0127ez8 - Tatilden önce kumsal estetiği


Bikiniden 15 gün önce vücut hatları yeniden çiziliyor
Herkes liposuction'ın modasının artık geçtiğini konuşurken, lazerli liposuction adında yeni bir teknik ortaya çıktı. Prof. Dr. Onur Erol, "Lazerli liposuction'la vücutlarını yeniden şekillendirenler, 15 gün sonra denize girebiliyor" diyor..

TATİLDEN ÖNCE KUMSAL ESTETİĞİ
Yaz aylarında, sıcaklarda estetik yaptırılır mı? Bu yazı hiç bikini giymeden geçirip, kışa kadar beklemeli mi? Kilolardan, bütün kış biriken göbekten, sarkmalardan kurtulmak için artık çok mu geç? Botoks ve dolgu maddeleri güneşte yapılırsa tehlikeli midir? Estetikten sonra güneşe çıkılmaz mı? Tatile gidiyorum diye vücudu toparlayıp germek mümkün mü? Şu sıralar aklınızdan bu tarz bir yığın soru geçiyorsa,yazı dizisini okuyun. İşin uzmanlarına danışıp, yazın yapılması mümkün olan estetikleri araştırdık. Gençler, kadınlar ve erkekler için yaz estetiği ile ilgili tüm yeni teknikleri inceledik. İşte tatil estetiğinin yolları...

Onep Plastik Cerrahi Başkanı Prof. Dr. Onur Erol, yaz estetiği ile ilgili sorularımızı yanıtladı ve bu yazın trendi lazerli liposuction'la ilgili bilgi verdi:

* Bu yaz en moda estetik hangisi?
Bu yaz en son yenilik lazer liposuction ile vücudun düzeltilmesi. Bu yöntemin klasik yönteme göre pek çok avantajı var. Dünyada da yeni ama başarılı bir yöntem.

VÜCUTTA İZ KALMIYOR
* Nasıl uygulanıyor?
Genel anestezi veya lokal anestezi kullanıyoruz. Hastalar hiç ağrı duymuyor. Genelde 1.5 saat sürüyor ama eğer tüm vücut düzeltilecekse, süre 5 saate kadar uzuyor. Küçük deliklerden girildiği için iz kalmıyor ya da en fazla böcek ısırığı gibi izler kalıyor. Serumla yağ dokuları şişiriliyor. Ultrasonla yağlar kırılıp, sonra vakumla alınıyor. Diğer dokulara hiç zarar vermemiş oluyoruz.

* Bu yöntemle en fazla kaç kilo yağ alınabiliyor?
Bununla yurtdışında 15 litre yağ bile alanlar var ama ben buna çok taraftar değilim. Benim en fazla aldığım 8.7 litredir. Bu da, kilo olarak hiçbir şey değildir. Bu ancak 3-4 kilo anlamına gelir. Çünkü yağ hafif çeker. Fakat liposuction'ın farkı şudur; diyelim ki 4 litre yağ alındı. O 4 litre yağın verdiği şekil bozukluğunu ortadan kaldırmak için kişinin 15 kilo filan vermesi lazım. İşte liposuction'ın üstünlüğü budur. Bu çıkıntılar, liposuction ile tamir edilir. Kişi isterse 20 kilo versin, eğer liposuction'a ihtiyacı varsa; şekil bozukluğundan kurtulamaz. Bir keresinde şişman bir hasta bana geldiğinde, "Lütfen kilonuzu verin, öyle gelin" dedim. Bir hastam tam 22 kilo verip geldi. Vücut olarak incelmişti ama çıkıntıları aynen duruyordu. Bunlar zayıflamakla gitmez. O hastamın durumu, liposuction için idealdi.

* Lazer liposuction'dan sonra hasta ne zaman denize girebilir?
Bir hafta sonra bile denize girebilir, yeter ki delikler kapansın. Çok nadir 10-15 gün beklemek gerekir. Morarma olduysa o bölgeler, özel bir fondötenle kapatılır. Bu fondöten, o bölgeyi güneş ışığından korur. Morluklar, güneş ışını ile leke bırakabilir.

HER YERE YAPILIR
* Liposuction göbekte birikmiş yağlar için de çözüm olabilir mi?
Evet ama bu yöntemi yalnızca göbek için düşünmeyin. Liposuction her yer için çözümdür. Yüzden başlayarak aşağıya kadar her yerde kullanılabilir. Burna bile ameliyat esnasında uygulanabiliyor. Gıdı, yanak ve memeler için de tercih ediliyor. Erkekler ise özellikle memeler için tercih ediyor. Kollar, en çok da karın için kullanılıyor. Bütün bel, sırt, kalça, basenler, uyluk bölgeleri, diz içleri, ayak bilekleri ve baldırlar için de uygulanabiliyor.


Bir zayıflama ameliyatı değildir!
* Liposuction'dan beklediğini bulamayan hastaların sorunları, bu yöntemle hemen çözülür mü?
Liposuction'ın yetersiz kalması, o tekniğin kötü olduğu anlamına gelmez; kötü kullanıldığı anlamına gelir. Doktor ve hasta seçimi önemlidir. Hastanın hekimi, hekimin de hastayı iyi seçmesi lazım. Vücutta çukurluk oluştuysa, hekimin hasta baskısı ile bunu hemen düzeltmeye çalışması hata olur. Burun ameliyatlarında da aynı sorunla karşılaşılabilir. Eğer hata varsa hemen düzeltmek doğru değildir. Erken müdahale daima zararlı sonuçlar verir. Mutlaka bir yıl beklemek gerekir. Ben aşırı kilolu bir hastaya liposuction yapmam. Çünkü liposuction zayıflama ameliyatı değildir. Her tarafı şişmansa, neresini kurtarayım? Karnın içindeki, iç organlardaki yağlar alınamaz. Hastanın zayıflaması lazım ki; o yağlar erisin. Biz de dıştaki şekil bozukluklarını düzeltelim.


