Lübnan Hizbullahı’nın 2 İsrail askerini kaçırmasıyla başlayan kriz, İsrail’in Lübnan’ın başkenti Beyrut’a düzenlediği bombardımanla sürüyor. İç savaştan sonra Beyrut’u yeniden inşa eden Lübnanlılar ise, tüm çabalarının yok edilişini hüzünle izliyor.Ortadoğu’nun İsviçre’siydi Lübnan, ‘Bal ve Sütler Ülkesi’ydi. Güzelliğine şarkılar, şiirler yazılan Beyrut, Ortadoğu’nun Paris’iydi. Beyrut şimdi ateş altında.
1950 ile 1970 arası Ortadoğu’nun ekonomik ve kültürel merkezi olan Beyrut, iç karışıklıklar ve 1967 Arap-İsrail savaşının ardından Filistin Kurtuluş Örgütü’nün karargahını buraya taşımasıyla, gerileme dönemine girdi.

1975’te iç savaşın patlak vermesiyle Lübnan ve Beyrut büyük yıkımla tanıştı. Başkent, iç savaş yılları boyunca Müslümanların yaşadığı batı yakasıyla, Hıristiyanların yaşadığı doğu yakası arasında bölündü.

Savaş 1991’de sona erdiğinde Beyrut harabeye dönmüştü; yaklaşık 5 milyar dolarlık maddi zarara neden olan çatışmalar arkasında 70 bin ölü bıraktı.
Savaşın ardından 25 yıl sürecek Solidere adlı proje kapsamında Beyrut’un imarı yeniden planlandı. Kamu ve özel sektörin işbirliği ile Beyrutlular, şehirlerini bir zamanlarki görkemli haline kavuşturmak için çalıştılar.

Ancak 12 Temmuz 2006 tarihi Beyrut’un kaderini değiştirdi. Lübnan Hizbullahı, İsrail sınırında 2 İsrail askerini kaçırdı. Şimdi İsrail karadan, havadan ve denizden Lübnan’ı vuruyor.
Beyrut’un güneyindeki Hizbullah karargahı baş hedeflerden. Ama tüm şehir saldırılardan nasibini alıyor. 15 senede ayağa kaldırılan şehrin alt yapısı, İsrail saldırılarıyla yerle bir ediliyor.

Yollar, köGoogle Page Rankingüler, santraller kullanılmaz halde. Hayatını kaybedenlerin sayısı gün be gün artıyor. Beyrutlular ise kayıplarına ağlıyor.