Merhaba Arkadaşlarım ,

Az önce sizlere ÖSS hakkında Gördüğüm bir yazıyı aktardım sizlerle paylaşmak istedim..
YÖK başkanı Sayın Teziç'in açıklamalarından oluşan bir yazıydı..Hani ÖSS kalkmaz yada kaldıran bir güç olmaz şeklinde ifadelerden oluşan bir yazı..
Hakkatten kalkmazmı yada kaldılamazmı bu sistem..Yolu yordamı yada alternatifi olamaz mı ?

İşte sevgili dostlar , zincirin bir halkasından sezlenişde bu yönde sanırım..
ÖSS elbette kalkar hemdeeee çok kolay kalkar..
Tereyağından kıl çekmek kadar basitçene kalkar..

Ama nasıl ??

Gelin kendimize öncelikle bir konu mankeni yaratalım..Adıda Ahmet olsun..
Ahmet ilk ve orta öğretimini klasik metodlarla tamamlamış olsun.
Lise dönemini de gectikden sonra desinler ki bizim Ahmete ,
eyy Ahmet lise bitti Üniversite okumak istiyomusun..Yada hangi dalda başarılı olucağına inanıyosun..
Ahmette örneyin Endüstri Mühendisiliğine yatkın ve kendisini bu alanda basarılı olacağına inancı ve güveni tam..
(Bakarmısınız konu mankenimizde sıkı yerden oynuyor )
Herneyyse işte devlet ve sistem bu arkadaşa istediği branşda okuması için kapıyı açıyor.
Üniversite seçimi ise tamamiyle kurra yahut belli sıralamalı şeklinde ve demokrasinin gerektirdiği gibi olma şartıyla..
Ahmete diyecekki , Eyy Ahmet ben senden ilk eğitim ve öğretim yılında şu kadar aidat kesicem.Bir başka deyişle ilk yıl senden para alacağım..Ve sen ilk yılı belirlenmiş ölçülerde başarı gösterirsen devam eden yıllarda ben senden para talep etmicem..
Hani sen burayı severek gireceksin ya heralde basarılıda olursun..
Haaa yok sen bunu sadece iş miş imkanı vs gibi bir düşünceyle girersen ve ilk yılda da istenilen basarıyı gözteremezsen , tak sepeti koluna herkez kendi yoluna Ahmet..Yani okuldan çıkarılıcaksın..

İşte arkadaşlar Ahmet sevdiği bir bölümde okumanın verdiği coşkuyla ve azimle sınavlarına hazırlanıp vizeleri takır takır verip finallede sonu tayin edebilecek..
Dolayısyla diğer yılları takiben herhangi bir ücret ödemeden çalışmalarına devam ederek ülkeye faydalı dopdolu taze bir beyinle okulundan mezun olucak..

Aslında olay budur arkadaşlar..Herkez sevdiği branşda uzmanlasıcak ve uzmanlık alanında bir çok basarıya buluş ve hizmetlere imza atabilecek..
Amaaaaa , bu olması gereken şart bir durumda , birde madalyonun bilmediğimiz yada bize gözterilmeyen bir yüzü daha var..
İSTİHDAM..İŞ GÜCÜ.. İŞ SAHASI..

Şimdi ÖSS nin neden kalkamaz olduğunu biraz olsun anlatabildimmi ? ÖSS yi kaldıramzlar değil ; kaldırmazlar..Öss yi kaldırmak kimsenin işine gelmezde ondan...

Senin ülkende geçim sıkıntısı var mı ? VAR..
Senin ülkende zengin kesim orta kesim , dar kesimli olarak geçinen halk yerine sadece 2 zümre halinde yaşayan insanlar var mı ? VAR..
Senin ülkende fabrika Hastane Okul gibi istihdam yaratılacak yerlerin ve buna bağlı teknik ekipmanın var mı YOOOOK..
Senin ülken IMF den kredi almadan dış borcunu kapatamadan ekonomik olarak düzleğe çıkarbilecek durumda mı ? HAYIIIIIIIRRR..

Eeeeee , sen neden ÖSS yi kaldırasın ki..Sen neden , okadar genci eğitim öğretim çatısı altında toparlayıp mezun edip bir yerlere yerleştirmek için uraşasın ki..Yok çünkü..
Adım HIDIR ama elimde gelen BUDUR..
Sonuçta birbirleriyle yarışan öğrenciler , hayatını bir 4 yıla endexlemiş olan arkadaşlar , bilmem ne türbesinde kalem bırakanlar yada kalem kırma şenlikleri ki ben buna şenlik diyemiyorum hepsi ama hepsi treji komedi olan olaylar ve buna benzer daha sayamadığım bir çok görüntüleri görmemiz ve yaşamamız doğaldır..

Hakkatten balık baştan kokar derlerde ya tuzlarsak kokarmı ki o balık..
Görüldüğü Üzere zinciri bir yerden onarmak neredeyse imkasız hale gelmiş durumda..Bu zincir bazı bazı yerlerinde paslar bazı yerlerinde tıkanmalar olduğu sürece biz gençler ne yazıktırki bu flimde bir çok kere farklı roller alarak oynadığımız rollerin içerisinde boğulup gideceğiz..
Ben genede elimi kalbimin üzerine koyarak derim ki

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE.