konuşamam. (Gülüşmeler) Hızlı yazarım ama. Özellikle çok hızlı konuşan insanların yanında konuşmam iyice yavaşlar, tereddüt geçiririm. Ama severim rap! Duyduğum zaman hoşuma giden bir şey. Biliyorum ki ben 13-15 yaşında olsam rap seviyor olurdum.

Söylüyor olur muydunuz?
Söylüyor olur muydum? Zannetmiyorum. Ben daha müzikal şeylere meraklıyım. Rap şarkı formuna dikkat etmeyen, içerisinde anlatısı olan ve bu anlatıyı daha da geliştiren bir müzik tarzı. Bir şekilde hoşuma gidiyor.

"Herkes merak içinde / Ölümden sonra hayat var mı diye / Sanki ölüm var mı hayattan önce" diyorsunuz şarkınızda. Hem öncesinde hem sonrasındaki hayatı dışlamak nasıl bir bohemliktir?
(Gülüyor) Öncesi... Yani aslında direkt benim kendi düşüncem değil. Her zaman şarkı yazanın düşünceleri vardır da, oradaki karakter hayattan o kadar sıkılmış ki, 'Aslında yaşıyorum ama hayat yok' gibi bir yerde. Ve diğer insanlarla arasındaki farkı düşünüyor. Herkes yaşadığını, bunu bir hayat zannediyor. Ve sonra da başka bir hayatı tasavvur ediyor ama şu anda bile yaşamıyorlar. Nefes almak tamam hayatta kalmak demek, ama bir hayata referans vermiyor o da. Daha iyi bir dünya hayal ediyordum ben de... (Düşünüyor) O karakteri de öyle konuşturdum.

Daha iyi bir hayat kurmanıza ne engel oldu ki?
Ben dünyanın halini, (yutkunuyor) ahvalini sevmiyorum. Daha iyi bir yer olacağını umut ediyordum. Benim çocukluğumdaki değer sistemi, değerler artık pek prim yapan değerler değil. Onlar daha hoş şeylerdi. Bir şeyler anlatılırken daha manevi şeylerden bahsedilerek konuşulurdu. Şimdi tamamen sayılar, değer değil de fiyatlar konuşuluyor. Her şey paraya tahvil ediliyor. Dünyanın daha duygusal bir yer olacağını düşünüyordum; daha şefkatli ve vicdanlı... Dünya çok korkunç, çok... İnsanlar gazetedeki haberleri okuyor ama onu sadece veri olarak algılıyor. Yani ben herhangi bir gazetenin üçüncü sayfasını dikkatlice okuduğumda dünyaya karşı büyük bir mide bulantısı geliştiriyorum. Bir tanecik genç bir kızın kafasını kesiyorlar, konteynere atıyorlar. Beş bin kişiyi öldürüyorlar Güneydoğu'da, her yerde savaş var. Herkes birbirinden nefret ediyor. O kadar acı ki?

Bu yüzden mi şarkılarınızın sözleri hep çocukluğunuza dair bir özleme işaret ediyor?
Ben nedense dünyayı eskiden daha iyi bir yer olarak hatırlıyorum. En azından bana daha uygun bir yer olduğunu düşünüyorum. O gerçek olmayabilir ama. O günleri düşününce 80'lerde de 30 kişi ölüyordu her gün. Yine de ben etrafımda sevgi gördüğümü hatırlıyorum, sadece bana değil insanlar birbirlerine karşı da öyleydi. Eskiden başkasının kederiyle üzülmek de vardı, başkasının sevinciyle sevinmek de. Şimdi çok çabuk geçiyor her şey.

O zaman siz geleceğin değil geçmişin adamısınız!
Nostaljik bir karakterim ben. Geçmişte yaşamak istemem ama oradaki benim hoşuma giden şeyler şimdi de olsa kendimi daha iyi hissederdim. Her şey çok hızlandı. Onları tam hissedemiyorum da, garip bir şeyler oluyor. Her şey çok! Daha az olmalıydı. Tam anlatamıyorum ama. Dikkatim dağılıyor benim de o kadar enformasyon bolluğunda. Herkes çok palavracı... Arkadaşlarla geçen gün 'hangi film iyi hangi film daha kötü" diye bahsederken baktık ki, belki ben de dahilimdir ona, insanlar seyretmediği filmleri, okumadığı kitapları eleştiriyorlar. 'Ben o filme gitmicem, çünkü..' deyip küçük bilgi kırıntılarıyla idare ediyorlar. Bir de bilgi kırıntısını felsefe zannetmek de çok korkunç. (Gülüşmeler)

