İYİLİK ASLA UNUTULMAZ!


Taksim yakınlığında bir kız yaşardı. Çok fakir bir kızdı. Yiyecek bir şeyleri zor bulurdu. Hatta günlerle aç kalırdı. Annesi, babası bir trafik kazası sonrası rahmetlerine kavuşmuştular. Bir tek ablası kalmıştı. O da vatanı terk edip Almanyaya gitti. Kız kardeşini yalnız bıraktı. Seneler keçiyordu... Kız büyüdü. Yaşadığı mahalleye yeni bir kadın taşınmıştı. Bir gün kadın evine kalkarken kızdan yükünün taşınmasına yardım etmesini rica etmişti. Kız kadının şeylerini yukarı kaldırdı. Kadın ona teşekkür etdi ve bir şey ister misin diye sordu. Kız çok açtı. Ama qururluydu. Yiyecek bir şeyler istemedi. Sadece bir bardak su rica etti. Kadın kızın aç olduğunu anladı. Sonra kıza büyük bir bardak süt verdi. Kiz sütü içdi. Kızın gözleri sanki alev alev yanıyordu. Sütü içtikten sonra kadına sordu: “Ne kadar borcum var size, hanimefendi?” Kız cebine bakdı, biraz parası vardı. Verecek olursa, cebindeki paraları düşündü. Kadın ona gülümseyerek söyledi: “Yavrum, senin bana olan borcun bana yardım etmeyinle ödenmiştir...”
Kız bundan sonra çok mutluydu. Düşündü ki, onu da hayatta seven biri var...
Yıllar geçti. Bu olanların üstünden tam 15 sene geçti. Kız eğitim alıp, okulu bitirdi. Okuldan sonra İSTANBUL DEVLET ÜNİVERSİTESİ`nin TIP bölümüne kabul oldu. Üniversiteden sonra kız CERRAHPAŞA DEVLET HASTAHANESİ`nde çalışmaya başladı. Dört seneden sonra kız CERRAHPAŞA`nın baş doktoru oldu. Günlerin birinde CERRAHPAŞA`ya bir kadın hasta getirdiler. Kadının yüreyine bağlı bir kaç damarında sorunlar vardı. Kadının hastalığını duyan kız onu görmek istedi. Kız hastanın odasına girdi. Uzanan hastaya dikkatle baktı. Kız o hastayı tanıdı. O hasta kadın yıllar önce kıza aç olduğu bir durumda bir bardak süt veren kadındı. Kadın kızı tanıyamadı. Kızın gözleri yaşardı. Doktor kız düşünmeden söyledi: ”Hanımefendi, sizin bir ameliyata ihtiyacınız var. Bu ameliyatı ben kendim yapacağım, pulsuz parasız.”
Kadın bu sözleri duyduktan sonra ne olduğunu anlamadı. Şaşkın bir halde söyledi: “Sağol kızım. Çok iyisin. Peki sana olan borcumu nasıl ödeyeceğim?”
Kız onun yüzüne bakıp, ağlayarak söyledi: “Hanımefendi, sizin bana olan borcunuz bir bardak süt ile ödenmiştir.............