Sade, gösterişsiz masum atletlerinizin; dolabınızın en temel parçalarının, sizi nasıl trendi ve de seksi yapabileceğini öğrenmek ister misiniz?

"Sokaklara çıkamayan moda, moda değildir" demiş efsanevi modacı Coco Chanel. Bir şey daha demişti... "Şıklık üzerine yeni bir elbise geçirmekle olmuyor." Atlet adındaki temel parça her iki yoruma da çok uyuyor. Hem "bolca sokağa çıkıyor" hem de insanı, "şıklık yaratmak için hayal gücünü zorlamaya teşvik ediyor." Yani başlığa bakıp hemen "bunun moda veya şıklıkla ne ilgisi var!" gibi itiraz etmekte acele etmeyin. Çünkü atlete burun kıvırıyorsanız yanılıyor olabilirsiniz. Dolaplarda adeta "suya sabuna dokunmadan" dururmuş gibi gelen atlet aslında ona ihtiyaç duyduğumuzda hızır gibi imdadımıza yetişiyor.

Atletin alternatifi yok. Yerini kimse dolduramaz. Buna gerek de yok, çünkü o tek başına çok şey başarıyor. Diğer parçaların yardımı ile gerektiğinde şekilden şekile, giriyor, bazen gayet spor, başka zaman ise gösterişli ya da iddialı, seksi ya da adeta görünmez, hatta gayet küstah olabiliyor.

SICAK GÜNLERİN VAZGEÇİLMEZİ

Atlet yaz gardırobunuzun çok yönlü parçaları arasında ilk sıralarda yer alıyor: Terletmiyor, trendlere ayak uydurup çok hızlı değişebiliyor; bencil de sayılmaz, birçok başka parça ile işbirliğine açık, usulca yan yana gelebiliyor; üstelik rafta ya da tatil bavulumuzda fazla yer kaplamıyor.

ATLETİ NASIL GİYELİM?

Bunun ilk ve tek cevabı: Siz nasıl isterseniz öyle. Ancak tabii ki akla ilk gelen çeşitlemelerden de bahsetmeden olmaz...

• En rastlanan versiyon, atleti bol bluz veya gömleğin altına giymektir. Yazın özellikle akşamüzeri, kolları sıvanmış, bu sezon da çok "in" olan ince, çizgili veya düz gömleklerle veya "salaş" yazlık kaşmir kazakların altına giyebilirsiniz. Buna kat kat giyinmenin sıcak sezon modeli de diyebiliriz.

• Daha iddialı bir görünüm elde etmek için, tek renk (ya beyaz ya da siyah/gri gibi koyu renk) sade ancak kaliteli bir atleti smokin ile kombinleyip bunu şık topuklu ayakkabı ve gösterişli küpelerle tamamlayın.

• Atleti iş ortamının ciddiyetine adapte etmek için, daha az dekolteli ve kalın askılısını, vücuda oturan klasik bir blazer ceketin altına giyin. Kötü ve abartı görünmesini istemiyorsanız iş yerinde derin dekolteli ve çok ince askılı ve hatta çok spor kaçan çapraz veya arkası iyice oyuk askılı modellerden kaçının.

• Atlete daha feminen bir hava kazandırmak için, onu volümlü bir eteğin üzerinde kullanın.

• Çok bilinen bir numara olan üst üste iki atlet tarzını deneyecekseniz, ya benzer ya da kesinlikle çok zıt modelleri birleştirin. Renkler konusuna gelince, bu konuda da cesur olup zıt veya alışılmadık renkleri kombinleyin.

• Biraz umursamaz görünmek için, siyah veya beyaz bir atletin altına belirgin renkte bir sutyen giyin. Ancak bunun dozunu da çok iyi ayarlamayı ihmal etmeyin.

• Dümdüz bir atleti, gösterişli, mesela iri kristal taşlı bir kolye veya kolunuzda bir dolu bilezikle süsleyin. Bu kadarı havasını değiştirmeye yeter de artar bile.

• Çılgınca ancak bir o kadar da "stylish" bir sonuç için, renkli bir pantolonu aynı renkteki atletle tamamlayın. Mesela baştan aşağı lacivert, gri, siyah veya beyaz giymeye ne dersiniz?

• Daha somut örnekler mi istiyorsunuz? Çok kısa bir jean şortun üzerine düz(veya "rock vari" baskılı) bir atlet giyip bu ikiliyi erkeksi bir (beyaz veya siyah) yelekle tamamlamaya ne dersiniz? Çok seksi görüneceğinize şüphe yok. Tabii vücudunuza güveniyorsanız.

• Askıları olan bir şort veya uzun pantolonun üzerine derin dekolteli bir atlet giyin. Babetler ve bir şapka bu serseri görüntüyü mükemmel tamamlayacaktır.

• Çizgili denizci ceketinizin altına atlet giyin. Altına jean veya iddialı bir pantolon. İşte size yaz geceleri için uygun bir kıyafet. Dikkatleri üzerinize çekmeniz kaçınılmaz.

• Üzerinde ünlü simaların fotoğrafları olan atletler bu yaz çok moda, aklınızda bulunsun!

• Atlet üzerine adeta bir övgü yazmamız boşuna değil. Bunu hak ediyor. Öyle olmasaydı, Kate Moss'un, üzerinde pembe bir atlet altında siyah pantolonu olan ilk fotoğraflarından biri (kariyerindeki ilk karelerinden yani) açık artırmada üç sıfırlı sürpriz bir fiyata satılır mıydı?