Peki o zaman her şey üstünüze üstünüze geliyorsa ne huzura kavuşturacak sizi?
Arıyorum. Yani mutlu olduğum anlar sevdiklerimle beraber olduğum anlar. Ne huzura kavuşturacak? Birkaç tane alternatifim var. Belki çocuk, belki -ki buna daha çok inanıyorum- çok çocuk çok güzel şeyler verirken insana aynı zamanda büyük bir sorumluluk ve psikolojik baskı da yapıyor. Evhamlı birisi olduğum için sevdiklerimi çok sakınırım. Mahvolurum yani! Bir de gece rüyalarımda ona bir şeyler olur. İstanbul'dan uzaklaşmak da hoş bir fikir olabilir. Kendini dünyaya kapatmak, küçük bir dünya kurmak, pek bir şeyle ilgilenmemek, kitap okumak, domates yetiştirmek falan... (Gülüyor)

Bunlar bir hayal mi sadece?
Eskiden bir hayaldi, ama çook uzaklarda olan bir hayal değil. Şimdi elle tutulur bir hayale dönüşmüş durumda. Şehri hiç özlemeden uzun bir zamanı doğada geçirebiliyorum. En azından insanın yanında hem çok sevdiği, hem âşık olduğu, hem de çok inanıp güvendiği bir kadına ihtiyacı var.

'Çoban Yıldızı' şarkınızda 'Şimdi ölmek istemem / Bir kalbi sarmadan / Aşkı tatmadan daha' diyorsunuz. Böyle inanıp güveneceğiniz bir aşkı tatmadınız ki daha?
Aşkı tattım. Âşık oldum canım. (Gülüyor)

Bu aşk sizi evliliğe neden götürmedi? Yine bu sorumluluk duygusu mu?
Evet, tabii. O kadar rahatsızlık verici ki bu duygu! İnsanın kendisinin çok ödlek olduğunu bilmesi de kötü tabii. Herhangi bir şeye bağlandığım anda ne yapacağımı bilemiyorum. Her taraftan sarılmış gibi hissediyorum. Şöyle bir şey var. Bir kere benim etrafımdaki herkes yıllardır bana çocukmuşum gibi davrandı. Hâlâ da bu yaşta öyle davranıyorlar. O çocuk rolümden daha yukarıdaki baba veya koca rolüne atlamak bana çok zor geliyor. Ya da tahmin ettiğim gibi bir şey değil de, kendi iç dinamikleriyle başka bir ilişki tarzı kurmam gerekecek.

Eh bunu yapın o zaman, denemeye değmez mi?
Denemeye değer! Zaten hiçbir zaman üzerini karaladığım bir alternatif değil o. Zamanında niyetlendiğim ve çok yaklaştığım da oldu, ama psikolojik olarak pek de iyi değildim o sıralar. Güçsüz olduğum bir dönemdi, olmadı.

Siz babanızı iki yaşındayken kaybettiniz. Babanızdan alamadığınız sevgiyi kendi çocuğunuza da verememekten korkuyorsunuz bence...
Bir çocuğum olsa benim hayatım da çok değerli olacak. Sırf onu düşündüğümden. Şimdi benim kendi hayatım umurumda değil. Sevdiklerim benim için çok önemlidir, mutluluğumu da mutsuzluğumu da onlara bağlıyorum. Ama ters bir tarafı da var tabii. İnsan bir çocuğu olunca ileride ne yapacağını düşünebiliyor, ayakları dünyada daha yere basar oluyor. Onların farkındayım. Hep bir çelişki. En korktuğum şeyler, en özlediğim şeyler...

Hayatınız hep çelişkiler yumağı ama... Sayısal okuyup şarkı sözü yazmak gibi, sevilmekten bunalıp yine sevilmeyi istemek gibi...
Çok var çelişkilerim. Matematikten sonra sosyoloji okudum. Keyif versin diye her yere saldırdım.

Babanız öldükten sonra size aileniz tarafından yönelen ilgi ve sevgiden bunalmışsınız ama albüm yaparak, duygulara seslenen şarkı sözleri yazarak kendinize yeni hayran kitleleri oluşturuyorsunuz. Bu sevgi arzusuna ne diyeceğiz peki?
(Gülüşmeler) Orada istemem yan cebime koy durumu da var. Ben bu işi niye yapıyorum? İnsanlara bir şeyler anlatmak istiyorum. Niye? İnsanlarla ilişki kurmaya çalışıyorum, umutsuzca. Tam anlamıyla bunu kişisel hayatımda birebir yapamadığım için de şarkılar bana yardım ediyor. Birtakım zorluklara karşı bana dayanma gücü veren şeyler bunlar. Çok da değersiz diye düşünmek istemem. Açıkçası şarkı yazarlığını da, şarkıcılığı da çok önemli bir şey olarak görmüyorum. Beni dünyada herkes sevsin isterim. (Gülüşmeler) Fakat o sevgiye ulaşmak için bir şeyler yapmak bana gurursuzluk gibi geliyor. Olduğum kişi olayım ben. Zaten sevecen birisiyimdir. Bir sürü iyi huyum vardır benim. Sevgiye aç biri değilim, ama beni sevsinler isterim.

