ABD'de yayımlanan Newsweek dergisi, Türkiye'yi 28 Şubat sürecine götüren koşulların yeniden ortaya çıktığını yazdı. Dergide, 'Türkiye'de 2007 yılında bir askeri darbe olması olasılığının yüzde 50 olduğu' öne sürüldü.

Gazetede Zeyno Baran imzasıyla yayımlanan makalede, üst düzey subayların 'laikliği korumak için yakında harekete geçmek zorunda kalabileceklerini' söyledikleri kaydedildi.

Hudson Enstitüsü uzmanı olan Baran, Türk subayların Avrupa Birliği süreciyle birlikte ordunun sivillerin kontrolüne girmesinin, kaçınılmaz olarak 'İslamcı bir Türkiye üreteceğini' düşündüğünü yazdı.

28 Şubat benzeri bir darbenin anti-demokrasi anlamına gelmeyeceği görüşünü savunan Baran, bunun Türkiye'nin mevcut İslam deneyimini sonlandıracağını ve muhafazakar, laik fakat yine de demokratik bir hükümetin yolunu açabileceğini kaydetti.

28 şubat süreci

1995 genel seçimlerinde sandıktan birinci parti olarak çıkan Necmettin Erbakan liderliğindeki Refah Partisi, üç aylık ANAYOL azınlık hükümetinin ardından, Tansu Çiller liderliğindeki DYP ile REFAHYOL hükümetini kurdu.

Erbakan'ın ilk yurtdışı gezisini aralarında Libya'nın da bulunduğu bazı İslam ülkelerine yapması, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin çadırında Türkiye'yi aşağılayan ifadelerle dolu konuşmasına kayıtsız kalması, Başbakanlık Konutu'nda tarikat şeyhlerine iftar yemeği vermesi, dinci kadrolaşma ve RP'li Sincan Belediye Başkanı'nın düzenlediği 'Kudüs Gecesi' 28 Şubat'a giden olaylar zincirinin birer halkası oldu.

Özellikle, 'Kudüs Gecesi'nin ardından Sincan sokaklarında yürütülen tanklar, yaklaşmakta olan sürecin en önemli göstergesiydi. Bu dönemde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı RP hakkında kapatma davası açtı.

Erbakan'ın başbakanlığındaki 54'üncü hükümetin sonunu getiren 28 Şubat 1997'deki Milli Güvenlik Kurulu toplantısı oldu.

Bu toplantıda alınan 18 maddelik kararlar siyaset tarihine '28 Şubat Kararları' olarak geçti. 28 Şubat süreci daha sonra 'post-modern bir darbe' olarak nitelenecekti. Koalisyon bir süre daha yoluna devam etti, ancak süreç hükümetin istifasıyla sonuçlandı.