Bir günde 4 beden incelin
* Baştan aşağı liposuction yaptığınız hastalarınız var mı?
Liposuction yağ emmedir. Bu tekniği kullanarak vücut heykeltıraşlığı yapıyorsunuz. Gıdıdan başlayıp; kolları, karnı, beli, sırtı, bacaklardaki ve kalçadaki her şeyi toplayabiliyoruz. Hasta, 2 hatta 4 beden küçülebiliyor. Baştan aşağı yaptığımda, kişinin yağ miktarına bağlı olarak bu ameliyatın süresi 3-6 saat arasında değişir. Çok yağ alınanlar; bir gece hastanede yatar, ertesi gün taburcu olur. Ağrı olmaz. Sadece 1-2 litre yağ aldıklarımız, hemen evlerine gider. Ağrı sadece kalkarken ve otururken olur. Bütün vücutlarına kontür uyguladığımız hastalara, liposuction sonrası fizik tedavi veriyoruz. Bunlar ultrasonla masaj yaptırarak ya da LPG gibi aletlerden geçerek, çok daha düzgün şekilde iyileşiyor. Spor, özellikle yüzme çok faydalı. Ne kadar hareket olursa, daha düzgün iyileşme oluyor. Hastalar ameliyattan sonra denize girebiliyor. Hemen ertesi gün, rahatlıkla duş alabiliyor.

* Baştan aşağı liposuction yaptırıp vücudunu düzelten biri denize girse, etraftan bakanlar onun durumunu anlar mı?
Bu tarz bir operasyon yaptıran biri; istediği zaman bikini giyip, rahat rahat denize gidebilir. Kimse de onunu durumunu anlamaz. Tedavi öncesindeki pelte pelte vücut, pırıl pırıl ve dinç bir vücuda dönüşür.

YAŞ ÖNEMLİ DEĞİLDİR!
* Liposuction gençlerde daha mı iyi sonuç veriyor?
Önemli olan hastanın yaşı değil, derisinin cinsidir. Yöntem, 45 yaşındaki bir hastada 20 yaşındakinden iyi sonuç verebilir.

* Liposuction olan biri ne kadar zaman sonra, tedavi gördüğü bölgesinde yine sorun yaşamaya başlar?
Liposuction'a ihtiyacı olan hastanın liposuction yapılan yeri, vücudunun diğer yerlerine oranla daha fazla kilo alıyordur. Liposuction'dan sonra kilo alsa bile, artık vücudu şekillenmiştir. Artık, her bölgesi aynı şekilde kilo alır. Liposuction yapılan sorunlu bölgesi ise, eskisi kadar kilo almaz. Eğer kilo dengesini korursa, hiç sorunu olmaz.


Karboksi şarlatanlık
* Vücut kontürlerini düzeltmek için uygulanan karboksi yöntemi etkili mi? Ameliyat kadar çabuk sonuç veriyor mu?
Karboksi bence bir şarlatanlık, bir ucuz para kazanma yöntemi. Bizim ameliyatsız güzellik kısmında bunun çok reklamı yapıldığı için oğlum işletmeci olarak onu istedi. Ama ben karşı çıktım, aldırtmadım. 3 bin dolarlık bir alet ama hiçbir faydası yok, aksine zararı var. Bu konuda hastalardan çok şikayet aldım. Bu yöntemle dünyanın parası kazanıldı ama gerçekten işe yaramaz. Gaz veriliyor ve çok komplikasyon oluyor.


Mezoterapi güvenilmez
* Mezoterapi etkili mi?
Mezoterapi, plastik cerrahinin kabul etmediği bir yöntem. Mezoterapi yaptıran birçok hasta, 'Keşke bunun yerine ameliyat olsaydım' diye vücudunda oluşan çukurları gösteriyor. Bu işi yapan birine, "Bana 10 hastanın tedavi öncesi ve sonrasındaki fotoğraflarını gönder. İnanırsam, sana tüm hastalarımı göndereceğim" dedim. Hiç hasta fotoğrafı gelmedi ondan bana.


LPG son derece faydalı
LPG: Hem ameliyat öncesi, hem ameliyat sonrası çok faydalı bir yöntemdir. Bunun da hileleri var. Bunda da ev tipi LPG var. Medikal LPG çok değişik. Medikal olanlarda başka türlü programlar var.
Wella Sumut: Selülitte çok etkili. Çok iyi sonuçlar alıyoruz.
Power Plate: Bugün Avrupa'da evlerde bile var. Ama sağlıklı kişilerde kullanmak lazım. Titreşim yaptığı için kalp ve eklem hastalarında zararlı olabiliyor. Bu yüzden, kullanırken dikkat etmek gerekiyor.


Ağrı ve çürük azalıyor
* Daha spesifik olarak yağ dokusuna gidiyor. Yan dokulara zarar vermiyor. Ağrıları ve çürükleri daha az oluyor. Uyuşuklukları daha az oluyor.
* Bu kanülle ameliyat süresi kısalıyor. Yeni tip kanüllerle daha etkili ve çabuk bu iş bitiyor.
* Yöntem; yağ alınan derinin sarkmasını önlüyor, hatta toparlanmasını sağlıyor.
* Çukurlar daha az oluyor.