Dışarıdan hiç de iyi huylu biri gibi gözükmüyorsunuz ama?
Ben kendimi nasıl olsa biliyorum. Hem kendimi savunmam hem de olabildiğince çıplak göstermeye çalışırım. Kimi zaman şakacıyımdır, insanlar bunu gerçek zannedebilirler. Bu kendi suçum tabii. Beni iyi bir insan olarak tanımlarlar, dürüstümdür, mert ve eşitlikçiyimdir, hakkaniyetliyimdir...


Yaşlanıyor musunuz acaba? (Gülüşmeler)
Herhalde onun gibi bir şey. Ve hayat öyle bir yere giderse çok güzel. Ondan mutluyum mesela. O bir şekilde içime umut aşılıyor. Demek ki küçücük bir bahçe ekerek böyle bir şeyle mutlu olabileceğimi hissediyorum. Güney'de arkadaşlarım var, marangozlukla uğraşıyorlar, masa yapıyorlar. Bu benim için de bir çıkış yolu olabilir diyorum. Elle tutulur bir şey yapıyorlar. Hiç yabancılaşmadan yaptıkları şeye ve onun üzerinde yemek yiyorlar. O kadar güzel ki!

Paylaşmayı sevmeyen birisiniz ayrıca...
Paramı paylaşırım ama evimi paylaşmayı sevmem. Evime gelirler, ama uzun kalmasınlar. Birinin bavulu evimde durmasın. Öyle şeyleri sevmem. Denk gelirse yanlışlıkla kalabilir. Ama ben herhangi bir kontratın altına imza atmış hissettiğim anda o işten tamamen soğuyorum. Biri 'Abi sende 15 gün kalacağım' dese, herhalde korkudan ya da rahatsızlıktan bayılırım. (Gülüyor) Ama biri gelir hiç düşünmeyiz, on beş gün kalır, o zaman problem değil.

Niyetiniz başkalarına benzemeyen, sadece kendi dünyaları olan birer kahraman gibi mi olmak? Ya da çocukluğunuzda okuduğunuz çizgi kahramanlara mı özeniyorsunuz?
İdolü olan insanlar idol olmak isterler diye bir şey var tabii. Benim bir sürü idolüm oldu zamanında. Ben o kişilere nasıl hayranlık duyuyorsam bana da hayranlık duysunlar isterim aslında. Çocukluğumdaki çizgi kahramanlar kadar başarılı bir kahraman olamayacağımın farkındayım. Onlar kadar cesur, güçlü ve inançlı değilim ne yapacağıma dair. Belki antikahraman! (Gülüşmeler)

Hangi çizgi roman karakteri size uygun?
Mister No herhalde. Olmak istediğim kişi o. Ben öyle birisi değilim. O daha light bir karakter, o tip adamlara özendim ben. Dertleri olsa da istifini bozmayan, hayatla dalgasını geçen adamlardan olmak isterdim. Kimi zaman da beceriyorum onu, ama her zaman tutmuyor...

Tommiks'te sürekli içen Konyakçı'yı da yakın buluyor musunuz kendinize?
(Gülüşmeler) Doktor Sallaso'yu yakın bulurum... Bazı televizyon programlarına bakınca öyle görünüyorum. İçkiyi severim de o kadar Konyakçı kadar yoğun değil. O adamlar beni evde yakalayamadıklarından barda yakalıyorlar. Arka arkaya dizince de montajda bara gitmiş bir adam oluyorsun. Burada hatalı olan kimse değil. Tabii ki biraz yanlı oluyor. Bazen öyle şeyler oluyor ki, 'X şöyle şöyle dedi, az sonra' diyorlar. Sonra yayınlıyor adam hiç de öyle bir şey dememiş. Onlar öyle dediği için söylemiş oluyor. Ben hiç seyretmiyorum o tarz programları, kendiminkiler dahil. Benim ilgi alanıma giren medya taraflarındaki şeyler benim o halimle ilgilenen yerler değil. Benim dünyamda yeri yok o programların. Bir ünlü ya da şarkıcının o kadar göz önünde olması saç1ık geliyor. O kadar önemli birisi değil ki? Zaten özel hayat tamamen gizli olmalı. Daha doğrusu insanlar birisinin özel hayatına karışmayı utanılacak bir şey olarak görmeliler. Benim iyi yaptığımı düşündüğüm şey müziklerimdir. Bunun da dünyanın en önemli şeyi olmadığının farkındayım. Onunla ilgilenilsin. Ne dünyanın en iyi müzisyeniyim, ne de...

Ne de dünyanın en iyi içicisiyim... (Gülüşmeler)

Evet, ne de en iyi içicisiyim...

