Sanırım şu inceliğe dikkatimizi çeken Milan Kundera’ydı. Hani yürürken bir yandan tatlı anıları çağırırsak adımlarımızı da yavaşlatıyoruz.

Ama kötü anılar üstümüze çullanırsa yürüyüşümüz bir anda değişiyor, sanki o anılardan kaçmak ister gibi koşar adım ilerlemeye başlıyoruz.

İlginç.

Anlayacağınız hızlı yaşıyoruz, hızlı yaşamak gerektiğine inanıyoruz; eh, iş güç de buna zorluyor zaten ama insan zihninin hızla ilişkisi pek de olumlu değil...

Çare ne peki?

Yavaşlık mı?

Batı’da bazı çevreler “yavaşlık” kavramını günümüz yaşam biçimine karşı bir direnişin veya yeniden uyanışın “kapı”sı olarak kullanıyor.

Hatta yiyip içme alanında fast-food’a karşı slow-food akımı üretildi.

Ama “yavaşlık” arayışı gündelik hayatın çarklarından içeri girmekte zorlanıyor. En güzel, en samimi yavaşlık hali bile eninde sonunda emeklilere özgü bir kaçış projesi veya yaşam tembelliği olup çıkıyor.

Benim bu koşuşturmaca kültürüne karşı çıkış ve direniş modelim farklı: Durup bakmak... Durmak ve uzun uzadıya bakmak...

Eşinize, sevgilinize, iş arkadaşınıza, her gün geçtiğiniz yola, ilk kez gittiğiniz yere, yediğinize, içtiğinize, denize, dağa, bayıra, en çok gökyüzüne belki ve böceklere, evin önündeki çöplükte Tanrı’nın bibloları gibi duran sokak kedilerine, köşedeki marketin önünde uyuklayıp duran matrak ifadeli köpeğe, kesinkes biçiminden emin olduğunuz ve tabii ki yanıldığınız karanfile, güle...

Her şeye önce durup bakmak.

“Bakmak yetmez, asıl görmesini bilmek gerek” diyenleri anlıyorum ama o çok sonraki iş!

Bugünün insanını önce bir durdurmak, durup bakmasını sağlamak gerekiyor.

Ve hiç hafife almamalı!

Cidden durup bakınca çok şey oluyor.

O anda hayat bir perde gibi yırtılıyor sanki!

Saniyeler veya sadece birkaç dakika süren ama sonsuzluk kadar uzun ve güçlü bir yırtılma bu.

O “yırtık”tan içeri yepyeni bir heyecan, unuttuğumuz bir bilgi, içinde şükürler taşıyan bir aydınlık giriveriyor.

Hatta bazen çoktan farkına varmamız gerekirken bir türlü kavrayamadığımız “hayati bir uyarı” ancak durup baktığımızda kafamıza dank ediyor.

Eski bir dostumu hatırlıyorum.

Sürekli öpüşüp koklaştığı, hep iç içe yaşadığı sevgilisinin ciddi biçimde anoreksiya (ölümcül zayıflama) hastalığına tutulduğunu fark edememişti. Bunu ancak durum vahimleştiğinde hekimden öğrendi.

Çünkü bütün bu aşk-meşk koşuşturmacası içinde (ne sandınız, iş hayatı gibi aşklarda da hız egemen artık!) hiç durup bakmamıştı sevgilisine...