-BM Kalkinma Programi tarafindan açiklanan 'Insani Gelisme Raporu 2006, Kitligin Esiginde, Güç, Yoksulluk ve Küresel Su Krizi' baslikli raporda Türkiye'nin akarsu bakimindan sansli ülkeler arasinda bulundugu, ancak bu konumun dünyanin diger benzer bölgelerindeki gibi potansiyel krizlere gebe oldugu özetlendi.
-BM Raporu'nda dünya Türkiye dahil büyük akarsulara sahip ülkeler sayilarak, 'Esitsiz güç iliskileri güvenin altini oyma etkisi yapabilir' denildi.
-UNDP Su Raporu'nda 'Türkiye'nin sulanabilir topraginin beste biri Dicle ve Firat'in dogdugu sekiz güneydogu ilinde bulunuyor. Bu zemin üzerinde Güneydogu Anadolu Projesi'nin Türkiye için önemini degerlendirmek zor degil. Fakat Suriyelilerin beste biri de Firat çevresindeki alanda yasiyor ve iki nehir Irak'in en kalabalik iki kenti Bagdat ve Basra'dan geçiyor. Ulusal çikarlari dengeler bir sekilde rakip iddialari büyük bir sorumlulukla yönetmek yüksek nitelikli siyasi liderlik gerektirir'
-Rapordan: 'Türkiye suda mineral kirlenmesiyle karsi karsiya? Endonezya, Meksika ve Türkiye'de kurumsal reformlar, su yönetimini sulamadan yararlananlara transfer etti ve gelir toplaminda dikkat çekici artislar meydana getirdi, bakim harcamalarindan tasarruf edildi, ürün dönüsü de artti?'

ANKARA(ANKA) - Birlesmis Milletler Kalkinma Programi'nin (UNDP) açikladigi 'Insani Gelisme Raporu 2006, Kitligin Esiginde, Güç, Yoksulluk ve Küresel Su Krizi' adli raporda Türkiye gibi komsulariyla orantisiz akarsu zenginligine sahip ülkelere kriz uyarisi yapildi. Türkiye arsenik zehirlenmesi olasiligi bulunan ülkeler arasinda gösterilirken bu konuda da uyarida bulunuldu. 'Esitsiz güç iliskileri güvenin altini oyma etkisi yapabilir' denildi. Raporda, su konusunda çikabilecek krizlerin üstesinden gelecek liderlere deginilirken, 'Ulusal çikarlari dengeler bir sekilde rakip iddialari büyük bir sorumlulukla yönetmek yüksek nitelikli siyasi liderlik gerektirir' denildi.
GÜÇLERIN ORANSIZLIGI:
Raporda akarsularin zenginlikte, güçte ve pazarlik kapasitesinde büyük esitsizliklerle, ülkeler boyunca aktigi belirtilirken, 'Bu esitsizliklerin isbirligini, müzakereleri ve yarar paylasimini sekillendirmeyecegi ni varsaymak gerçekçi olmaz. Bununla birlikte paylasilan birçok su kaynagi karsisinda, kimi durumlarda agirlikli, baskin bir aktörle kati bir oransizlik da vardir: Misir'da Nil Havzasi, Hindistan'da Ganj Havzasi, Ürdün Nehrinde Israil, Incomati Havzasinda Güney Afrika ve Dicle-Firat akaçlama havzasinda Türkiye örneklerdir. Esitsiz güç iliskileri güvenin altini oyma etkisi yapabilir' denildi.
MINERAL KIRLENMESI
440 sayfalik raporda dünyada içme ve kullanma suyu gereksiniminin durumu incelendi. BM uzmanlarinin raporunda büyük akarsu havzalarindan bahsedilirken Türkiye de Dicle ve Firat irmaklari dolayisiyla incelendi.
Islenmemis suda bulunan dogal maddelerin milyonlarca insan için risk olusturdugu, islenmemis yer alti suyunun içme amaçli kullanilmasiyla tahmini 60 milyon insanin 'arsenik zehirlenmesi' tehdidi altinda bulundugu kaydedilen raporda söyle denildi:
'Gelecek 50 yil için yapilan projeksiyonda kanserden 300 bin ölüm ve 2,5 milyon arsenik zehirlenmesi vakasi yeraliyor. Fluorid'in yogunlastigi bölgeler bir diger tehdit olarak ortaya çikiyor. Bu bölgelerden biri Afrika'da Dogu Afrika Çatlagi boyunca Eritre'den Malavi'ye dogru, digeri Türkiye, Irak, Iran, Afganistan, Hindistan, Kuzey Tayland ve Çin boyunca uzaniyor. Son bulgular, içme suyundaki zengin fluoridi tüketmekten dolayi (düzeltilemez bir bozukluk olan iskelet ufalanmasi ya da dislerde bozukluk olan) fluorisisin dünya çapinda 25 ülkede bir salgin oldugunu ortaya koymaktadir. Toplam etkilenen insan sayisi bilinmemekte ancak ihtiyatli tahminler bu sayinin on milyonlara ulastigini göstermektedir. '
ZORLUK VE KITLIGIN ARTISI
Subilimcilerin nüfus-su denklemi çerçevesinde kitlik degerlendirmesi yaptiklari belirtilen rapora göre kisi basina 1700 metreküp, tarim, endüstri, enerji ve çevre için su gereksinimlerini karsilamada ulusal esik sayiliyor. 1000 metreküpün altindaki kullanim 'su kitligi' durumunu temsil ediyor, 500 metreküpün alti ise 'mutlak kitlik' sayiliyor.
