Modern teknoloji ve mücevher

Anadolu takı ve kuyumculuğun anavatanı kabul dilir. Yaratıcılık ve el emeğiyle altın çağını yaşayan mücevherat sektöründesmilev - Modern teknoloji ve mücevher günümüzde Goldaş önemli bir yere sahip. Geleneksel sanatı modern takı teknolojisi ile buluşturan Golda Kuyumculuksmilev - Modern teknoloji ve mücevher her yıl 5 bin yeni ürünü 60 bini aşkın ürün portföyüne katıyor. Dünyanın pek çok ülkesinde ürünlerinin kalitesi ve tasarımlarının güzelliği ile tercih edilen Goldaşsmilev - Modern teknoloji ve mücevher Trend Analizi Çalışma Grubu ile tasarıma büyük önem veriyor. Firma en son teknolojilerle Anadolu'nun binlerce yıllık takı kültürünün izlerini modern çağlara uyarlıyor.

t11 - Modern teknoloji ve mücevherBugünlerde Goldaş'ın vitrinlerinde duran Tribesmilev - Modern teknoloji ve mücevher Osmanlı ve Vitray koleksiyonları geleneksel olanı modern çizgilerle bulışturuyor. Etnik çizgi ve tasarımları yansıtan Tribe Koleksiyonu Afrika renklerindeki takılar iri ve gösterişli görünümleri ile dikkat çekiyor. Takılarda kullaanılan derismilev - Modern teknoloji ve mücevher tüysmilev - Modern teknoloji ve mücevher cam ve tahta boncuklardan oluşan objelerin her biri Afrika'yı ve vahşi kıtanıninsanlarını simgeliyor. Hepsinin ortak noktası ise altının sıcak ışıltısı ve ihtişamının buluşması...

600 yıllık Osmanlı medeniyetlerinin çizgilerini taşıyan Osmanlı Koleksiyonu ise saray çevresinde gelişen kültürün izlerini taşıyor. Padişah tuğralarısmilev - Modern teknoloji ve mücevher saray süslemelerismilev - Modern teknoloji ve mücevher sikkelersmilev - Modern teknoloji ve mücevher madalyalar takılara uyarlanmış. Estetik zevk ve ihtişamın kendini gösterdiği Osmanlı Koleksiyonu'nda imparatorluğun ruhunu yansıtan birbirinden farklı çok sayıda unsuru bir arada görmek mümkün.

Vitray Koleksiyonu'nda mücevherlerde ışık ve camın ahengi öne çıkıyor. Cam süsleme sanatı olan vitraysmilev - Modern teknoloji ve mücevher camismilev - Modern teknoloji ve mücevher kilisesmilev - Modern teknoloji ve mücevher saray ve köşklerde kullanıldı. Koleksiyonda Selçuklu ve Osmanlı mimarisinde yer alan vitray motifleri takılarda yeralıyor. Camın yerini gümüş ve altının yansımasının aldığı koleksiyondasmilev - Modern teknoloji ve mücevher konturlarla belirginleştirilen desenlere mine tekniği renklendirme yapılmış.

t12 - Modern teknoloji ve mücevherTakıyı sanata dönüştüren el işçiliği

Çatı Sanat Galerisi yöneticisi ve takı tasarım sanatçısı Yıldız Baykalsmilev - Modern teknoloji ve mücevher takının binlerce yıllık bir geçmişinden bugüne geldiğini ve insanın kendini ifade etmesmilev - Modern teknoloji ve mücevher diğerlerinden farklılaştırma aracı olarak kullanıldığını söylüyor. "Takı ile kişi kendini daha güzel göstermeye çalışır.

Takı kendini ifade etme aracıdır. Takı takmak mutluluk sağlıyorsmilev - Modern teknoloji ve mücevher estetik açıdan ben de takma ihtiyacı hissediyorum. Takı giyilen en basit giyisi bile daha hoşsmilev - Modern teknoloji ve mücevher çarpıcı yapıyor" diyen Baykalsmilev - Modern teknoloji ve mücevher ilk takıların taşlarsmilev - Modern teknoloji ve mücevher kemiklersmilev - Modern teknoloji ve mücevher boynuzlar ve boncuklardan oluştuğunu kaydediyor. Baykal şunları söylüyor: "Kadınlarsmilev - Modern teknoloji ve mücevher savaşçılarsmilev - Modern teknoloji ve mücevher büyücüler kültürel olarak takı ve boya ile kendilerini değişse bile bütün toplumlarda bu görülür. Anadolu motifleri nerdeyse sonsuz Osmanlı dönemiyle ilgili 4 bin 500 motif bir kitapta toplanabilmiş. Kapı kolu motiflerindensmilev - Modern teknoloji ve mücevher rölyefleresmilev - Modern teknoloji ve mücevher t13 - Modern teknoloji ve mücevherkilimlerden mezar taşı formlaına kadar onlarca alanda bunları görebiliriz. Sanatçılar bu motiflerden ilham alarak onları takıya dönüştürüyor. Ancak bu birebir olmuyorsmilev - Modern teknoloji ve mücevher stilize ediliyorsmilev - Modern teknoloji ve mücevher modern bir çizgiye kavuşturuyor."

Takının tasarım ve yapım olarak birçok sanattan beslendiğini belirten Baykalsmilev - Modern teknoloji ve mücevher resimsmilev - Modern teknoloji ve mücevher mimarismilev - Modern teknoloji ve mücevher heykel bilgisi olmadan çizimin ve konstrüksiyonun gerçekleştirilemeyeceğini anlatıyor.

Kendi eserlerinde daha çok gümüşsmilev - Modern teknoloji ve mücevher ametissmilev - Modern teknoloji ve mücevher mercansmilev - Modern teknoloji ve mücevher akvamarismilev - Modern teknoloji ve mücevher lapis gibi yarı değerli taşlarla çalıştığına işaret eden t14 - Modern teknoloji ve mücevherYıldız Baykalsmilev - Modern teknoloji ve mücevher çalışmalarının ilk döneminde doğaçlama çalıştığınısmilev - Modern teknoloji ve mücevher bugün ise çizim ve tasarım ile uygulamaya geçtiğini açıklıyor. Bir takıyı ortalama bir haftada oluşturduğunu dile getiren Baykalsmilev - Modern teknoloji ve mücevher kuyumculukta yaygınlaşan makineleşme ile el işçiliğinin kıymetlendiğini şöyle vurguluyor: "Makina üretimi hemen belli oluyor. Elle yapılan işçilik zor bir süreç dolayısıyla seri üretim mümkün değil. Ancak sanatçının yaratıcılığı da burada gizli. Mıhlama yaparak taşı yuvasına oturtmak ya da mumda taşın yuvasını açmak için makina değil sanatçı gerekir. En son yapılan takı fuarını gezdiğimde gördüm kismilev - Modern teknoloji ve mücevher sanatsal yaratı anlamında takıda bir kısırlık yaşıyoruz."

Yıldız BAYKAL/Takı Tasarım Sanatçısı