Saklı lahitler bugün gün ışığına çıkıyor!

Yaklaşık 30 yıldır kapalı tutulan, aralarında Türkiye'nin en büyük lahdi Sidemara'nın da olduğu onlarca eser bugün ziyarete açılıyor


Türkiye'nin en büyük lahdi olan Sidemara lahdi, bugün İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde ziyarete açılıyor. 30 yıldır kapalı tutulan ve İstanbul Valiliği İl Özel İdare tarafından 1 milyon 280 bin YTL'ye onarılan salonda ayrıca Likya mezarları, Magnesia ve Lagina tapınak frizleri ile mumya tipi lahitler de bulunuyor.
Milliyet'te 22 Ağustos 2006'da yayımlanan haber üzerine harekete geçen Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Valiliği ile işbirliği yaparak kapalı tutulan salonun açılması için yaklaşık 10 aydır süren restorasyon çalışmalarını tamamladı. Çalışmalar çerçevesinde binada çatı ve duvar onarımlarının yanı sıra eserlerin de bakımları yapıldı. Daha önce rutubetten duvarları çürüyen bina, yepyeni bir görünüme kavuştu. Güvenlik alarm sistemi, kapalı devre kamera sistemi kurularak yenilenen salon, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç tarafından bugün açılacak.


Sidemara'nın önemi

25 ton ağırlığındaki Sidemara lahdi, Türkiye'de bilinen en büyük lahit. 4 metre uzunluğunda ve 3.5 metre yüksekliğindeki lahit, MS 3. yüzyıla ait. 1898'de Konya'nın Ambar köyünde bulunan ve bir soyluya ait olduğu sanılan lahdin, her yüzünde eşsiz figürler yer alıyor. Lahdin, bir yüzünde av sahnesi, kapağının üstünde ise lahdin ait olduğu kişi ile karısı yarı uzanmış şekilde ve kız çocukları tasvir ediliyor.
NEKROPOL
Laodikeia Antik Kenti'nin Nekropol (mezarlık) alanları, kuzeybatıda vadi içinde, Asopos (Goncalı deresi-Gümüşçay) Çayı üzerindeki Roma KöGoogle Page Rankingüsü geçilince, Kiraz yolunun iki yanında ve Kuzeyde Goncalı Köyü'ne yayılmıştır. Tümülüs mezarlar ise, Karakova Köyü ile Çeltikçi Köyü'ne kadar uzanmaktadır. Laodikeia mezar tipleri; tümülüs yığma tepe içinde yer alan oda mezarlar, düz, kabartmalı, girlandlı (çelenkli) ve sütunlu lahitler, üzeri tonoz örtülü oda içinde U planlı yerleştirilen lahitlerin konduğu, oda mezarlar, tek kişilik tuğladan örülmüş üzeri tonozlu mezarlar, üzeri düz taşlarla kapatılmış örgü-tekne mezarlar olarak sınıflandırılabilinir. Düz ve kabartmalı lahit mezarların üzerine, tepe ve köşe akroterleriyle süslenmiş kapaklar yerleştirilmiştir. Sütunlu lahit mezarlarda ise, kapaklar kline (yatak) şeklinde yapılmış ve bazen üzerinde mezar sahibi karı-kocanın uzanmış heykelleri yer alır.
Laodikeia’da anıt mezarlarda; arşitrav-friz, mezar duvarları ya da tabula ansata içine yazılan yazıtlar yer alır. Bu yazıtlarda; anıt mezara gömülecek olan karı-koca ve diğer aile bireyleri belirtilir. Vasiyet üzerine burada yapılacak olan törenlerde, gömülme yetkisine sahip diğer kişilerin isimleri verilir. Bunların haricinde kaçak gömü yapanlar için verilecek ceza miktarları belirtilmekte, ayrıca kaçak gömüleri ihbar edenler için verilecek olan ihbariye miktarı ile yazıtların bir kopyasının arşivde de var olduğu belirtilerek yazıt sona erer. Bu tip yazıtlar Lycus Ovası kentlerinde özellikle de Hierapolis’te çok yaygındır.
grlandli20lahit20150 - Lahİtler


lahit20nekropol - Lahİtler