Alkol alma ihtiyacınız zayıflıklarınızı örtmek için mi?
Alkolü ben gece hayatında kullanıyorum. Sosyal olmamı sağlıyor. Evde zaten hiç içki içmem. Zaten ben gündüz vakti de çok az konuşan birisiyim, sıkıcı birisi de oluyorum. Bazı insanlar 'Ee' derler bana. (Gülüyor) Aklıma hiçbir şey gelmez. Ama gece hayatında biraz da alkolle konuşuyorum.

Üşeniyorum gündüz konuşmaya, düşünüyorum, kitap okuyorum. Alkol beni keyifli birisi yapıyor. İçerler filan ağlarlar ya, ben mutlu oluyorum. İyi de içerim yani.

Aynı zamanda 'İyi de yumruk atarım' diyorsunuz yani?
Öyle yaklaşana alkolsüz de olsa atarım.

Çocukken size aşılanan tek olma güdüsü sizi nasıl birisi yaptı; egosu güçlü birisi misiniz?
Egom güçlüdür. Ama bir sürü zayıf yerim olduğunun farkındayım. Daha çok şarkılarımı karanlık tarafımdan yazıyorum. İyi taraflarımla şarkı yazamam. Onu şarkıya katması zor; daha karanlık ve derin taraflardan bir şeyler çıkıyor. İyi taraflarımdan en iyi kendine övgü, methiye çıkar. 'Ben şöyleyim, ben böyleyim, harikayım' diye...

Gündüz hiç gezmez misiniz?
Yeni başladım. Baharı severim. Ama neticede sokaklarda rahat dolaşamadığım için kendimi rahat hissedemiyorum. Cafe'ye gidiyorum, o da tam anlamıyla şey değil. Sosyalleşmek... Hikâye... (Gülüşmeler) Beyoğlu tarafları kendimi rahat hissettiğim yerler. Gündüzü sevmem ben ya, kafamı karıştırıyor. Çok ses var, herkesin yaşadığını, yürüdüğünü bilmek yetiyor. Gece ışıklar sönünce hoşuma gidiyor, 'Herkes uyuyor burası bana kaldı' diyorum ama bu psikolojik bir etki tabii. Ben zaten yerimde oturuyorum hep. Ama gece benim, hissediyorum. Şeyi özlüyorum. Çocukken insanlar seni görmezler. Gerçi o zaman takıyordum ama buna. 'Ben kişiliğim ama çocuğum diye onlar beni görmüyorlar.' derdim. Şimdi onu özlüyorum ama. Yolda dolaşırsın kimse seni görmez. Aval aval etrafa bakarsın, ağzında sakız vardır. Bir binayı seyredersin, geçen adama bakarsın. Sen baktığın halde o seni yok saydığı için görmez. Öyle şeyleri özlüyorum.

Arada bir ölümü hatırlamak iyidir

Babanızla birlikte büyümüş olsaydınız, daha mı farklı biri olurdunuz?
Daha farklı biri olurdum. En azından babamın yokluğu acılı bir süreçti aslında. O süreci yaşamak istemezdim. O süreci yaşamayınca psikolojik olarak daha sağlıklı biri olurdum. Annemin, anneannemin de psikolojisini bozdu. Bu kişi olur muydum, bu şarkıları yazıyor olur muydum, hiç önemli değil. Babam olsun, albümlerim olmasın.

Ne hatırlıyorsunuz, babanıza dair?
Birkaç tane resim gibi şey. Bir tanesinde kalkmışım, ağlıyorum. Babam içeriden koşarak geliyor beni kucağına alıyor. Bir tanesinde de hasta yatağında öksürüyor. Aslında iki tane şey hatırlıyormuşum.

Mezarına ziyarete gidiyor musunuz?
Arada bir gidiyorum, çok kötü oluyorum. Aslında hep de aklımda, onun vicdan azabını hissediyorum. Gittiğim zaman içime böyle garip şekilde huzur da doluyor. Arada bir ölümü hatırlamak da iyi bir şey ama her zaman aynı şekilde huzurlu da olmuyorum. Her şeyi hatırlıyorum. O kadar da gençmiş ki öldüğünde, 32 yaşındaymış. Eskiden babam dediğim, büyük bir adam olarak düşündüğüm kişi şimdi çocuk gibi geliyor. Şimdi 10 yaş büyüğüm ondan. Onun adına da üzülüyordum, eskiden sırf kendime üzülürdüm. Kendine bakmadı, niye yok diye kızardım da. Şimdi bakıyorum da ben de aynısı olmuşum. (Gülümsüyor) Yemek yemeyen, kendine bakmayan biriymiş. Çok inatçıymış. Ben sağlığımla ilgileniyorum ama, checkup'lar yaptırırım. İnsanı sevdikleri için bile olsa kendisine dikkat etmesi gerekiyor.
[/B]