Bugün 43 ülkede yaklasik 700 milyon kisinin 'su temininde zorluk' esiginin altinda yasadigi belirtilen raporda 'Kisi basina ortalama yillik 1200 metreküp su kullanimiyla Orta Dogu, dünyanin su temininde en fazla zorlugun çekildigi bölgesidir, sadece Irak, Iran, Lübnan ve Türkiye esigin üzerindedir. Filistinliler, özellikle Gaza'dakiler, kisi basina 320 metreküp ile dünyanin en akut su kitligi deneyimlerinden birini yasamislardir' denildi.
TÜRKIYE'YLE ILGILI KONULAR
Raporda yer alan ve bir bölümü Türkiye'yle ilgili olan ifadelerden bazilari da söyle:
'SULAMA ÖDEMELERI: Sulama ödemeleri bitki yetisen alanlarda genel olarak sabit fiyat sistemiyle yapilir. Suyu son sirada kullanan çiftçiler, daha az su kullandiklarinda bile, ilk ya da orta sirada bulunan kullanicilarla ayni fiyati öderler. Yoksul küçük çiftçiler, topraklarinin daha büyük bir bölümü ekmeye baslarlarsa hektar basina daha fazla öderler, son siradaki su kullanicilari ise daha da fazla öderler, çünkü su tedarikinde karsilasilabilecek zorluklar onlari yer alti suyuna yatirim yapmaya yönlendirir. Yer alti suyu kanal sulamaya göre 9 kat daha pahalidir. Nitekim yüksek gelirli kentli tüketiciler kendi iç tüketimleri için, gecekondu bölgelerinde bulunanlardan daha az para ödemektedirler.
(Büyük sulama projelerine devlet destegi bulunmaktadir. ) Bu Dogu Asya da ve sulama sistemlerinde daha iyi bir uygulama içinde olan Misir, Fas ve Türkiye gibi ülkelerdeki uygulamadir. Güney Asya'da ise uygulanmamaktadir.
GELIRLERIN TOPLANMASI: Endonezya, Meksika ve Türkiye'de kurumsal reformlar, su yönetimini sulamadan yararlananlara transfer etti ve gelir toplaminda,dikkat çekici artislar meydana getirdi, bakim harcamalarindan tasarruf edildi, ürün dönüsü artti. Buradaki, ?su yönetimi için üreticilerin daha fazla yetki ve sorumluluga sahip oldugu yerde, seffaflik fiyatlamada, maliyeti kurtarmada ve performansta iyilesmelere neden olabilir' dersi vardir.
DÜNYADAKI SUYU PAYLASMA: Su yönetiminde yukari bölge asagiya akimin kosullarini, anlasmazligin ya da isbirliginin düzeyini belirler. Bu tarim sulamasindan baska hiçbir konuda daha belirgin görülemez. Çok geliskin sulama sistemlerine sahip ülkeler arasinda, sularinin üçte ikisi ya da daha fazlasini komsularindan gelen nehirlerden alan Misir, Irak, Suriye Türkmenistan ve Özbekistan gibi ülkeler vardir. Akarsularin yukari bölgelerinde degisik su kullanimlari tarimsal sistemler ve kirsal geçim kaynaklarini ciddi etkileyebilirler. Dicle-Firat Havzasi, bir bakista toplam nüfusu 103 milyon olan Irak, Suriye ve Türkiye ye hizmet ediyor. Türkiye'nin 21 baraj ve 1.7 milyon hektarlik sulama arazisini kapsayan Güneydogu Anadolu Projesi, havza bölgesindeki kazananlar ve kaybedenler yaratarak Suriye'ye akisi üçte bir düsürebiliyor.
-Akarsularin yukari bölümlerinde su kullanimindaki mütevazi degisiklikler bile insani gelismeyi her açidan etkileyebilir. Su öncelikleri sinirin iki tarafindan birçok degiskenlik gösterebilir. Türkiye'nin sulanabilir topraginin beste biri Dicle ve Firat'in dogdugu sekiz Güneydogu ilinde bulunmaktadir. Bu anlamda Güneydogu Anadolu Projesi'nin Türkiye için önemini degerlendirmek zor degildir. Fakat Suriyelilerin beste biri de Firat çevresindeki alanda yasamaktadir ve iki nehir Irak'in en kalabalik iki kenti Bagdat ve Basra'dan geçmektedir. Ulusal çikarlari dengeleyen bir sekilde rakip iddialari büyük bir sorumlulukla yönetmek yüksek nitelikli bir siyasi liderlik gerektirir.' (ANKA)
(ORH/LTF)
12.11.2006 TSI:8.50